126 osób nie żyje, tysiące rannych i wypędzonych

Opublikowano: 15.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1153

10 tys. palestyńskich mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy, ratując życie przed izraelskimi bombardowaniami. Liczba rannych i zaginionych zbliża się do tysiąca. Zginęło co najmniej 126 osób, a nie ustaje też przemoc wobec Palestyńczyków na terytorium Izraela.

Portal Middle East Eye dotarł do zrzutów ekranu z komunikatorów internetowych, w których młodzi izraelscy szowiniści, często osadnicy z nielegalnych osiedli, skrzykiwali się, by wspólnie maszerować. Czasem chodziło tylko o wznoszenie okrzyków typu „Śmierć Arabom!”, częściej – 0 atakowanie palestyńskich protestów lub niszczenie palestyńskich sklepów. Szeroką sławę zyskało nagranie, na którym tłum wprost przed kamerami brutalnie bije palestyńskiego kierowcę. – Dobra robota w Bat Jam – skomentował ten film jeden z użytkowników ekstremistycznych grup z WhatsApp.

Izraelscy ekstremiści bez wahania zachęcają, by na przemarsze zabierać puste butelki i benzynę, noże, kije bejsbolowe czy broń. Wiedzą, że ze strony policji i wojska wiele im nie grozi. Skrajnie prawicowe organizacje takie jak La Familia czy Lehava nienawiść do Palestyńczyków głoszą wszak słowem i czynem od lat. I działają dalej.

Ujawnienie całej serii wezwań do przemocy skłoniło obrońców praw człowieka z organizacji Amnesty International do napisania listu do władz Izraela. Organizacja prosi o podjęcie kroków przeciwko platformom, na których można bezkarnie nawoływać do przemocy. AI uprzejmie prosi również, by zacząć traktować skrajnych żydowskich szowinistów z Lehavy jak terrorystów. Tyle tylko, że dla obecnego premiera Izraela Benjamina Netanjahu prawicowi ekstremiści to raczej polityczni partnerzy.

Bilans poszkodowanych w bombardowaniach Strefy Gazy, ginących w zawalonych budynkach ludzi to już 126 osób zabitych i ponad 920 rannych i zaginionych. Benjamin Netanjahu nie ma zamiaru się zatrzymać. Twierdzi, że operacja w Gazie musi być kontynuowana, „aż w państwie Izrael zostanie przywrócony spokój”. O rozejmie nie ma mowy – bombardowania będą trwały co najmniej do niedzieli, co oznacza dla mieszkańców Gazy dalszy ciąg koszmaru.

Na Zachodnim Brzegu i w miastach Izraela, gdzie żyją obywatele narodowości palestyńskiej, trwają demonstracje solidarności ze Strefą Gazy. W Al-Birze, mieście sąsiadującym z Ramallah, siedzibą władz Autonomii Palestyńskiej, w kilkusetosobowym marszu przeszli razem zwolennicy Hamasu, Fatahu, Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny oraz ludzie politycznie niezaangażowani. Na Zachodnim Brzegu zgromadzenia protestacyjne zaczynały się zwykle po modlitwie piątkowej, w ponad 200 miejscowościach. Izraelskie wojska rozpędzały je przy pomocy gazu łzawiącego, gumowych kul, ale też ostrej amunicji. Padło dziesięciu zabitych.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
edek
Użytkownik
edek

Polacy, dobrze się przyjrzyjmy gehennie Palestyńczyków.
Bo jak nie zmądrzejemy jako naród, będziemy kolejną ofiarą “Cudu wśród narodów świata” (wg Kaczyńskiego).
https://www.youtube.com/watch?v=cWqfCiqoAU8