12 mln zł na szkolenia inżynierów z energetyki jądrowej

Opublikowano: 18.01.2015 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 7

12 mln zł na zagraniczne staże i szkolenia w zakresie energetyki jądrowej przeznaczy w 2015 roku resort nauki. Dzięki temu 120 młodych inżynierów z całej Polski będzie szkoliło się w tej dziedzinie w prestiżowych ośrodkach zagranicznych.

“Zapewnienie wysoko wykwalifikowanych kadr stanowi jeden z priorytetów rządowego programu polskiej energetyki jądrowej, dlatego wspieramy kształcenie fachowców specjalizujących się w tej dziedzinie” – informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) na swojej stronie internetowej.

Młodzi inżynierowie, doktoranci oraz absolwenci studiów pierwszego stopnia m.in. energetyki jądrowej, inżynierii jądrowej, inżynieria bezpieczeństwa w zakresie energetyki jądrowej, ochrony środowiska i innych pokrewnych kierunków ścisłych i technicznych.

Już w pierwszej połowie 2015 roku wyruszą oni w 30- 40-osobowych grupach na kilkutygodniowe staże i szkolenia. Nabytą wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu energetyki jądrowej będą przekazywać na macierzystych uczelniach i instytutach naukowych, jako tzw. edukatorzy.

Nabór uczestników odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym uczelnia zakwalifikuje kandydatów według własnych kryteriów, w drugim wybrani przez komisję konkursową kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną do MNiSW.

Chęć udziału w programie uczelnie mogą zgłaszać do 30 stycznia. Do 27 lutego powinny zaś przekazać listy kandydatów do udziału w szkoleniach. Następnie rekomendowani przez macierzyste jednostki kandydaci mają czas na rejestrację w elektronicznym systemie rekrutacyjnym, który zostanie uruchomiony od 28 lutego 2015 r.

“Konkurs na szkolenia w zakresie energetyki jądrowej wpisuje się we wspieranie kształcenia nowoczesnych kadr dla gospodarki, które realizujemy już m.in. poprzez Program TOP 500 Innovators oraz Brokerzy Innowacji” – czytamy na stronie internetowej resortu nauki.

Szkolenia realizowane są w ramach projektu systemowego MNiSW „Stworzenie i wdrożenie systemu szkoleń i staży w zakresie energetyki jądrowej i technologii eksploatacji oraz rozpoznawania zasobów gazu łupkowego”, który finansowany jest ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). W tym roku, oprócz specjalistów z energetyki jądrowej, MNiSW wyśle na szkolenia zainteresowanych doskonaleniem umiejętności w zakresie technik wydobycia gazu łupkowego.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jarchmiel
Użytkownik
jarchmiel

Chyba trzeba się zapisać – zostanę wyszkolonym bezrobotnym, bo chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, że w POlsce nie powstanie żadna jądrówka ani nie będzie wydobycia gazu z łupków, a na bezcelowe inwestycje zostania wydana jedynie gruba kasa podatników.

pablitto
Użytkownik
pablitto

… innymi słowy – polski podatnik finansuje pośrednio dewastację tutejszego środowiska przez najbliższe dekady poprzez inwestycje w przestarzałe kopalno-rozszczepialne technologie :/

A gdzie kasa na kształcenie ludzi z wszelkiego OZE? ;) – to pytanie retoryczne oczywiście.

PS. we Francji powoli mają nadmiar inżynierów “jądrowych”, bo ten kraj już nie będzie inwestował w elektrownie jądrowe – tym bardziej po kompromitacji tego projektu z lat ’90 – który nota bene jest własnie przyszłym projektem “polskiej” atomówki – piękne, co? ;)
Lepiej więc ogłosić, że otworzymy bramy tym kilku francuskim inżynierom, by tu kontynuowali karierę – taniej będzie, do czasu aż ten “projekt” (czyt. przekręt dekady) zostanie położony ok. roku +2020 (po wpompowaniu oczywiście ~20 mld zł z naszych podatków oczywiście, aby wszyscy banksterzy, korpodziadki i marionetki z POPiSLDPSLNP… mogli sobie odłożyć co nieco do tego czasu)

Niech żyje wolność produkcji energii przez KAŻDEGO obywatela!

Szaman
Użytkownik
Szaman

no co wy? przecież to taka “tania” alternatywa pozyskiwania prądu! :P

felixobelix
Użytkownik
felixobelix

niestety niewielu wie ,że mamy praktycznie niewyczerpalne i niepradopodobnie tanie źródła energi.
http://www.youtube.com/watch?v=IbAPuukmZfc

hashi
Użytkownik
hashi

@felixobelix Oczywiście, że jesteśmy potęgą energetyczną w geotermii opracowaliśmy także tanie i superwydajne perowskity do produkcji energii fotowoltaicznej.
Ale politycy nigdy nie służyli temu krajowi tylko korporacyjnym lobbystom.
Nie możemy zajmować się dotowaniem wungla i jądrówek przyszłość to OZE u nas niestety średniowiecze mentalne, regres zamiast postępu.