12 lat za próbę zabicia rysownika?

Opublikowano: 04.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 262

DANIA. Prokurator zażądał 12 lat więzienia dla 29-letniego Somalijczyka Mohameda Geele, który próbował zamordować duńskiego rysownika za karykatury Mahometa. Wcześniej duński sąd orzekł, że Geele jest winny terroryzmu i próby zabójstwa Kurta Westergaarda. Przestępca wtargnął przed rokiem do domu rysownika uzbrojony w siekierę i nóż, krzycząc, że chce go zabić. 75-letni Westergaard zdołał ujść z życiem, chowając się w łazience.

Sąd miejski w Arhus przychylił się do zdania prokuratorów i uznał atak za akt terroru. Somalijczyka, jak pisze Reuters, uznano także za winnego próby zabójstwa. Wyrok ma zostać ogłoszony 4 lutego.

Dwanaście karykatur proroka Mahometa zostało po raz pierwszy opublikowanych we wrześniu 2005 roku w duńskim dzienniku “Jyllands-Posten”. Na rysunku Westergaarda – najbardziej kontrowersyjnym – Mahomet został przedstawiony w turbanie w kształcie bomby. Wielu muzułmanów oceniło rysunki jako “obrażające ich uczucia religijne”.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wielkaczarnaowca
Użytkownik
Wielkaczarnaowca

Porządek panuje w Danii. Powinno się go rozstrzelać w Mauretanii! Powinno się go wlec końmi, wbić na pal i spalić na Bora-Bora! Więcej nienawiści! Jeszcze więcej nienawiści! Niech żyje nienawistna nienawiść! Oko za oko! Ząb za ząb! Nich żyje rewanżyzm! Potępiajmy tylko reakcję, nie mówmy o akcji. To bardzo ważne aby widzieć tylko skutki, a nie przyczyny. Duński sędzia miał rację. Ten Somalijczyk to terrorysta. Gdyby nie był muzułmaninem i pochodził z jakiegoś cywilizowanego kraju, wówczas można by było uznać go za niepoczytalnego, ewentualnie oskarżyć go o wtargnięcie i groźby karalne. Na całe szczęście nie jest wspaniałym, oświeconym i zawsze mającym rację członkiem zachodniego społeczeństwa. To brodacz! I terrorysta! Bo każdy brodacz to terrorysta. System czuwa nad naszym bezpieczeństwem. Możemy spać spokojnie. Wszystko jest w porządku.

Wielkaczarnaowca
Użytkownik
Wielkaczarnaowca

Porządek panuje w głowie domorosłego obrońcy. Nie musisz się o mnie martwić. Jeśli ktoś zrobi coś mojej rodzinie, to zemszczę się sam (chyba nie dam rady się powstrzymać) i nie będę się wyręczał systemem. Potem pójdę siedzieć w klimatyzowanym więzieniu albo dam gardło w Boliwii. Nie ważne. To będzie moja decyzja i moja zemsta. Nie tchórzliwe wyręczanie się wymiarem sprawiedliwości. Nie pseudosprawiedliwość cywilizowanego człowieka. Nie oceniam Ciebie, nie oceniaj mnie. Nie nauczam Ciebie, nie nauczaj mnie. Chcesz to kpij, śmiej się, dworuj sobie z mojej wypowiedzi, ale nie przyczepiaj mi łatki. To klasyczne zagranie – ZZZ. Zidentyfikować, zaszufladkować, zwalczać. Brawo. Wygląda na to, że walczysz z systemem i stosujesz te same narzędzia. To chyba nie jest dobra droga, ale nie mam zamiaru Cię z niej zawracać. To Twoja sprawa. Mogę Cię tylko uspokoić. Słaby ze mnie obrońca praw człowieka. Czuje w sobie mnóstwo nienawiści i złości. Wiec możesz spać spokojnie. Masz rację. Wszystko jest w porządku.

W.
Gość
W.

Według mnie oprócz kary więzienia, powinno się go także skazać na karę kąpieli w smalcu wieprzowym. Wtedy wiedziałby już, że do nieba Mahometa się nie dostanie i może stałby się spokojniejszy po odsiadce? Myślę, że taka forma kary za brutalne przestępstwa (np. mordy honorowe) mogłaby również odstraszać innych fanatycznych muzułmanów od popełniania podobnych przestępstw.

Trinollan
Gość
Trinollan

@Wielkaczarnaowca
Piękne słowa, ale dla wędrownego kaznodziei sprzed setek lat, nie dla przeciętnego współczesnego obywatela. Nie mają żadnego odniesienia we współczesności, szczególnie fragment dot. wymiaru sprawiedliwości, aż ociekający brakiem konsekwencji i niemożnością przewidzenia katastrofalnych skutków anarchii w tej sferze życia.

Wielkaczarnaowca
Użytkownik
Wielkaczarnaowca

Porządek panuje w tej sferze życia. Trinollan, kpisz, czy na poważnie? Bo zanim skomentuje Twoje słowa, chciałbym mieć pewność. Z góry dziękuję. Wszystko jest w porządku.

Trinollan
Gość
Trinollan

Na poważnie. Ależ proszę.