11 krajów przyjęło już cyfrowe waluty banków centralnych

Opublikowano: 03.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5548

Pieniądze cyfrowe banków centralnych (CBDC – Central Bank Digital Currencies) są już używane w 11 krajach, a 105 kolejnych rozważa przyjęcie tej technologii.

Waszyngtoński think tank The Atlantic Council (TAC) zdefiniował CBDC jako „wirtualne pieniądze wspierane i emitowane przez bank centralny”. Wskazał 10 krajów na Karaibach i zachodnioafrykańskią Nigerię jako pierwszych użytkowników CBDC. Aktywnie używane CBDC to waluty eNaira (Nigeria), dolar piaskowy (Bahamy), JAM-DEX (Jamajka) i D-Cash (Anguilla, Antigua i Barbuda, Dominika, Grenada, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Grenadyny, Saint Lucia i Saint Vincent.

Pierwsze trzy CBDC są administrowane przez odpowiednie władze finansowe tych krajów – Bank Centralny Nigerii (CBN), Bank Centralny Bahamów i Bank Jamajki. Tymczasem Bank Centralny Wschodnich Karaibów odpowiada za cyfrową walutę D-Cash używaną przez osiem państw.

W artykule portalu „Visual Capitalist” wskazano, że w Nigerii, która jako pierwsza wprowadziła CBDC w październiku 2021 r., eNaira nie jest powszechnie stosowana wśród Nigeryjczyków. „Uważa się, że połowa z 200-milionowej populacji tego kraju nie ma dostępu do kont bankowych” – napisano. „I odwrotnie, 33,4 miliona Nigeryjczyków handlowało lub posiadało aktywa kryptograficzne, pomimo prób ograniczenia ich wykorzystania przez CBN [Centralny Bank Nigerii]”. „Przyjęcie waluty eNaira jest jak dotąd stosunkowo powolne. Od kwietnia jej aplikacja zgromadziła 700 000 pobrań, co odpowiada 0,35% populacji” – dodano w artykule. Wyjaśniono jednak, że nie wszystkie pobrania pochodziły od użytkowników z Nigerii.

Tymczasem TAC informuje o 105 innych krajów rozważających CBDC. Należą do nich Szwecja, która przetestowała e-koronę w 2020 roku; Urugwaj, który już w 2017 roku ogłosił testy pilotażowe emisji cyfrowych peso urugwajskich; oraz Chiny, które od kwietnia 2020 r. prowadzą testy cyfrowego juana.

Bo Li, zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i były zastępca prezesa Ludowego Banku Chin, mówił o „programowalności” walut cyfrowych na niedawnym seminarium MFW. „CBDC może poprawić integrację finansową dzięki temu, co nazywamy programowalnością. Oznacza to, że CBDC może umożliwić agencjom rządowym i podmiotom z sektora prywatnego oprogramowanie, tworzenie inteligentnych kontraktów [lub] zezwalanie na ukierunkowane funkcje polityczne. Na przykład – świadczenia socjalne, kupony konsumpcyjne i bony żywnościowe” – powiedział. „Programując CBDC, pieniądze mogą być precyzyjnie ukierunkowane w zakresie tego, jaka grupa osób może je posiadać i w jakim celu będzie mogła te pieniądze wykorzystać”.

Tymczasem szkocki konsultant ds. komunikacji i sponsoringu, James Melville, ostrzega przed przyjęciem CBDC. „CBDC nie jest teorią spiskową. Są programem otwarcie omawianym i pilotowanym przez wiele rządów na całym świecie” – napisał na „Twitterze”. „Banki centralne i rządy popychają nas w tym kierunku. Nie możemy do tego dopuścić. Obudź się, zanim będzie za późno”.

Melville zamieścił także krótki klip wideo autorstwa profesora ekonomii Saifedean Ammous pokazany podczas jego wystąpienia w „The Speakeasy Podcast”. Szkot skomentował uwagi Ammousa w filmie, mówiąc, że elity chcą, aby reszta ludzkości „żyła jak wieśniacy z XII wieku”, podczas gdy oni „stają się coraz bogatsi”. „Jeżeli zabierze się większości ludzi to, co w życiu najważniejsze, najcenniejsze dobra i przekona się ich, by żyli jak XII-wieczny wieśniak – jedząc kleik i żyjąc na wietrze i słońcu – nie będzie inflacji” – powiedział profesor. „Myślę, że to jest finalny koniec: ubóstwo dla większości i nieograniczone pieniądze dla małej, wybranej grupy ludzi – głównie rządu, ich kumpli i ich banków”.

Kolejne ostrzeżenie przed CBDC pojawiło się w artykule z marca 2022 r. opublikowanym w „Ars Technica”. „Cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny może być wykorzystywana jako narzędzie rządowej inwigilacji obywateli i kontroli ich transakcji finansowych” – napisał w publikacji Jon Brodkin, starszy reporter ds. IT (techniki informatycznej).

Autorstwo: Ramon Tomey
Korekta tłumaczenia translatora: Maurycy Hawranek
Źródło zagraniczne: NaturalNews.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. pikpok 03.12.2022 14:01

    Najpierw “szczepienia” i technologia 5G, a teraz to. Kryzys znacznie ułatwi wprowadzanie uzależnień. Komuś się marzy władza absolutna, pełne zniewolenie.

  2. Szwęda 03.12.2022 18:27

    Większość ludzi zgodzi się na cbdc bo to “bezpieczniejsze, wygodniejsze i nowocześniejsze”. Z tej mniejszości większość będzie obojętna, a część będzie patrzeć na to krytycznie i tylko niewielki odsetek ludzi będzie zdecydowanie przeciwny, ale odsetek nic nie poradzi. Zadecyduje liczba, ta większa, głupsza.

  3. xmariox 03.12.2022 22:53

    Serwują nam “Chiny” na sterydach, a większość ludzi jest za.

  4. emigrant001 04.12.2022 13:09

    Gotówka to ostatni bastion wolności. Problem w tym, że wiekszość ludzi lubi być niewolnikami i czują się z tym dobrze.

  5. Katarzyna TG 05.12.2022 12:03

    Zmniejszanie liczby ATM-ów, prowizje za wypłatę własnej gotówki w oddziałach banku, “konto za zero” – pod warunkiem że wykonamy limit kwotowy płatności kartą w miesiącu.. to wszystko są barierki ustawione tak by stado baranów biegło w pożądanym kierunku.
    Absurdalne coroczne zmniejszanie limitów płatności gotówkowej – po raz pierwszy nie w relacji przedsiębiorca-przedsiębiorca ale uwaga KONSUMENT-PRZEDSIĘBIORCA – to już jest wstęp do likwidacji gotówki.
    O CBDC już to powiedziano wszystko, ja tylko dodam że jej wprowadzenie będzie końcem eksperymentu zwanego “demokracją”. I końcem społeczeństwa jakie znamy. Eurosojuz zamieni się w drugie Chiny, bonzowie z Brukseli będą jeździli Ferrari po pustych autostradach a ludzie będą pedałowali na rowerku nie tylko na ulicach ale i w domach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.