10 zł za każde wezwanie do zapłaty?

Opublikowano: 12.01.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 728

Operator telekomunikacyjny nie może zrobić sobie źródła zarobku z wysyłania wezwań do zapłaty. Nie może też jednostronnie rozwiązywać umowy. O tych i innych zasadach panujących na rynku przypomina kara, jaką UOKiK nałożył na operatora Nowa Telefonia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o nałożeniu kary na operatora Nowa Telefonia. Kara nie jest szczególnie wysoka (6 tys. zł) ponieważ w trakcie postępowania spółka wskazała, że nałożenie wyższej kary zmusiłoby ją do ogłoszenia upadłości. Niemniej ta decyzja UOKiK godna jest opisania, bo przypomina o kilku istotnych zasadach, jakich powinni trzymać się operatorzy.

Nowa Telefonia zastrzegała sobie możliwość jednostronnego rozwiązania umowy zawartej na czas określony. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował tę praktykę, bo taka umowa ma wiązać obie strony. Konsument ma prawo oczekiwać, że określone w kontrakcie warunki będą obowiązywały do końca wyznaczonego umową okresu.

Urzędowi nie spodobała się też wysokość opłat windykacyjnych. W regulaminie Nowej Telefonii znajdował się następujący zapis: “W przypadku zalegania przez Abonenta z płatnościami powyżej 14 dni, Nowa Telefonia ma prawo obciążyć Abonenta opłatą dodatkową w wysokości 10 zł za każde wystawione wezwanie do zapłaty.”

Taki zapis nie określa częstotliwości wysyłania wezwań, zatem mógłby być narzędziem do naciągania klientów na dodatkowe koszty. Poza tym w ocenie UOKiK opłaty te przewyższały rzeczywiste wydatki spółki związane z monitami. Zgodnie z prawem opłaty windykacyjne powinny odzwierciedlać realne koszty wezwań kierowanych do konsumenta.

Ponadto Nowa Telefonia:

– Nie przestrzegała prawa telekomunikacyjnego, zgodnie z którym pierwsza umowa konsumenta z danym operatorem nie powinna być zawierana na dłużej niż 24 miesiące (zawierała z nowymi klientami umowy na 36 miesięcy).

– Nie umieściła w regulaminie postanowień uznających prawo klientów do zwrotu pieniędzy za przerwy w świadczeniu usług i wezwania kierowane do operatora, gdyby ten nie wywiązywał się z umowy.

– W razie przedwczesnego rozwiązywania umowy na czas określony zastrzegała prawo do żądania od konsumentów nie tylko zwrotu przyznanej ulgi, ale także kary umownej.

– Nie informowała o opłacie aktywacyjnej doliczanej do pierwszej faktury.

– Przekazywała klientom nieczytelny regulamin pisany małą i niebieską czcionką.

Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami decyzji UOKiK, znajdziecie jej kopię TUTAJ. Decyzja nie jest prawomocna – przedsiębiorca może odwołać się do sądu.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. argos1 12.01.2015 18:54

    Cytat:
    “Kara nie jest szczególnie wysoka (6 tys. zł) ponieważ w trakcie postępowania spółka wskazała, że nałożenie wyższej kary zmusiłoby ją do ogłoszenia upadłości.”
    Bez komentarza…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.