10 wydarzeń ignorowanych przez media w 2016 r.

Opublikowano: 11.01.2017 | Kategorie: Media, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 294

Ciekawe, co George Orwell powiedziałby na temat minionego 2016 roku?

Część najpopularniejszych w mainstreamie newsów albo mijało się z prawdą (tak jak w przypadku rzekomego „Holocaustu” we wschodnim Aleppo) albo nie było poparte solidnymi faktami (np. wpłynięcie Moskwy na wyniki wyborów prezydenckich w USA). Żeby było śmieszniej, te same środki masowego przekazu wyrażają głębokie obawy w związku z coraz częstszą publikacją nieprawdy i żądają podjęcia natychmiastowej walki z kłamstwem wszelakim. W tym samym czasie ważne informacje są często przez mainstream albo ignorowane albo tylko wzmiankowane.

Poniżej zestawiono 10 wydarzeń, które miały miejsce w 2016, a którym nie poświęcono tyle uwagi, ile by tego wymagały…

1. WOJNA W JEMENIE

Jak ujął to korespondent Charles Shoebridge: „BBC nazwało to, co dzieje się w Jemenie, zapomnianą wojną, choć powodem tego zapomnienia był brak informacji w BBC.”
Podczas gdy Syria nie schodzi z pierwszych stron gazet, to o wspieranej przez Stany Zjednoczone wojnie w Jemenie trudno znaleźć jakąkolwiek wzmiankę. Dziennikarze ignorują chociażby udokumentowane okrucieństwa dokonywane przez koalicjantów Arabii Saudyjskiej. Zaś brytyjskie władze, tak bardzo przejmujące się rzekomym Holocaustem w Aleppo, odrzuciły wniosek o przeprowadzenie przez ONZ śledztwa ws. łamania w Jemenie międzynarodowego prawa.

2. LIBIA W RUINIE

Na początku 2011 cały mainstream pisał o Libii. W ten sposób dziennikarze występujący tutaj w roli pełnych obaw piewców wolności popędzali NATO, by ta zatrzymała Hitlera naszych czasów. Na łamach gazet czytaliśmy m.in. historię syna emerytowanego libijskiego naukowca obawiającego się o swojego ojca i trzech braci, którzy na rozkaz Muammara Gaddafiego zabijali swoich w Benghazi, podobnie jak kiedyś miało to miejsce w Srebrenicy.

NATO odpowiedziało na te wezwania i rozpoczęło interwencję, która pozostawiła Libię w ruinach. A co dzieje się tam teraz? O tym już media milczą. Widocznie przekształcenie kraju o najwyższym w Afryce standardzie życia w państwo rządzone przez terrorystów nie jest warte opisania. Czyli idąc za słowami Leslie Nielsen z filmu -Naga broń-: „Tu nie ma nic do oglądania – można się rozejść!”

Aktywista z Nowego Jorku, Stephen Miller, tak to podsumowuje: „Tunezja – upadła, Libia – upadła, Jemen – upadł, Syria – upadła, choć administracja Obamy tak bardzo walczyła o przekształcenie je w porządne państwa”.

3. ROZEJM W SYRII

O dobrych wieściach płynących z Syrii niewiele słychać, szczególnie o tych, które stawiają syryjskie władze w pozytywnym świetle. Syryjskiemu rządowi udało się osiągnąć zawieszenie broni i rozejm w okolicach Hims i Damaszku oraz w innych częściach kraju.

W lipcu prezydent Assad zaproponował amnestię dla tych rebeliantów, którzy złożą broń. Podobna propozycja padła w październiku. Wielu wojowników przyjęło tą ofertę i rozpoczęło swoje życie od nowa – wśród cywili. To, że rozejm w Syrii jest już blisko powinno nie schodzić z czołówek gazet, jednak tak się nie stało. Przecież skoro mainstream jest „antyreżimowy”, to po co miałby się o tym rozpisywać.

4. POŁOWA ŚWIATOWEGO BOGACTWA W RĘKACH 62 LUDZI

Tak, to prawda – tylko 62 ludzi posiada połowę majątku zgromadzonego na naszej planecie. Dlaczego główne kanały informacyjne nie chciały w 2016 podzielić się takim newsem??? Przecież dane z raportu organizacji humanitarnej Oxfam powinny być zaczątkiem do debaty o przebudowie systemów ekonomicznych i rozłożenia bogactwa bardziej po równo. Ale dla dziennikarzy nie był to ciekawy temat. Zapewne z korzyścią dla tych 62 miliarderów…

5. UNIEWINNIENIE SLOBODANA MILOSEVIĆA

W 2016 człowiek, którego neokonserwatyści i ludzie Tony’ego Blaira nazwali „rzeźnikiem Bałkanów” i którego „zbrodnie przeciwko ludności” wykorzystywano, by usprawiedliwić interwencje wojskowe w różnych rejonach świata, został uznany za niewinnego. W sierpniu australijski dziennikarz John Pilger pisał: „W ciągu miesiąca od oczyszczenia z zarzutów człowieka oskarżanego o ludobójstwo, nie przeczytałem o tym na żadnym z nagłówków. Także BBC i CNN nie kwapiły się, by podjąć ten temat”.

My także odnotowaliśmy wtedy: „Oczyszczenie z zarzutów przez Międzynarodowy Trybunał Karny jednej z najbardziej demonizowanych postaci współczesnej epoki powinno trafić na nagłówki gazet całego świata. Ale tak się nie stało. Sam Trybunał zakopał tę informację głęboko w wyroku spisanym na 2 590 stronach, który dotyczył nie Slobodana Milosevica, lecz procesu lidera bośniackich Serbów – Radovana Karadzica”.

Nawet serbskie media opublikowały informację o uniewinnieniu postrachu elity lat 1990., gdy tymczasem zachodnim udawało się jej nie zauważyć.

Podobnie jak brak szczekania w nocy psa Sherlocka Holmesa, tak i tu brak wzmianki w mediach na temat tak ważnego wydarzenia, wyjaśnia nam wszystko, co powinniśmy w tej kwestii wiedzieć.

6. GLOBALNE OCIEPLENIE – KOLEJNY REKORDOWY ROK WYSOKICH TEMPERATUR

Według ONZ rok 2016 będzie prawdopodobnie najgorętszym w historii, co oznacza, że 16 z 17 najgorętszych lat ostatniego stulecia przypada właśnie na XXI wiek. Jednak amerykańska telewizja rzadko o tym wspomina, w zeszłym roku zdominowały ją wybory prezydenckie.

Jak odnotował “The Guardian”: „O zmianach klimatycznych pewnie w ogóle nie byłoby słychać, gdyby nie pytanie zadane w drugiej debacie przez człowieka w czerwonym swetrze, Kena Bone’a”.

Czyli sprawa jest jasna: zarówno dla amerykańskich polityków jak i mediów istnieją dużo ważniejsze tematy niż zagrożenie, jakie stanowi dla naszej planety globalne ocieplenie.

7. ZACHODNIE MOCARSTWA I ICH SOJUSZNICY Z AZJI ŚRODKOWEJ WSPIERAJĄ PAŃSTWO ISLAMSKIE

Bezpodstawne zarzuty wobec Rosji, że to ona stoi za hakerskimi atakami w USA, pomogły odwrócić uwagę społeczeństwa od sensacji, jakie niosą za sobą tzw. maile Podesty. W jednym z najciekawszych, z 19 sierpnia 2014, Hillary Clinton napisała: „Musimy wykorzystać naszą dyplomację i służby wywiadowcze by wywrzeć nacisk na rządy Kataru i Arabii Saudyjskiej, które potajemnie dostarczają finansowe i logistyczne wsparcie dla ISIL i innych radykalnych ugrupowań w tym regionie”.

Zaś w grudniu turecki prezydent Erdogan oświadczył, że ma dowody na wsparcie udzielane Państwu Islamskiemu przez Zachód dodając: „Nieważne, jaką nazwę przyjmują terroryści w naszym kraju: ISIL czy Kurdowie. Stoją za nimi ci sami ludzie: Stany Zjednoczone i Europa”. Słowa te nie znalazły szerszego wydźwięku w mainstreamie. Ciekawe, dlaczego…

8. ZAŁAMANIE GOSPODARCZE WOLNEJ UKRAINY

W 2014 Ukraina nie schodziła z czołówek gazet. Wtedy to antyrządowi demonstranci, którym kibicował cały Zachód, zebrali się na Majdanie. Od tego czasu media nie rozpisują się już specjalnie o sytuacji w tym kraju (poza konfliktem zbrojnym w rejonie Donbasu). Rzeczywistość zaś jest taka, że standard życia na Ukrainie drastycznie się pogorszył: obecnie ponad połowa ukraińskiej ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Co zaś kwitnie bardziej niż kiedykolwiek przedtem? Korupcja! Ale może już nie piszmy o tym więcej, przecież obalanie reżimów przez zachodnie mocarstwa przynosi miejscowej ludności same korzyści, nieprawdaż?

9. CIĘCIA BUDŻETOWE W WIELKIEJ BRYTANII

Szpitale w Anglii stoją na skraju bankructwa, ponieważ rząd nie przekazuje wystarczających środków na służbę zdrowia. Ilość odwołanych pilnych operacji osiągnęła w 2016 rekordowy poziom.

Doktor Nikhil Sapre z Wielkiej Brytanii tak to komentuje: „Trudno jest zrozumieć przekazaną przez brytyjski rząd pomoc dla świata w wysokości 1 miliarda funtów, kiedy to służba zdrowia i pomoc dla seniorów ma obcinane pensje, wydatki i budżety.” Poza szpitalami zamykane są biblioteki, a cięcia już negatywnie odbiły się na życiu milionów Brytyjczyków. Z jednej strony brytyjskie władze mówią o konieczności zacieśniania pasa, z drugiej zaś wydają pieniądze poza granicami państwa na wyznaczone przez neokonserwatystów cele. Brytyjski fizyk, Marcus Chown, odnotował nawet rekord w 2016, kiedy to: „Dług podwoił się, podobnie jak i bogactwo tych, którzy mają najwięcej”.

W październiku ogłoszono, że Anglia będzie pomagać w powrocie do normalnego życia syryjskim rebeliantom. I szkoda tylko,że pieniądze Brytyjczyków wydawane przez ich rząd nie zostały szczegółowo rozliczone w brytyjskich mediach.

10. LEPSZA RASA WIE, KTO GDZIE MA RZĄDZIĆ

W 2016 często słyszeliśmy słowo: „rasizm”, jednak nie w tym kontekście, w którym w właśnie w oparciu o rasizm Zachód buduje swoją politykę.

Przyjmuje się, że politycy i ich dziennikarze z Anglii, Stanów czy Francji, mogą mówić kto ma, a kto nie ma prawa rządzić danym krajem. Wyobraźcie sobie zatem reakcję na słowa Syryjczyka lub Irakijczyka wzywającego do obalenia reżimu w Wielkiej Brytanii! Dlaczego my mamy prawo interweniować w innych krajach, ale oni nie mają prawa do interwencji w naszym? Dlaczego takie pytanie nie padło ani w BBC ani w żadnym innym programie w 2016. Widocznie wyższość rasy upoważniająca do wywołania wojny domowej w innym państwie nie jest dla mainstreamu wystarczająco interesującym tematem.

Autor: Neil Clark
Tłumaczenie: Xebola
Źródło oryginalne: SputnikNews.com
Źródła polskie: Xebola.wordpress.com, WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Do najświeższych tematów a przemilczanych przez media głównego rynsztoku, dodałbym następującego niusa: Szef MSW i Prezydent Czech: „Kupujcie broń do obrony przed super holokaustem przygotowywanym przez islamskich terrorystów.”
Eurokołchoz w związku z ludobójczymi atakami obcych w Europie, ma zamiar rozbroić praworządnych obywateli Europy. Rząd czeski chcąc chronić swoich obywateli ma zamiar wprowadzić zmiany w swojej konstytucji w wielkim stopniu ułatwiając obywatelom dostęp do broni palnej i używanie jej w obronie życia!!!

Szymon Dąbrowski
Użytkownik

@Wędrowny
Coś takiego miałoby sens tylko wtedy, gdyby było przeprowadzone równolegle we wszystkich państwach tzw. “świata zachodniego”. Mam na myśli przede wszystkim Europę, USA, Kanadę, Australię, Japonię, …Rosję? Nie wyobrażam sobie tego, szerze pisząc.