1 patomorfolog na 84 tysięcy mieszkańców

Opublikowano: 16.02.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 10

Raport OECD na temat liczby lekarzy w poszczególnych państwach świata nie pozostawia wątpliwości. Nasz kraj wypada obecnie najgorzej w Europie. Okazuje się, że w Polsce 1 lekarz przypada statystycznie na 417 mieszkańców. Średnia europejska to 1 lekarz na 263 mieszkańców. W krajach, gdzie służba zdrowia jest najlepiej rozwinięta 1 lekarz przypada na 150 mieszkańców.

Są jednak w Polsce specjalizacje, gdzie deficyt jest skrajny. Dla przykładu – 1 patomorfolog przypada na 84 tys. mieszkańców! To tłumaczy dlaczego śmiertelność na raka jest tak wysoka.

Na Senackiej Komisji Zdrowia prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, potwierdził szokujące dane na temat liczby patomorfologów w Polsce. Okazuje się, że jeden lekarz tej specjalizacji przypada na – uwaga – 84 tys. mieszkańców naszego kraju! To zdecydowanie najgorszy rezultat w Europie i – być może – najgorszy wynik wśród cywilizowanych państw świata.

Tak niewielka liczba specjalistów z dziedziny patomorfologii jest jedną głównych przyczyn występowania opóźnień w diagnozach onkologicznych. Wyniki badania podejrzanego wycinka skóry lub biopsji powinny być znane w ciągu 2-5 dni roboczych. Tymczasem w Polsce czeka się na nie około 3-4 tygodnie. Nieraz nawet ponad miesiąc. Nie trzeba być ekspertem, aby stwierdzić, że ten wydłużony okres oczekiwania może być kluczowy dla prawidłowego rozpoznania choroby i rozpoczęcia leczenia, a przypadku zmian onkologicznych każdy dzień ma znaczenie.

Jaka jest tego przyczyna? Udzielający się na “Twitterze” lekarz medycyny Jakub Kosikowski, komentując doniesienia o deficycie patomorfologów w Polsce stwierdził rzecz następującą: “Jedni z bogatszych lekarzy jakich znam to patomorfologowie na swoim. Jedni z biedniejszych – patomorfologowie na etacie szpitalnym. I to jest chyba clue problemu z brakiem patomorfologów. Plus, że to cholernie żmudna i odpowiedzialna praca”.

W kontekście powyższych danych jakże nieodpowiedzialnie wybrzmiewają słowa posłanki PiS Józefy Hrynkiewicz, która podczas sejmowej debaty na temat lekarzy rezydentów, krzyknęła głośno: “Niech jadą!”. Potem tłumaczyła, że “rząd nie może być szantażowany tym, że ktoś emigruje, jeśli nie zostaną spełnione jego oczekiwania co do godziwego wynagrodzenia za wykonywaną pracę”. Nie wiem jednak czy taka argumentacja – mając na względzie fakt, że mówiła o młodych, dobrze wykształconych, znających języki obce ludziach, którzy żyją w UE – ma jakąkolwiek wagę…

Na podstawie: Twitter.com [1] [2], OECD.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kuralol
Użytkownik

tagentv to rewelacja ”i to by było na tyle”