1 500 000 zł dla syna Witolda Pileckiego za krzywdy z 1948 r.

Opublikowano: 10.02.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1813

Syn rotmistrza Witolda Pileckiego domagał się od państwa ponad 26 mln złotych. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł zadośćuczynienia.

Po zakończeniu wojny Witold Pilecki wrócił do Polski, gdzie próbował zbudować od zera siatkę konspiracyjną przeciwko nowym władzom zainstalowanym w Polsce przez Sowietów. Został aresztowany przez UB w maju 1947 roku. Był torturowany i katowany przez „Polaków”, którzy nie mogli pozwolić, aby człowiek formatu Pileckiego dalej żył. Został zamordowany 25 maja 1948 roku w Warszawie.

Jego syn Andrzej domagał się od państwa polskiego zadośćuczynienia w wysokości 26 milionów złotych. W jego imieniu kancelaria prawna z Gdyni złożyła wniosek do Sądu Okręgowego i Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

„Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia za śmierć ojca dla syna rotmistrza Witolda Pileckiego – Andrzeja Pileckiego. Wyrok nie jest prawomocny” – poinformował portal wPolityce.pl.

Wniosek Andrzeja Pileckiego składał się z trzech oddzielnych elementów. Pierwszy i najważniejszy dotyczył 25 milionów złotych wraz z odsetkami, tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek wydania i wykonania wyroku WSR w Warszawie z dnia 15 marca 1948.

Drugi element dotyczył ponad 36 tys. zł za szkodę doznaną na skutek wyroku, a z kolei trzeci – zadośćuczynienia w kwocie ponad 1,1 mln zł z odsetkami za krzywdę, doznaną na skutek pozbawienia wolności Witolda Pileckiego w okresie od 8 maja 1947 roku do 25 maja 1948 roku.

Łącznie Andrzej Pilecki wnioskował o kwotę 26 102 978,50 zł.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. kufel10 10.02.2023 12:45

    Najpierw zgłaszali się nieudolni kredyciarze frankowi, teraz kolejne grupy cwaniaków. I to wszystko z naszych kieszeni !

  2. replikant3d 10.02.2023 17:59

    ,,kufel10,, – ,,pieniądz nie śmierdzi,, nie znasz tego?

  3. kufel10 11.02.2023 01:38

    replikancie – ale wycieranie sobie gęby czy też d*py nazwiskiem które jest u nas jakby to powiedzieć postrzegane jako synonim bohatera to już zwykłe szmaciarstwo, a papugi to już w tym kontekście dubeltowe zdziry

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.