Z wiekiem tracimy ochronę przeciwnowotworową

Opublikowano: 23.07.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 536

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) odkryli, że w nabłonku ilość chroniącej przed nowotworami proteiny p53 zmniejsza się wraz z wiekiem. Wspomniana proteina bierze udział w naprawie DNA i regulowaniu cyklu życiowego komórek. Już wcześniejsze badania wykazały, że p53 akumuluje się w olbrzymich ilościach w fibroblastach, gdy się one starzeją i przestają się dzielić. To zatrzymanie podziału zapobiega niekontrolowanemu rozrostowi guza.

Teraz z pisma “Aging Cell” dowiadujemy się, że w komórkach nabłonka proces gromadzenia się z wiekiem p53 nie zachodzi. Tymczasem “opracowanie metody podtrzymania poziomu p53 może być kluczem do zapobieżenia rozwojowi nowotworu” – mówi profesor No-Hee Park, dziekan Wydziału Stomatologicznego UCLA.

Komórki nabłonka znajdują się w wielu miejscach organizmu, w tym w większości organów wewnętrznych. Proteina p53 chroni je przed nieprawidłowym rozwojem. Jednak gdy jest jej mniej, starsze komórki nabłonka mają problemy z utrzymaniem integralności swojego materiału genetycznego gdy zetkną się z czynnikiem rakotwórczym. Wtedy może rozwinąć się nowotwór.

Park i jego zespół zauważyli, że z wiekiem poziom p53 w komórkach nabłonkowych skóry i ust spada, ale przyczyną takie stanu rzeczy nie są zmiany w sekwencji DNA odpowiedzialnej za kodowanie p53. Za spadkiem stoją czynniki epigenetyczne. “Jako, że około 90% ludzkich nowotworów rozpoczyna się w tkance nabłonkowej, podejrzewamy, że utrata p53 może być przyczyną, dla której u osób starszych dochodzi do większej liczby nowotworów skóry i ust” – mówi inny z autorów badań, profesor Reuben Kim.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: newsroom.ucla.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.