Rozpowszechniony i niebezpieczny

Opublikowano: 19.11.2014 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 527

Triklosan, środek przeciwbakteryjny używany w szamponach, mydłach, pastach do zębów i innych przedmiotach użytku codziennego, wywołuje u myszy zwłóknienie wątroby i nowotwory. Do schorzeń dochodzi za pomocą mechanizmu, który występuje też u ludzi.

– Negatywne skutki coraz większego stężenia triklosanu w środowisku naturalnym i jego coraz szerszego wykorzystywania w produktach konsumenckich mogą przeważyć nad umiarkowanymi korzyściami, jakie z niego osiągamy. Wykorzystanie triklosanu może wiązać się z realnym zagrożeniem jakim jest toksyczność dla wątroby. Takie działanie triklosanu stwierdziliśmy u myszy, a jest ono wzmacniane przez inne środki o podobnym działaniu – mówi profesor Robert H. Tukey z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Naukowcy zauważyli, że myszy poddane działaniu triklosanu przez pół roku – czyli ekwiwalent 18 lat u człowieka – były bardziej podatne na występowanie chemicznie indukowanych guzów wątroby, a rozwijające się u nich guzy były większe i występowały częściej niż u zwierząt niemających styczności z triklosanem.

Badania sugerują, że szkodliwe działanie triklosanu polega na zakłócaniu pracy proteiny CAR (constitutive androstane receptor) odpowiedzialnej za usuwanie toksyn z organizmu. Komórki wątroby, by skompensować nieprawidłową pracę CAR, namnażają się i z czasem dochodzi do ich zwłóknienia. To z kolei może prowadzić do wystąpienia guzów.

Triklosan to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony środek przeciwbakteryjny. Znaleziono go w mleku 97% karmiących matek i w moczu niemal 75% wszystkich ludzi.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: MedicalXpress
Źródło: Kod Władzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.