Winda na Marsa

Opublikowano: 15.10.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 860

Rosyjscy naukowcy proponują zbudowanie windy na Marsa. Z jej pomocą można będzie rozwiązać ważną kwestię, jaka dręczy światową społeczność kosmiczną – jak powrócić z Marsa, kiedy człowiek się tam wreszcie znajdzie.

Niektórzy entuzjaści obiecują, że pierwszy pilotowany lot na Czerwoną Planetę odbędzie się już w 2018 roku. Jednak nie wystarczy dolecieć do Marsa, trzeba jeszcze z niego powrócić na Ziemię. Powrót rakietą będzie drogi i pracochłonny, trzeba będzie dostarczyć do Marsa setki ton paliwa, aby potem spalić je w ciągu kilku sekund na starcie. Projekt kosmicznej windy zakłada, że pomiędzy Marsem i jego satelitą Fobosem zostanie przeciągnięta lina. Po niej będą wznosić się aparaty kosmiczne. Wyjdzie z tego swego rodzaju kolejka linowa pomiędzy dwiema planetami.

Pomysł kosmicznej windy nie jest niczym nowym. Zaproponował ją jeszcze pod koniec XIX wieku jeden z pionierów kosmonautyki, rosyjski naukowiec Konstantin Ciołkowski. Później została ona opracowana przez innych Rosjan, Aleksandra Bagrowa i Władysława Leonowa.

Z początku opracowali oni koncepcję „księżycowej windy”, z pomocą której można będzie wysyłać ładunki i ludzi na satelitę Ziemi. Według niej, między Księżycem i naszą planetą należy przeciągnąć linę. Miałaby ona być stworzona z nanorurek o długości 400 tysięcy kilometrów. Jeden koniec tej linowej windy miałby zostać umocowany na Księżycu. Drugi – opuszczony na Ziemię i miałby pozostawać w odległości 50 kilometrów od jej powierzchni. W ten sposób, kabina windy będzie znajdować się w stratosferze i nie będzie na nią oddziaływać wiatr. Ładunki do windy będą dostarczane z pomocą suborbitalnych samolotów. Kabina będzie wznosić się z pomocą lewitacji magnetycznej.

Fobos jest miliony razy mniejszy niż Księżyc pod względem masy, ale znajduje się na niemal okrągłej orbicie i zawsze zwrócony jest do Marsa jedną stroną. Kosmiczna winda może zostać umocowana jednym końcem w środku zwróconej ku Marsowi stronie Fobosa. Drugi koniec może zostać opuszczony do powierzchni Czerwonej Planety. Ale jest pewien niuans: Fobos obraca się wokół Marsa z prędkością 2 km/h. To znaczy, że lina będzie z taką prędkością lecieć wokół planety. Aby wysłać aparat kosmiczny z Marsa na Fobos, windę trzeba będzie najpierw „schwycić”.

Autorzy pomysłu proponują stworzenie w tym celu swego rodzaju aerofiniszera jak na lotniskowcach. Na Marsie będzie pętla linowa. Na niższej części windy zainstalowany zostanie hak. W procesie ruchu Fobosa hak przejdzie przez linową pętlę i schwyci ją, a wraz z nią i aparat kosmiczny. Z pomocą lewitacji magnetycznej aparat nabierze prędkości. W odpowiednim miejscu można będzie go odłączyć od windy, a wtedy poleci on wprost na Ziemię.

Jednak na razie nikt nie leci na Marsa. Toteż Bagrow oraz Leonow wymyślili jeszcze jeden sposób wykorzystania swojej kosmicznej windy. To oczyszczenie Ziemi z radioaktywnych śmieci. Można je wysłać wprost do Słońca, gdzie zostaną one spalone bez szkody dla Słońca i naszej planety.

Autor: Olga Priamicyna
Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Raptor 15.10.2014 19:50

    Póki co, to nie jest jeszcze wiadomym, czy Fobos na pewno nie jest już zajęty, więc wynajem powierzchni mógłby się nie opłacać 😉

  2. Hassasin 16.10.2014 10:14

    Chyba bardziej ,,proca,, kosmiczna niż winda ?!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.