Silnik na Marsa?

Opublikowano: 17.03.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1046

Dzięki pracom naukowców z brytyjskiego Northumbria University marsjańscy koloniści być może będą produkowali energię za pomocą urządzenia wykorzystującego zjawisko Leidenfrosta. To zjawisko opóźnionego parowania cieczy, które przejawia się m.in. tym, że ciecz upadając na gorącą powierzchnię nie paruje od razu. Zjawisko to odnosi się również do tzw. suchego lodu czyli zestalonego dwutlenku węgla. Kawałki suchego lodu unoszą się nad gorącą powierzchnią chronione przez parujący gaz. Uczeni z Northumbrii chcą – jako pierwsi – wykorzystać ten gaz do zasilania silnika.

NASA ma coraz więcej dowodów sugerujących, że suchy lud może powszechnie występować na Marsie. Jeśli uda się go wykorzystać tak, jak chcą tego brytyjscy uczeni, astronauci kolonizujący Czerwoną Planetę mogliby budować własne elektrownie.

– Dwutlenek węgla odgrywa na Marsie podobną rolę, co woda na Ziemi. Jest to łatwo dostępny zasób, który w naturalnym środowisku Marsa przechodzi cykliczne przemiany. Być może w przyszłości na Marsie powstaną elektrownie, które wykorzystają parowanie suchego lodu do uzyskiwania energii lub też będą ją pozyskiwać z węgla w inny sposób. Jedno jest pewne. Nasze przyszłe misje na inne planety zależą od tego, czy nauczymy się stosować naszą wiedzę do ograniczeń tych planet i czy w kreatywny sposób wykorzystamy surowce, które w naturalny sposób nie występują na Ziemi – mówi doktor Rodrigo Ledesma-Aguilar, jeden z autorów badań.

Doktor Gary Wells wyjaśnia, jak miałby działać silnik korzystający ze zjawiska Leidenfrosta. „Zasada jego działania jest różna od zasady działania silnika parowego. Warstwa gazu pod wysokim ciśnieniem napędza swobodnie obracające się rotory, które działają bez potrzeby istnienia panewki, zatem mamy silnik, w którym tarcie jest minimalne”.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. XXIRapax 17.03.2015 22:19

    Lód – lody (waniliowe najlepsze:)) 🙂

    @marioelche1971 17.03.2015 17:51
    Ludziki odwiedzajace Ziemie w celach naukowych sa zapewne podobnego zdania i staraja sie nie ingerowac w nasze zycia.
    Jesli juz to robia to w taki sposob bysmy tego nie zauwazali.
    My jestesmy jeszcze mlodym i lekkomyslnym gatunkiem, niezbyt rozwinietym na poziomie technologicznym (mozliwe, ze nawet w skali ukladu slonecznego :P)

  2. Light 18.03.2015 01:39

    “Suche ludy” żyją najpewniej na pustyniach Marsa 😉

    @marioelche1971
    Czyżbyś nie wiedział, że nasz zacny i oświecony Gatunek kieruje się “zyskiem” w szacowaniu/określaniu swych “praw”? A jeżeli sam argument zysku nie wydaje się wystarczający, zawsze przedsięwzięciom eksploatacyjnym służą przedstawiciele kościoła, którzy na drodze tysięcy lat tortur doszli do wniosku, iż “Bóg” stworzył nas na swoje podobieństwo i jako “obrazy “Boga”” mamy wszelkie prawo do wszystkiego, na co najdzie nas przemożna chcica.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.