Odkryto planetę podobną do Ziemi

Opublikowano: 19.04.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 881

Czy naukowcy z NASA odkryli „drugą Ziemię”? Kosmiczny Teleskop Keplera znalazł planetę na której może istnieć życie. O odkryciu informuje najnowsze wydanie magazynu „Science”. Nowa planeta oznaczona jako Kepler-186f została odkryta w systemie Kepler-186 i jest piątą, najdalszą planetą w tym systemie.

Mimo, iż naukowcy znają wielkość planety Kepler-186f, to nadal nie wiadomo, jaka jest jej masa i skład. Jednak poprzednie badania sugerują, że planeta tej wielkości może być skalista, jak Ziemia czy Mars.

„Znamy tylko jedną planetę na której istnieje życie – jest nią Ziemia. Dlatego, kiedy szukamy życia poza naszym układem słonecznym skupiamy się na planetach, które mają podobne cechy do Ziemi” − powiedziała Elisa Quintana naukowiec z Instytutu SETI w NASA Ames Research Center w Kalifornii i współautorka publikacji. „Znalezienie planety podobnej rozmiarem do Ziemi jest dużym postępem.”

Kepler-186f znajduje się w systemie Kepler-186, oddalonym o około 500 lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Łabędzia. System jest domem dla czterech innych planet, które krążą wokół gwiazdy, o połowę mniejszej i lżejszej od naszego Słońca. Gwiazda ta zaliczana jest do kategorii czerwonych karłów typu widmowego M. To właśnie te gwiazdy tworzą 70 proc. Mlecznej Drogi.

Naukowcy z NASA zwracają uwagę, że Kepler-186f zlokalizowana jest w strefie wokół gwiazdy, w obrębie której na planetach mogą panować warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych. Amerykańscy badacze uważają, że istnienie tam życia jest wysoce prawdopodobne.

„Karły M są to najliczniejsze gwiazdy” – powiedziała Quintana. „Pierwsze sygnały mówiące o istnieniu życia w kosmosie mogą właśnie pochodzić od planet, które orbitują wokół czerwonych karłów.”

Kepler-186f okrąża swoją „dzienną gwiazdę” co 130 dni i otrzymuje od niego jedną trzecią energii, jaką Słońce daje Ziemi. „Lokalizacja planety w strefie zdolnej do zamieszkania nie oznacza, że na planecie można żyć. Temperatura na planecie jest silnie zależna od rodzaju atmosfery” – powiedział Thomas Barclay, naukowiec z Bay Area Environmental Research Institute at Ames i współautor publikacji. „Kepler186-f możemy rozpatrywać jako kuzyna, a nie bliźniaka Ziemi. Posiada wiele cech, które Ziemię przypominają.” – dodał.

Pozostałe cztery planety − Kepler-186b, Kepler-186c, Kepler-186d, i Kepler-186e, okrążają słońce w ciągu kolejno 4, 7, 13 i 22 dni, co sprawia, że te planety są za gorące, by mogło istnieć na nich życie.

„Okrycie Kepler-186f to znaczący krok w kierunku odkrycie światów podobnych do Ziemi” – powiedział Paul Hertz, dyrektor NASA Astrophysics Division. „Przyszłe misje NASA, takie jak Transiting Exoplanet Survey Satellite i James Webb Space Telescope odkryją najbliższe egzoplanety i określą ich skład, warunki atmosferyczne, by kontynuować dążenie ludzkości do odkrycie światów podobnych do Ziemi.”

Na podstawie: www.nasa.gov
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Harnas 25.04.2014 22:09

    Żałosne spekulacje.
    Mniej więcej oceniają rozmiar planety, na podstawie cienia jaki robi (zasłaniając gwiazdę dookoła, której krąży) – to wszystkie ich możliwości.
    Reszta to fantazjowanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.