Na orbicie Saturna mogło powstać życie

Opublikowano: 13.05.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 795

Naukowcy z planetarium z USA i Kanady doszli do wniosku, że warunki chemiczne w oceanie pod lodem na Enceladus przyczyniają się do powstania i istnienia życia na tym księżycu Saturna. Odpowiednie wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Acta Geochimica et Cosmochimica”.

Christopher Glyayn, jeden z autorów badania, sugeruje, że Enceladus „coraz bardziej aspiruje na kandydata na drugiego źródło życia (po Ziemi – red.) w Układzie Słonecznym”.

Naukowcy wykorzystali dane z urządzenia Cassini, który pobrał próbki podczas emisji z gejzerów Enceladusa. Analiza danych planetarnych wykazała wysoki poziom przy tych emisjach dwutlenku węgla i innych związków, które pozwoliły im na założenie, że woda Saturna zawiera wiele składników mineralnych.

Te materiały planetarne wykorzystano do skonstruowania modelu, który opisuje właściwości chemiczne oceanu pod lodem Enceladus. Zgodnie z otrzymanymi informacjami, w wodach oceanu Saturna jest taka sama zawartość soli, jak w oceanach Ziemi. Ponadto, wykryto tam wiele sody i wysoką alkaliczność (wartość pH wody wynosi 12).

Podobne warunki, jak w oceanach Enceladus, stwierdzono w Mono Lake w Kalifornii. W wodach jeziora jest co prawda dużo soli i sody i nie ma w nim ryb, ale występują bakterie tj. GFAJ-1 i inne organizmy, tolerujące letalne stężenia arsenu.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Maximov 19.05.2015 11:12

    To jest właśnie przykład potrzebnych badań.
    Wyniki na pewno bardziej się przydadzą, niż spekulacje na temat gwiazd odległych o setki lat świetlnych.

  2. realista 19.05.2015 11:33

    moim zdaniem nie ma “konfliktu interesów” w badaniach Układu Słonecznego i odległych gwiazd… .. .

  3. adambiernacki 19.05.2015 11:47

    Visita interiora terrae

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.