Kopalnie na Księżycu?

Opublikowano: 21.01.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 810

Władze chińskie stawiają przed sobą co raz to ambitniejsze cele, jednym z najnowszych pomysłów Pekinu ma być inauguracja projektu, w wyniku którego na Księżycu powstaną kopalnie wydobywające izotop helu.

Jądro Helu-3 składa się z dwóch protonów i jednego neutronu, na Ziemi jest on niezwykle rzadki. Właściwości izotopu sprawiają, że może on znaleźć zastosowanie w branży energetycznej i zupełnie zrewolucjonizować istniejące metody pozyskiwania energii. Dzięki izotopowi helu-3 udałoby się wytwarzać jej znacznie więcej, a co szczególnie ważne, spadłaby ilość produkowanych w wyniku prac reaktora radioaktywnych odpadów.

Problemem są jednak pieniądze i dostęp do odpowiednich zapasów gazu. W tej chwili cena za gram izotopu wynosi około 1000$, za tonę musielibyśmy zapłacić aż miliard dolarów. To skutecznie zniechęca do inwestowania w bardzo drogie eksperymenty i prace nad czystszymi Na Srebrnym Globie z kolei złoża są bardzo duże, szacuje się, że może być go tam nawet pięć milionów ton, pozostaje więc pytanie kto dotrze do niego pierwszy.

Chińczycy chcą już w 2017 roku wysłać pierwszą załogową misję na Księżyc i pobrać niezbędne próbki, najtrudniejsze jednak dopiero przed nimi. Pomimo wysokich cen helu-3 na Ziemi jego wydobywanie i transport są wciąż nieopłacalne, szczególnie że ewentualne założenie kopalni na Księżycu będzie poważnym pogwałceniem międzynarodowych dokumentów i porozumień zawartych jeszcze w latach 1960.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Kod Władzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. MichalR 23.01.2015 09:49

    Ja nieustająco twierdzę, że wcale nie chodzi im o to co na powierzchni księżyca, ale raczej przede wszystkim o to co pod nią. Nie chodzi wyłącznie o wysoce energetycznu materiał do elektrowni fuzyjnej.

    Oni mogą być zainteresowani wszyskim tym co nieznane – nowe minerały, kryształy. Kryształy zawierające pierwiastki chemiczne które na ziemi nie występują przy krystalizacji w tak dużych ilościach.

    Jądro księżyca zastygało powoli – będzie ono pełne cudownych nieznanych nam skał metamorficznych, a przy tym wielu towarzyszących im nieznanych nam struktór geologicznych. Złożonych z ciężkich pierwiastków (im głębiej sięgniemy w zupę magmową planety tym nagromadzenie pierwiastków ciężkich jest większe).

    Wspomnę jeszcze, że na ziemi koszty wydobycia rosną wraz z głębokością między innymi przez wzrost temperatury – na księżycu jądro jest stałe czyli temperatura nawet jeśli przyrasta to wolniej co więcej można niemal pominąć ciśnienie oraz należy brać poprawkę na mniejszą grawitację – to wszystko przekłada się na zmniejszenie kosztów. Problemem jest tylko to jak postawić na księżycu bezobsługową kopalnię, albo sterowaną z ziemi.

  2. Prometeusz 25.01.2015 20:09

    @MichalR:

    Piszesz Wasc o tym Ksiezycu, Jakobys sam go w tym jego wzroscie i ewolucji Piastowal w najdrobniejszych szczegolach… no – moze z pominieciem tych ‘cudownych mineralow’, bo tu Wasci szczegolow nie dstarcza… 😉

    Pozdrawiam,
    Prometeusz

  3. MichalR 27.01.2015 11:26

    Jak mam pisać ze szczegółami o czymś czego nawet ludzie na oczy nie widzieli? Nie widzieliśmy by zupa magmy zastygała na Ziemi z udziałem dużego nagromadzenia pierwiastków ciężkich – nie wiemy co i jak będzie powstawać.

    Na Ziemi obserwujemy tylko co się dzieje gdy lekka magma zastyga. Wiemy że w zależności od tempa tego studzenia powstają różne struktury. Wiemy że jedna skała może nie tylko raz zastygać, ale i później ponownie stopić i znowu zastygać i wtedy powstaje coś innego o nieco innych właściwościach… W Ziemskim “labolatorium” w tych procesach brały udział z grubsza te same pierwiastki – te lekkie, a i tak mnogość struktur geologicznych jest przytłaczająca.

    Księżyc od Ziemi odróżnia między innymi to że ma stałe jądro i cała magma księżyca zastygła. Mówiąc łopatologicznie – można kopać (bo w zupie magmy nie popływasz). Nie tylko w lekkim płaszczu, ale też w stałym jądrze. Co tam znajdziemy? Pierwiastki znamy, ale nie znamy tego co utorzyły. Wiemy że księżyc nie jest homogeniczny w swojej strukturze. To wszystko powoduje że muszą tam być inne twory geologiczne niż u nas na Ziemi.

    Zapewne większość będzie zwykłymi księżycowymi odpadami, ale część będzie warta uwagi, a z uwagi na ich wyjątkowość i specyficzne miejsce pozyskiwania, będą osiągać zawrotne ceny. Pół biedy jeśli będą to kamienie jubilerskie – drogie śmiecie – wyższą wartość osiągną te odkrycia, które znajdą zastosowanie w wysokich technologiach.

  4. Prometeusz 27.01.2015 21:23

    @MichalR:

    O tempora, o mores…!

    Jedyne, co obserwujemy na Ziemii, to zastyganie lawy (i, duzo rzadziej, magmy).

    Wszystkie te domysly dotyczace geologicznej struktury nie tylko Ksiezyca*, ale nawet samej Ziemii – sa oparte na wielu warstwach niepotwierdzonych (lub tez czesto otwarcie blednych) zalozen. Teorie zbudowane na 3, 4 warstwach innych teorii – to juz dawno nie jest nauka, tylko bajania celem uzyskania grantow. Mylenie rownan i zalozen z rzeczywistoscia, nieodroznianie konceptow od obiektow.

    *Konia z rzedem temu, ktory podalby dokladnie (mam na mysli z dokladnoscia do poprawnego RZEDU WIELKOSCI) rozmiary i odleglosc Ksiezyca od Ziemii; bez zaglebiania sie w szczegoly jego struktury geologicznej… i historii milionow lat, ktorych nie bylo 😉

    Pozdrowka,
    Prometeusz

  5. realista 27.01.2015 23:51

    jaja sobie robisz?
    http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Laser_Ranging_experiment
    według pomiarów laserowych z pomocą “luster” umieszczonych na Księżycu średnia odległość wynosi 384,467 km.
    co to teraz za teoria? hologram?… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.