Za trzy lata dokumentacja medyczna tylko elektroniczna

Opublikowano: 29.10.2014 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 550

Od sierpnia 2017 roku dzięki specjalnej platformie będzie możliwe wystawianie i realizacja elektronicznych recept, skierowań i zleceń na zaopatrzenie oraz zbieranie danych o wszystkich wykonanych usługach medycznych.

Pozwoli na to Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (Platforma P1). Pracuje nad nią Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Marcin Kędzierski, dyrektor CSIOZ, opowiedział o postępach prac oraz obawach dotyczących Platformy podczas niedawnego Forum Rynku Zdrowia.

Platforma P1 umożliwi wystawianie i realizację elektronicznych recept, skierowań i zleceń na zaopatrzenie oraz zbieranie danych o wszystkich wykonanych usługach medycznych – niezależnie od tego, kto tę usługę świadczy. Dane mają być archiwizowane przez 20 lat.

Platforma ma być także łącznikiem między podmiotami świadczącymi usługi medyczne. Trwa więc standaryzacja dokumentów medycznych: recept, skierowań, zleceń.

Uruchomienie wersji pilotażowej Platformy P1 planowane jest w ciągu kilku najbliższych miesięcy. W przyszłym roku mają też rozpocząć się testy Internetowego Konta Pacjenta, które ma być połączone z Platformą. IKP będzie zawierać wszelkie dane pacjenta, w tym tzw. ratunkowe (np. o szczepieniach), do których dostęp będą mieć także służby ratunkowe.

Jednym z problemów pozostaje kwestia bezpieczeństwa danych pacjentów, za które ma odpowiadać podmiot leczniczy – niezależnie od tego, czy jest to duży szpital, czy prywatny gabinet. Stwarza to pole do rozwoju tzw. systemów gabinetowych – usług informatycznych w chmurze, które miałyby być dostarczane przez firmy IT. Tak pojmowany “outsourcing danych” budzi wątpliwości GIODO.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 113, poz. 657, z późn. zm.). Według nowelizacji, która weszła w życie 31 lipca 2014 roku, prowadzenie wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie obowiązkowe od 31 lipca 2017 roku.

Autorka: Joanna Ryńska
Na podstawie: rynekzdrowia.pl
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Gylhyrst 29.10.2014 09:59

    A co z 80-letnią babcią która nie potrafi korzystać z internetowego konta pacjenta? Takich ludzi będzie pełno. Mam nadzieję, że jeśli to wejdzie (a nie kasa, rozruch, inwestycja, defraudacja i projekt upada) to będzie to DODATEK a nie podstawowy środek i będzie możliwość wyboru.
    W przypadku np. braku prądu system leży i kwiczy.

  2. bXXs 29.10.2014 16:28

    @Gylhyrst. To nie jest dla babci tylko NSA,CIA, MOSSAD i bezpieki. Więc o babcie się nie martw, no chyba ze była “wyklęta”.

  3. Pola 29.10.2014 18:33

    O bezpieczeństwie danych pacjentów w tym systemie lepiej nie wspominać wiedząc, jak łatwo u nas wszelkie dane “wyciekają” tam, gdzie nie powinny. Ochrona danych osobowych jest u nas tylko na papierze. Tworzony system będzie jeszcze dodatkowo wspomagał naszą inwigilację przez odpowiednie służby.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.