Przechodzimy na czas letni – wchodnioeuropejski

Opublikowano: 30.03.2013 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 628

Zgodnie z dyrektywą UE zmieniamy czas z zimowego na letni, czyli w noc z 30 na 31 marca wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3:00 na 4:00. Nadchodzący weekend będzie o godzinę krótszy niż pozostałe. W nocy z soboty na niedzielę będziemy zmieniać czas na letni, co oznacza krótszy sen. W całej Unii Europejskiej (dyrektywa UE 2000/84/EC) w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej) zegary przestawia się godzinę do przodu.

Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Stosowanie czasu letniego częściowo dostosowuje czas aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Gdy dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie Słońca), to w czasie zimowym będą to godziny od 5.00 do 19.00, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie prądu, ponieważ większość ludzi nie wstaje przed 6.00 i nie idzie spać o 19.00.

Następnym skutkiem jest zwiększone bezpieczeństwo na drogach, ponieważ kierowcy poruszają się gdy jest jasno.

Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest męcząca i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Krótszy sen przy zmianie czasu może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje i zawały serca.

Nie ma zgody co do opłacalności stosowania czasu letniego – między innymi z uwagi na zmieniające się zużycie prądu każdego roku oraz zmiany zużycia prądu zależnie od pogody. W Nowej Zelandii zużycie prądu w pierwszym tygodniu po zmianie czasu zmniejszyło się o 5%; badania w USA wykazały mniejsze zużycie prądu o 1% każdego dnia. Według innych naukowców w jednym ze stanów w USA – w Indianie – zmiana czasu powoduje więcej strat niż korzyści. Wyjaśniono to zwiększonym korzystaniem z klimatyzatorów i wentylatorów.

Źródło: PL Delfi


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. przemex 30.03.2013 11:12

    Polska leży na obszarze, na którym obowiązuje czas CET i CEST – czyli środkowoeuropejski !!

  2. Aaron Schwartzkopf 30.03.2013 11:21

    W wielu (o ile nie w większości) gospodarstw hodowlanych zmiany czasu są ignorowane, chociażby ze względu na problemy z mlecznością krów w ciągu ok 10 dni po zmianie czasu. Jeśli zwierzątka źle znoszą te nasze fanaberie, to powinniśmy z tego wyciągnąć wnioski również dla siebie.
    Argument o oszczędności energii jest coraz bardziej wątpliwy, gdyż procent energii zużywanej na oświetlenie stale się zmniejsza.

  3. KernelPanic 30.03.2013 12:28

    Rosja chyba ostatnio zrezygnowała ze zmiany czasu. Ale skoro jest to dyrektywa UE, to trudno z tym chyba u nas walczyć :/

  4. db 30.03.2013 13:53

    Panie adminie, zmiana czasu przynosi pewne korzyści, o ile używa pan np. lampy naftowej, jest pan analfabetą i żyje pan w XIX wieku.

    A co do wypowiedzi pana KernelaPanic, to zgadzam się w zupełności- Eurokołchoz mówi, Polska robi, tak więc zmiany czasu się nie przeskoczy.

  5. erazm55 30.03.2013 17:46

    Zmiany czasu są tak potrzebne jak krowie biustonosz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.