Wątpliwa jakość staży i praktyk

Opublikowano: 24.08.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 581

Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na problem wysokiego bezrobocia osób z wyższym wykształceniem. Staże i praktyki zawodowe, które mają podnosić kwalifikacje i ułatwiać start na rynku pracy, są zwykle marnej jakości.

NIK skontrolowała urzędy, które przyjmowały praktykantów – okazało się, że uchybienia zaczynają się już w momencie rozpoczęcia rekrutacji a jej reguły zwykle nie są transparentne. Ponadto zajęcia, które wykonują wybrańcy zakwalifikowani na praktyki i staże często niewiele mają wspólnego z realną codzienną pracą urzędu.

„Stażyści po wstępnym okresie adaptacyjnym z reguły byli wdrażani w prace zbliżone do zadań pracowników urzędów, natomiast praktykanci byli oddelegowywani do czynności najprostszych, często czysto mechanicznych, jak kserowanie (dotyczy to jednej trzeciej praktykantów).

Kontrolerzy NIK stwierdzili też inne uchybienia: w dziewięciu (ponad 50 proc.) urzędach dotyczyły one szkoleń BHP, np. prowadziły je osoby nieuprawnione; w dwóch urzędach dane osobowe przetwarzali praktykanci i stażyści, którzy nie posiadali stosownych upoważnień, co naruszało przepisy ustawy o ochronie danych osobowych” – czytamy w raporcie NIK.

To nie wszystko: zaledwie ponad połowa tych, którzy staże szczęśliwie zakończyła, znalazła zatrudnienie w ciągu 3 miesięcy. Opinie końcowe o pracy stażystów wydawano w jednym formacie, nie siląc się na szczegółowe oceny. Prócz tego stażystów w ogóle było w większości urzędów mniej niż mogłoby – około 75 procent przewidzianej ich ilości w ciągu roku.

„NIK dostrzegła też, że dodatki finansowe nie są przewidziane dla opiekunów uczniów niepublicznych szkół zawodowych oraz studentów i sformułowała w tej sprawie wniosek systemowy do Prezesa Rady Ministrów” – czytamy we wnioskach końcowych. Staże do poprawki!

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. nemoein 24.08.2016 11:46

    Nepotyzm, Korupcja, Defraudacja – tak wygląda obraz polskiej służby publicznej ! Jak to zmienić?
    ano pozwalniać 90% pracowników na stanowiskach państwowych i przyjąć nowych na jasnych zasadach rekrutowanych przez zewnętrzne firmy, nie związane z danym urzędem.
    Zlikwidować dofinansowanie do kierunków które są nie potrzebne (filozofia, marketing, zarządzanie, ekonomia i tabun innych) zwiększyć finansowanie kierunków potrzebnych (IT, Robotyka etc.)
    Wprowadzić surowe kary za nepotyzm, korupcję czy defraudację i nagrody dla “kapusiów” – trzeba rozbić ten beton od środka! Ale co ja będę mówił za consulting się słono płaci

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.