USA w 2003 r. w pełni kontrolowały rząd Iraku

Opublikowano: 28.05.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 577

Rząd Iraku, który został stworzony w 2003 roku po obaleniu reżimu Saddama Hussein’a przez Stany Zjednoczone, był w pełni kontrolowany przez „inspektorów” z USA i ich sojuszników, powiedział były minister obrony Iraku Hazem Shaalan.

„Nie byłem niezależny w moim ministerstwie”, powiedział Shaalan. „Wewnątrz ministerstwa, w każdym departamencie byli amerykańscy inspektorzy. Byli także Brytyjczycy i Australijczycy. Nie było pojedynczego departamentu, gdzie nie było by inspektorów.”

Były minister obrony ujawnił, że pierwszy rząd po reżimie Hussein’a nie był wybrany, ale wyznaczony przez Waszyngton.

Tymczasowy premier Ayad Allawi, który rządził między 2003 a 2005 rokiem, był „wśród pierwszych, którzy byli wyznaczeni [przez USA]. Wszyscy byliśmy wyznaczeni przez Amerykanów, przez [Lewisa Paula] Bremer’a [główny cywilny zarządca koalicji władzy tymczasowej Iraku (Coalition Provisional Authority of Iraq)]. Pierwszy rząd Iraku [po Hussein’ie] był wyznaczony wprost przez Bremer’a”, powiedział Shaalan, dodając, że „nie było przeprowadzonych wyborów”.

Były minister podkreślił, że wszystkie decyzje podjęte przez premiera w tym czasie wymagały zgody władz USA. W tym samym momencie rząd ten był chroniony przez zwierzchnictwo Stanów Zjednoczonych.

„Ci, którzy działali z Amerykanami, byli zwolnieni z odpowiedzialności za jakiekolwiek winy w pracy”, powiedział Shaalan w czasie wywiadu.

Wg Shaalan’a, Stany nie poinformowały rządu Iraku o irackich obywatelach, którzy zostali zabrani do więzień, gdzie byli torturowani przez siły USA. „Nie powiedziano nam o tym. Nie mieliśmy nawet możliwości wejścia do więzień bez specjalnej zgody od władz USA”, powiedział rozmówca.

Były minister obrony Iraku podkreślił, że obecność USA nie przyniosła stabilizacji ani bezpieczeństwa. Shaalan powiedział, że na początku Irakijczycy byli podekscytowani tym, że Amerykanie pomogą im zbudować demokrację.

„Jednakże, byliśmy zszokowani, kiedy rozpoczęło się totalne zniszczenie – zniszczenie infrastruktury, budynków, itd. Kiedy zapytaliśmy Amerykanów, dlaczego to robią, to odpowiedzieli, że po zniszczeniu będzie odbudowa. „My to wszystko odbudujemy i będzie lepiej niż przedtem”, mówili. To były obietnice. Nigdy się nie spełniły.”, powiedział były minister.

USA i sojusznicy napadli na Irak w 2003 r. twierdząc, że reżim Saddama Hussein’a posiada broń masowego rażenia, chociaż od tamtego czasu takiej broni nie znaleziono. Siły, które obaliły dyktatora, wywołały długotrwały konflikt między szyitami a sunnitami, a także powstanie przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich siłom koalicyjnym.

Siły USA oficjalnie wycofały się z Iraku w 2011 r., choć wciąż posiadały tam znaczący kontyngent militarny, który składał się z 20 tys. ludzi.

USA wróciły do Iraku w 2014 r. jako szef międzynarodowej koalicji zwalczającej Państwo Islamskie, które przejęło północne regiony kraju.

Tłumaczenie: G
Źródło oryginalne: RT.com
Źródło polskie: Radtrap.wordpress.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.