UE chce zakazać połowu ryb prądem elektrycznym

Opublikowano: 19.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 920

W spornym głosowaniu Unia Europejska podjęła decyzję o zakazaniu stosowania prądu elektrycznego do połowu ryb. We wtorek zaproponowano przepisy dotyczące prawidłowych narzędzi połowowych, metod połowu, minimalnych rozmiarów ryb, jak również zatrzymanie lub ograniczenie połowów na określonych obszarach lub w określonym czasie.

Innymi słowy, powstały nowe zasady dotyczące tego, jak, gdzie i kiedy można łowić ryby, a także ponad 30 nowych przepisów dotyczących rybołówstwa. Dodatkowa poprawka dotycząca zakazu połowu ryb przy pomocy prądu elektrycznego pojawiła się po wątpliwościach co do jego skuteczności oraz jego wpływu na środowisko. „Obecne standardy połowów są niepraktyczne, dlatego istnieje potrzeba ich modernizacji” – powiedział eurodeputowany, Gabriel Mato. „Wszyscy zgodziliśmy się co do tego, że potrzebne jest uproszczenie. Nie chcemy wymyślać reguł na nowo, jednak postaramy się uczynić je bardziej przejrzystymi oraz praktycznymi do wdrożenia”.

Obrońcy przyrody są zdania, że siatki przewodzące prąd elektryczny powodują uszkodzenie dna oceanicznego, z kolei zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona mniej inwazyjna i skutkuje mniejszą liczbą niechcianych gatunków, złapanych jako przyłów.

Tradycyjna metoda łowienia włokiem polega na ciągnięciu w pobliżu dna ogromnej sieci rozpiętej po obu stronach statku. Ryby poruszone przez przepływający statek wpływają w ciągnącą się za nim sieć. Sieć przewodząca prąd elektryczny razi ryby za pomocą impulsów elektrycznych, a następnie odławia. Według niektórych ta metoda powoduje mniejsze wzburzenia dna morza, w mniejszym stopniu wpływa też na organizmy żyjące w niższych warstwach wód.

Jednakże Międzynarodowa Rada Badań Morza znalazła poszlakę sugerującą, że prąd elektryczny nie jest wcale niegroźny. Badanie z 2017 roku wskazało na nieodwracalne zmiany, jakie prąd może powodować u dorszów i witlinków. U 10% ryb z tych gatunków można zaobserwować pęknięcia kręgów i krwotoki wewnętrze, powstałe na skutek reakcji mięśni na porażenie prądem.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wciąż przeprowadzono niewiele badań z tego zakresu i nie można jeszcze mówić o długofalowych skutkach stosowania prądu do połowów. Ewentualne zmiany w prawie Unii Europejskiej powinny poczekać do 2019 roku, kiedy to ma zakończyć się 4 letni program badań na temat konsekwencji połowów przy użyciu prądu elektrycznego.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.