Tysiące gatunków drzew do odkrycia

Opublikowano: 17.07.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 766

W 2013 roku grupa naukowców doszła do wniosku, że w Amazonii występuje około 16 000 gatunków drzew. To więcej niż na pozostałym obszarze Ziemi. Teraz ten sam zespół postanowił sprawdzić swoje szacunki w oparciu o badanie próbek znajdujących się w zbiorach muzealnych.

Uczeni przyjrzeli się 500 000 okazów zebranych w Amazonii latach 1707-2015. Stwierdzili, że reprezentują one 11 676 gatunków drzew. Na tej podstawie uznali, że ich szacunki mówiące o 16 000 gatunków są prawidłowe. To oznacza, że nie znamy jeszcze około 4000 najrzadszych amazońskich gatunków drzew. “Od roku 1900 każdego roku odkrywanych jest w Amazonii od 50 do 200 nowych gatunków drzew. Nasze analizy sugerują, że wszystkie drzewa Amazonii będziemy odkrywać przez kolejnych 300 lat” – mówi Nigel Pitman z Field Museum.

Szczegółowa analiza była możliwa dzięki digitalizacji kolekcji. Sfotografowane okazy są udostępniane społeczności naukowej za pomocą witryn-agregatorów, takich jak np. IDigBio. “Bez digitalizacji nasze badania byłyby niemożliwe. Dzięki niej bowiem w jednym miejscu znajdowały się wszystkie dane, jakich potrzebowaliśmy. Nie musieliśmy zatem podróżować do każdego muzeum na świecie. Mogliśmy przyjrzeć się wszystkim okazom ze wszystkich muzeów” – cieszy się Pitman.

“Połączenie nowoczesnych technologii i setek lat pracy specjalistów daje świetne wyniki. Botanicy z The Field Museum zbierają i opisują rośliny Amazonii od ponad 100 lat. Mamy u nas takich specjalistów, jak Robin Foster, który od dziesięcioleci zajmują się botaniką Amazonii. Spis gatunków to w pewnym sensie ukoronowanie ich pracy” – dodaje Pitman.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.