Tworzywo z pinenu z drzew iglastych

Opublikowano: 14.01.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 736

Obecnie większość tworzyw sztucznych produkuje się z ropy. Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu w Bath opracowali jednak technologię wytwarzania plastików z β-pinenu z żywicy sosny i innych drzew iglastych.

Pinen należy do terpenów i nadaje drzewkom charakterystyczny bożonarodzeniowy zapach. Jest też produktem ubocznym przemysłu papierniczego.

Zespół z Centrum Zrównoważonych Technologii Chemicznych ma nadzieję, że nowe tworzywo znajdzie wiele zastosowań, np. w opakowaniach na żywność, plastikowych torbach, a nawet w implantach medycznych.

Degradowalne poliestry, takie jak polilaktyd (PLA), wytwarza się z surowców naturalnych, np. mączki kukurydzianej, ale często, by zwiększyć giętkość, dodaje się ε-kaprolakton. Ponieważ otrzymuje się go z ropy, nie jest do końca odnawialny.

Autorzy publikacji z pisma Polymer Chemistry uzyskali z pinenu plastik, którym można zastąpić ε-kaprolakton.

Nie mówimy o recyklingu choinek bożonarodzeniowych, a raczej o wykorzystaniu odpadów przemysłu papierniczego. W innym wypadku zostałyby one wyrzucone, a tak stanie się z nimi coś pożytecznego – podkreśla doktorantka Helena Quilter.

Badanie jest częścią szerszego projektu, w ramach którego analizujemy wykorzystanie związków pochodzenia biologicznego, np. pinenu, w roli odnawialnego materiału startowego do produkcji wielu użytecznych towarów […]. Dzięki temu moglibyśmy ograniczyć naszą zależność od ropy […] – dodaje prof. Matthew Davidson.

W ramach projektu chemicy badają też inne terpeny, np. limonen ze skórek cytryn.

Badania znajdują się jeszcze w powijakach. Na razie udało się uzyskać tylko parę gramów plastiku, ale specjaliści myślą o przeskalowaniu 4-etapowego procesu w bliskiej przyszłości.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Bath.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.