Triklosan szybko zmienia mikrobiom jelit

Opublikowano: 24.05.2016 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 598

Triklosan, środek bakteriobójczy i przeciwgrzybiczny występujący w wielu produktach codziennego użytku, np. w mydłach, dezodorantach czy pastach do zębów, szybko zaburza mikrobiom jelit.

Zespół dr. Christophera Gaulke’ego z Uniwersytetu Stanowego Oregonu prowadził badania na danio pręgowanych (Danio rerio). Naukowcy zauważyli, że triklosan powoduje szybkie zmiany zarówno w strukturze mikrospołeczności, jak i liczebności poszczególnych gatunków. Choć nie wiadomo dokładnie, jaki będzie mieć to wpływ na ludzi i zwierzęta, Amerykanie przypuszczają, że upośledzenie mikroflory jelit może przyczyniać się do rozwoju albo pogłębienia choroby.

Biolodzy zauważyli, że niektóre grupy, np. enterobakterie (Enterobacteriaceae) były bardziej, a inne, np. z rodzaju Pseudomonas, mniej podatne na działanie triklosanu.

“Istnieją, oczywiście, sytuacje, kiedy czynniki bakteriobójcze są potrzebne. Naukowcy mają teraz jednak dowody, że mikroflora jelit wpływa na metabolizm, a także funkcjonowanie sercowo-naczyniowe, immunologiczne i neurologiczne, dlatego obawy o ich nadmierne wykorzystanie są uzasadnione. Możliwe są również oddziaływania skumulowane.”

Wyjaśniając, czemu zajęli się właśnie triklosanem, autorzy publikacji z PLoS ONE przypominają, że jest on wchłaniany zarówno przez skórę, jak i układ pokarmowy (wykrywa się go w moczu, kale i mleku). Wcześniejsze badania wykazały, że triklosan zaburza funkcje endokrynne u ryb i szczurów, może też sprzyjać powstawaniu guzów wątroby i zmieniać odpowiedź zapalną.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: OregonState.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Piechota 24.05.2016 14:30

    Flora bakteryjna człowieka to jest jak jego drugie ciało – wprost niezbędne do życia.
    Zaburzanie lub niszczenie flory bakteryjnej może mieć tylko same złe konsekwencje.

  2. BrutulloF1 24.05.2016 17:43

    Gdyby tylko wiedzieli o tym nasi przodkowie, żłopiący Wodę Brzozową.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.