Walcząc z głodem i samotnością

Opublikowano: 20.08.2014 | Kategorie: Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1314

Data publikacji: 04.02.2008

Limska społeczność zamieszkująca peryferie stolicy Peru dostarcza codziennie posiłków dla około pół miliona ludzi. Grupa ponad 100 tys kobiet podejmuje codziennie wysiłek kolektywnego wyżywienia swoich dzieci walcząc w ten sposób z głodem i ubóstwem.

Opuszczamy właśnie Villal el Salvador – najlepiej zorganizowaną społeczność zamieszkującą peryferia Limy i wyruszamy w kierunku Lima de Corvina – obszaru stanowiącego peryferie peryferii, gdzie 13 lat temu osiedliły się setki rodzin, nazywając ten obszar „Oazą”.

W samym środku pustkowia wznoszą się setki słomianych chałup z zatknięta na szczycie domu peruwiańską flagą. Flaga ta jest symbolem używanym przez najbiedniejszych mieszkańców Limy, mającym ochronić ich przed atakami policji, kiedy osiedlają się „nielegalnie” na peryferiach miasta.

W czasie przechadzki po uliczkach „Oazy” nieustannie towarzyszy nam obraz spustoszenia, odczuwamy dziwną mieszaninę samotności i smutku. Przygnębione twarze dzieci wędrujących ulicami przedmieść dopełniają obrazu skrajnej nędzy i ubóstwa.

Elvis Mori – młody aktywista, który żył w „Oazie” do czasu kiedy nie przeniósł się do Villal de Salvador prowadzi nas do Villa de Vurgen – jednego z tysiąca podobnych miejsc w Limie, gdzie najuboższe kobiety przychodzą, aby razem gotować i szykować jedzenie dla swoich dzieci i dzieci sąsiadów. Spotykamy Nilde, szefową kuchni i matkę Elvisa, który pracuje w Komitecie „Szklanka mleka” w sąsiedztwie.

Kuchnie stanowi mały pokój z cementową podłogą, ladą, gazem i piecem węglowym. “Ta kuchnia została założona 12 lata temu kiedy sie tu osiedlaliśmy.,” mówi Nilda – szefowa kuchni.

TRZYDZIEŚCI LAT WSPÓLNEGO GOTOWANIA

Według niektórych analiz wspólne gotowanie na dużą skalę i powszechne organizacje kobiece to wydarzenie bez porównania w całej Ameryce Łacińskiej i prawdopodobnie na całym świecie.

Jest to prosta forma kolektywnego organizowania się ludzi najuboższych, w której kobiety nabywają umiejętności organizacyjnych, uczą się walczyć o swoje prawa z urzędnikami i instytucjami rządowymi.

Pierwsze wspólne kuchnie zostały założone w okresie masowych społecznych mobilizacji w latach 1968-1980 za panowania wojskowego reżimu. Związek Nauczycieli (SUTEP) domagał się wtedy wyższych pensji i przejął szkoły w formie protestu. Wtedy kobiety zaczęły przygotowywać komunalne posiłki, które były wyrazem solidarności ze strajkującymi.

“Przez kilka tygodni, szkoły stały się miejscem debat politycznych , budowania przestrzeni dla oddolnych ruchów społecznych i rozwiązywania konfliktów społeczno-politycznych.” – mówi Nilda

Dzięki temu doświadczeniu kobiety Limy postanowiły zorganizować się i utworzyć kolektyw samopomocy kobiet mający na celu wspólną walkę o wyżywienie swoich rodzin. Doświadczenie to pomogło kobietom wyjść z domowej izolacji i dało możliwość udziału w życiu publicznym

W latach 1988–1989 w czasie kryzysu ekonomicznego liczba kuchni społecznych wzrosła z 1800 do 3 tys. W 1991 roku po wdrożeniu w życie wytycznych MFW i BŚ przez Alberto Fujimoriego liczba zakładanych kuchni wzrosła do 5 tys. Zapotrzebowanie na posiłki wśród lokalnej społeczności podwoiło sie. W 1993 roku w Limie funkcjonowało już około 5 tysięcy kuchni społecznych, w których pracowało 150 tys. kobiet.

Te pół miliona posiłków rozprowadzanych dziennie pokazuje, ze prawie 20% populacji Limy żyje w warunkach skrajnego ubóstwa.

KOBIETY, SOLIDARNOŚĆ, AUTONOMIA

Lima jest jednym z tych miast, gdzie oddolne ruchy samopomocy społecznej prowadzone przez kobiety nalezą do najbardziej aktywnych. W 1994 roku zarejestrowano 15 tys organizacji społecznych w samej stolicy Peru: 7,630 Komitetów „Szklanka Mleka” 2,575 Klubów Matki, 2,273 kuchni społecznych, Niektóre z tych organizacji funkcjonowały przy partiach politycznych jak np Kluby Matki przy APRA (Ludowe Przymierze Rewolucyjne). Komitety „Szklanka Mleka” zaczęły powstawać z inicjatywy lewicowego burmistrza Limy Alfonsa Barrantesa, kiedy presja jaką ubogie kobiety wywarły na władze miasta sprawiła że Rada Miasta wprowadziła w życie program „szklanka mleka” mający na celu dostarczanie śniadań dla dzieci poniżej 6 roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących matek.

Do połowy lat 90-tych Kluby Matek, Komitety „Szklanka Mleka” i kuchnie społeczne wyżywiły i pomogły około 4 milionom ludzi.

Każda kuchnia, będąca organizacją skupiającą kobiety z sąsiedztwa liczy około 22 aktywnych członkiń. (tylko 20% kobiet pracujących w kuchniach społecznych skończyło szkołę średnią). W 2003 roku w Limie istniało 2755 kuchni które same zarabiały na swoje utrzymanie i 1930 które otrzymywały subwencje z budżetu miasta.

Każda kuchnia społeczna przygotowuje codziennie 100 posiłków, co daje około pół miliona posiłków w Limie. 60% posiłków jest przeznaczonych dla członków rodzin osób prowadzących kuchnie społeczne , 12 % dla osób gotujących jako zaplata za ich prace, 8% jest rozdawanych najbiedniejszym osobom z sąsiedztwa. Tylko 12 % z ogólnej liczby potraw jest sprzedawanych. Mieszkańcy z sąsiedztwa kuchni mogą zakupić posiłki po niższej cenie niż klienci z zewnątrz.

Kuchnie powstały głównie po to aby zapewnić wyżywienie kobietom które je tworzą i ich rodzinom, a nie w celach komercyjnych. Kuchnie społeczne nie posiadają żadnych oszczędności, wszelkie korzyści pieniężne są przeznaczane na pomoc najbiedniejszym, sami członkowie komitetów kuchennych subwencjonują kuchnie poprzez dostarczanie składników i wkład pracy w ich przygotowanie. Kobiety, które pracują w kuchniach społecznych kierują sie ideą solidarności społecznej a nie logiką rynku.

UBÓSTWO, SAMOTNOŚĆ, MARGINALIZACJA

Oprócz prowadzenia kuchni społecznych część kobiet uczestniczy w spotkaniach na temat przemocy wobec kobiet, alkoholizmu i narkomani. „Bieda generuje patologie” – mówi Nilda – szefowa jednej z kuchni – “mój mąż był alkoholikiem, wiele sie nauczyłam na tych spotkaniach. Ja również nadużywałam alkoholu, ale te spotkania i działalność społeczna pomogły mi się z tego otrząsnąć.”

Opracowano na podstawie: Upside Down World
Źródło: Sprawiedliwy Handel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.