Siedzący tryb życia przyspiesza starzenie

Opublikowano: 21.01.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 625

Siedzenie i mała aktywność fizyczna przyspieszają biologiczne starzenie.

Naukowcy ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zauważyli, że seniorki, które poświęcają na ruch o średniej-dużej intensywności mniej niż 40 min dziennie i spędzają, siedząc, ponad 10 godzin na dobę, mają komórki nawet 8 lat starsze niż kobiety w ich wieku, które nie prowadzą tak bardzo siedzącego trybu życia. Autorzy publikacji z American Journal of Epidemiology podkreślają, że ich telomery są krótsze.

Telomery to ochronne sekwencje z nukleotydów, które zabezpieczają przed “przycinaniem” chromosomów po ich podwojeniu w czasie podziału komórki. Ich skrócenie powiązano z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą i różnymi nowotworami.

“Nasze badanie wykazało, że przy siedzącym trybie życia komórki starzeją się szybciej. Wiek metrykalny nie zawsze pokrywa się z biologicznym” – podkreśla dr Aladdin Shadyab.

W badaniu uwzględniono prawie 1500 kobiet w wieku 64-95 lat (wszystkie są uczestniczkami Women’s Health Initiative). Panie wypełniały kwestionariusze i przez tydzień nosiły na prawym biodrze przyspieszeniomierz.

“Zauważyliśmy, że kobiety, które dłużej siedziały, nie miały krótszych telomerów, jeśli […] ćwiczyły co najmniej 30 min dziennie. Dyskusje o korzyściach z ćwiczeń powinny się zaczynać, gdy jesteśmy młodzi, a aktywność fizyczna powinna stanowić integralną część dnia także w późniejszym wieku, nawet w okolicach osiemdziesiątki.”

Shadyab dodaje, że przyszłe badania będą dotyczyć związków ćwiczeń i długości telomerów w młodszych populacjach i u mężczyzn.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Ucsdnews.ucsd.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.