Rośnie bezrobocie u absolwentów uczelni wyższych

Opublikowano: 08.05.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

W końcu marca w urzędach pracy zarejestrowanych było 266,6 tys. bezrobotnych po studiach – wynika z najnowszych danych resortu pracy.

To o 13,1 proc. więcej niż przed rokiem. W efekcie pobity został nowy rekord. Nigdy wcześniej w Polsce nie było tak dużo osób z dyplomem wyższej uczelni, które nie mają zajęcia. Nie dość tego, ich liczba rośnie najszybciej. Bezrobotnych z wykształceniem zasadniczym zawodowym przybyło w ostatnim roku o 8,6 proc., liczba tych z policealnym i średnim zawodowym wzrosła o 7,7 proc., a tych z średnim ogólnokształcącym – o 6 proc.

– Nie mamy ofert pracy m.in. dla absolwentów filologii, historii, pedagogiki, zarządzania czy marketingu. I prawdopodobnie długo ich nie będzie – twierdzi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Między innymi dlatego, że kurczy się liczba etatów w oświacie. Powód jest prosty – dzieci jest coraz mniej. Ponadto także administracja na ogół nie przyjmuje nowych pracowników. – W sytuacji gdy nie ma wcześniejszych emerytur i wydłużony został wiek emerytalny, etaty w niej są zablokowane na długie lata – mówi Bartnicki.

Autor: XaViER
Źródło: CIA

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU: Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
6 komentarzy

 1. davidoski 08.05.2013 14:21

  Magistrzy zarządzania i marketingu nie mogą znaleźć pracy? Niemożliwe. Takie chodliwe studia przecież skończyli….

 2. goldencja 08.05.2013 16:04

  @davidoski, oni nie powinni szukać ofert pracy tylko tą pracę stworzyć. W końcu zarządzanie i marketing to studia dla przyszłych i obecnych właścicieli firm. Wszyscy pozostali powinni darować sobie ten kierunek, bo papierek nic im nie da.

  Swoją drogą ludzi dosięgnęła już nie lada desperacja. Np w Białymstoku nie brakuje chętnych na prostytutki w otoczce sekretarki: http://czasbialegostoku.pl/artykul/praca-za-seks-w-bialymstoku-sexretarka-chca-byc-nawet-doktorantki . Z resztą w Warszawie to samo. Może wrzucę informację o rekrutacji dla sekretarzy z podobnymi dodatkowymi obowiązkami i zobaczę o ile panowie są bardziej chętni na żigolactwo od pań. Z historii wynika, że ludzie chętniej d… używają niż głowy w robieniu pieniędzy.

 3. Aaron Schwartzkopf 08.05.2013 18:09

  A przecież podobno „niewidzialna ręka Adama Smitha” miała te sprawy również samowyregulować?!

 4. Tabok 08.05.2013 19:22

  goldencja: jakbyś jednak znalazła jakiś wakat, to daj znać ; >

 5. Rozbi 08.05.2013 22:07

  hmm – a od kiedy ta ręka rynku oferuje darmową edukację wyższą ?

  Problemem jest zbyt duża ilość studentów.

 6. jestemtu 08.05.2013 22:47

  Dostępność studiów i obniżany poziom są tego przyczyną. Tłoczy się dzieciakom do głowy idź na studia, będziesz mieć papier to i pracę szybciej i lepszą znajdziesz.
  Potem idzie taki matoł przezimować na studiach, pobawić się. Jak kończy studia dostaje papier i co może zaoferować pracodawcy?
  Marną wiedzę, jeszcze mniejsze umiejętności i 0 doświadczenie, ale za to ma wymagania, bo mam papier z ukończenia studiów.
  Z oferowanymi przez większość tych „óczonych”, to pewnie nawet wydawanie hamburgerów w macku jest za trudna.
  Studia nie powinny być dla każdego, bo nie każdy się nadaje.
  Ale przecież trzeba obniżać poziom nie tylko podstawówek, przecież nim głupsze społeczeństwo tym lepiej.