Aktywiści KNPB Mimika więzieni od miesięcy

Opublikowano: 26.09.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 663

Zachodniopapuascy więźniowie polityczni, których sylwetki i losy przedstawiono w niniejszym raporcie od kilku miesięcy są pozbawieni wolności, oczekując na wyrok z ramienia indonezyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Ich pragnieniem było, aby zanieść wiadomość o sytuacji w jakiej się znaleźli całemu światu. Zależało im również na dotarciu z tym przesłaniem do mieszkańców Polski, czego świadectwem jest niniejsze opracowanie, będące zarazem ich głosem.

CHRONOLOGIA ARESZTOWANIA YUSA WENDY I STEVENA ITLAYA

Dnia 5 kwietnia (wtorek) 2016 około godziny 11.00 na Ulicy Szlachetnej SP 13, w Dystrykcie Kuala Kencana w granicach regencji Mimika na placu przed kościołem Gogota odbyła się demonstracja KNPB wyrażająca entuzjastyczne poparcie dla działań Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) zabiegającego o pełne członkostwo Papui Zachodniej w Melanesian Spearhead Group (MSG). W reakcji na te zgromadzenie policja podjęła zdecydowane działania  zamierzające do rozbicia manifestacji oraz aresztowania jej uczestników. Zatrzymano 13 działaczy KNPB i przesłuchano ich w biurze policji w Mimice. Spośród trzynastu aresztowanych po złożeniu zeznań zwolniono jedenastu a dwóch pozostałych zatrzymano jako podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Byli to Steven Itlay oraz Yus Wenda.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że podania z prośbą o zezwolenie na demonstrację były przedstawiane w biurze policji w Mimice trzykrotnie w ciągu 2 tygodni, lecz za każdym razem je odrzucano!

CHRONOLGIA ARESZTOWANIA YANTO AWERKIONA I SEMA UKAGO

Dnia 12 lipca 2016 roku w tym samym miejscu o godzinie 14:50 zarząd KNPB oraz dziesiątki członków KNPB zorganizowali rajd na motorach i rowerach w trakcie którego świętowano okoliczność spotkania w Honiara na Wyspach Salomona, gdzie nazajutrz ULMWP miało kontynuować zabiegi o nadanie Papui Zachodniej pełnego członkostwa w MSG. Rajd zorganizowany przez KNPB stanowił formę wyrażeniu entuzjazmu dla tych starań narodu Papui Zachodniej, od Sorong do Samaray. O godzinie 16:50 konwój rowerów i motocykli zawrócił w kierunku Sekretariatu KNPB Timika. Gdy znajdował się w odległości 100 metrów od biura Jamsostek, ku nim wyjechali funkcjonariusze indonezyjskiego wywiadu oraz mobilnych brygad policji BRIMOB, podejmując działania uwłaczające poszanowaniu praw człowieka.

Yanto Awerkion został szarpnięty i upadł na asfalt prosto z motocykla, kopnięto go jeszcze by następnie wciągnąć do samochodu z ciemnymi szybami. Natomiast Sem Ukago został otoczony przez dziesiątki funkcjonariuszy BRIMOB i usłyszał kpiny typu: „Oto dziś na ulice wyszły psy, świnie i głupcy” po czym również zaciągnięto go do samochodu z przyciemnianymi szybami. Podczas tamtych wydarzeń aresztowani łącznie 70 działaczy KNPB, a wśród nich także ciężarną kobietę.

PODSTAWA PRAWNA INDONEZJI W STOSUNKU DO RUCHU POKOJOWEGO KNPB

Zgodnie z preambułą Konstytucji Republiki Indonezji (RI) (Undang-Undang Dasar NKRI) kolonializm musi zostać zlikwidowany aby zaistniała pełna wolność narodu .Wyrażać się ona musi przez wolność słowa i myśli gdyż jest to wymóg zgodny z potrzebami ludzkości i sprawiedliwości. Tę wolność myśli i słowa – mówionego i pisanego – potwierdzają następujące artykuły Konstytucji RI: artykuł 28 UUD z 1945 roku i dodatkowe wyjaśnienia. Uzupełnienie tej kwestii zawiera artykuł 1(1) UUD ustęp 9 z roku 1998 roku; dotyczy ona również wolności tworzenia zgromadzeń i stowarzyszeń.

DZIAŁALNOŚĆ RUCHU KNPB

KNPB organizuje strukturę poparcia dla ULMWP w negocjacjach z MSG, stanowi bazę dla Parlamentu Narodowego Papui Zachodniej (PNWP), wraz z komórkami PRD, prowadzi naród Papui Zachodniej do niepodległości nieustannie prowadząc edukację na temat prawa narodu do stanowienia o własnym losie.

BILANS ARESZTOWAŃ

Wszystko wskazuje na to, że Republika Indonezji (RI) nie przestrzega naszych gwarantowanych konstytucyjnie praw do swobodnego wyrażania myśli, tworzenia stowarzyszeń i organizowania zgromadzeń. Nasze działania tłumi zdecydowanie stosując rozwiązania siłowe.

Reasumując: 5 kwietnia aresztowano 13 osób, uwalniając wkrótce 11, a dwóch zatrzymując pod zarzutem popełnienia przestępstwa. 12 lipca zatrzymano 70 osób, 68 spośród nich zwalniając po przesłuchaniu. Osobami zatrzymanymi pod zarzutem popełnienia przestępstwa okazali się Sem Ukago oraz Yanto Awerkion.

POWODY, DLA KTÓRYCH RI DOKONUJE ARBITRALNYCH ZATRZYMAŃ I ARESZTOWAŃ

Z racjonalnego punktu widzenia Indonezja jako kraj mieniący się mianem praworządnego i demokratycznego, mianem państwa gwarantującego konstytucyjne prawo do wolności wypowiedzi i zrzeszania się, jak również wystąpień publicznych i demonstracji, nie powinien posuwać się do stosowania przemocy i nadzwyczajnych środków w celu tłumienia pokojowej działalności KNPB.

Postępuje jednak zupełnie inaczej, a stoją za tym następujące powody:

1. KNPB zmierza do secesji Papui Zachodniej od NKRI.

2. Indonezja nie chce by na jej terenie odbyło się referendum niepodległościowe w sprawie statusu Papui Zachodniej.

3. Indonezja nie chce by ULMWP wspierało pełne członkostwo Papui Zachodniej w MSG.

4. Indonezja chce ograniczyć przestrzeń demokratyczną kryminalizując członków KNPB.

SYLWETKI ZATRZYMANYCH DZIAŁACZY

A. Yanto Awerkion – wiek: 26 lat, przynależność etniczna: mężczyzna z ludu Biak, przynależność narodowa: Papua Zachodnia, funkcja: przedstawiciel przewodniczącego KNPB Timika.

B. Sem Ukago – wiek: 27 lat, przynależność etniczna: mężczyzna z ludu Mee, przynależność narodowa: Papua Zachodnia, funkcja: Sekretarz KNPB Timika.

C. Steven Itlay – wiek: 28 lat, przynależność etniczna: mężczyzna z ludu Dani, przynależność narodowa: Papua Zachodnia, funkcja: Przewodniczący KNPB Timika.

D. Yus Wenda – wiek: 19 lat, przynależność etniczna: mężczyzna z plemienia Dani, przynależność narodowa: Papua Zachodnia, funkcja: członek KNPB Timika.

PROCES I TOWARZYSZĄCE MU TŁO PRAWNE

Yus Wenda został zatrzymany pod zarzutem złamania artykułu 351 kodeksu karnego (ustęp 1) mówiącego, że jeśli ktoś ponosi winę za pobicie z uszczerbkiem na zdrowiu w postaci ran podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat i 9 miesięcy oraz grzywnie 4500 rupii.

Prokuratura żąda dla niego 10 miesięcy więzienia.

Stevena Itlaya oskarża się o podżeganie do przemocy i napaść na mocy artykułów 106 oraz 110 (ustęp 1) “Kodeksu karnego” za co grozi 20 lat więzienia zgodnie z artykułami 104, 106, 107 i 108.

Yanto Awerkiona i Sema Ukago oskarżono na podstawie tych samych artykułów Kodeksu karnego RI, co oznacza, że im również grozi do 20 lat więzienia.

W czasie postępowania sądowego czterem członkom KNPB towarzyszyła grupa prawników reprezentująca adwokatów i przedstawicieli KONTRAS; i ich prace koordynował Gustaw Kawer oraz przedstawiciele Biura Sprawiedliwości i Pokoju z diecezji Timika i Jayapura. Gustaw Kawer przewodniczył temu gronu ich pomoc prawną musieliśmy zapłacić 60 rupii.

Oto ich nazwiska: Gustaw R. Kawer (S.H.M.SI), Ivonia S. Tetjuari (SH), Mersi.F. Waromi (SH), Hendri M. Okoka (SH) i Evander U. Dekiniap (SH).

NASZA KONDYCJA FIZYCZNA I PSYCHICZNA

Sytuacja Stevena Itlaya jest bardzo zła bowiem 20 dni po aresztowaniu 5 kwietnia przebywał w biurze BRIMOB w ciemnym pomieszczeniu bez wentylacji. Jest blady a brak światła słonecznego szkodzi jego oczom. W warunkach jakich przebywa nie możliwe jest kompleksowe leczenie jakie powinno mu zostać udzielone, a podejrzewana u niego jest anemia. Dwa razy dziennie otrzymuje przystawkę z makaronem oraz rybę nasi – ta monotonna dieta nie przyczynia się do poprawy jego zdrowia.

Sytuacja Yanto Awerkiona i Sema Ukago też nie jest godna pozazdroszczenia. Po aresztowaniu 12 lipca zabrano ich do aresztu w biurze Mako Brimob. Przebywający tam oficerowie zabronili ich rodzinom dostarczać im żywności i wodą do picia. Ich kondycja fizyczna i psychiczna staje się w związku z tym coraz bardziej niepokojąca.

Yus Wenda cały czas jest pod dozorem i przebywa w ciasnym pomieszczeniu. W jego sprawie gromadzone są jeszcze dowody, jednakże w przeciwieństwie do naszej trójki nie był on izolowany tak więc jego stan zdrowia jest lepszy niż nasz.

WNIOSKI

RI kryminalizuje brutalnie nasz pokojowy ruch i lekceważy oficjalnie deklarowane przez siebie konstytucyjne prawa. Prosimy więc świat zewnętrzny by usłyszał nasz głos i nie był wobec niego obojętny! Dziękujemy wszystkim wspierającym nas i walczącym o wyzwolenia naszego narodu spod okupacji indonezyjskiej. Wierzymy, że Bóg w niebie towarzyszy nam w naszych codziennych zmaganiach i wywiązywaniu się przez nas z naszych obowiązków, gdziekolwiek jesteśmy.

WYPOWIEDZI I APELE WIĘŹNIÓW

– Prosimy świat zewnętrzny aby naciskał na RI tak by ten uwolnił więźniów politycznych.

– Nadal jesteśmy pod nadzorem i siedzimy w ciasnocie w areszcie Mimika w Papui Zachodniej.

– Nasza kondycja fizyczna i psychiczna jest coraz bardziej niepokojąca.

– Raport niniejszy udostępniajcie komu tylko możecie.

– Wybaczcie nam, że piszemy z błędami, bowiem posługujemy się smartfonami, tak więc prosimy udoskonalcie nasze wypowiedzi tak jak sytuacja tego wymaga.

– Potrzebujemy wsparcia finansowego.

Hormat kami! Szacunek dla więźniów politycznych.
Timika, 15 września 2016 r.

Autorstwo (więźniowie polityczni): Steven Itlay, Yanto Awerkion, Sem Ukago, Yus Wenda
Tłumaczenie i skrócona wersja polska: Rafał Szymborski
Źródło oryginalne: raport “Laporan lengkap penahanan aktivis Komite Nasional Papua Barat wilayah Mimika (5 April -15 September 2016)”
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.