Skąd się wziął zajączek wielkanocny?

Opublikowano: 08.04.2012 | Kategorie: Publicystyka

Liczba wyświetleń: 996

W okresie wielkanocnym można je znaleźć wszędzie – w dekoracjach świątecznych, kartkach z życzeniami, wystawach, reklamach. O kim mowa? Oczywiście o zajączkach wielkanocnych, które na dobre wrosły już u nas w tradycję świąt Wielkiej Nocy. O ile jednak wielkanocna symbolika baranka i kurczęcia raczej nie przysparza większych problemów, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, skąd tak naprawdę wziął się tam zajączek.

Niektórzy współczesnego umiejscowienia zajączka w tradycji doszukują się już w mitologii, to nie ulega wątpliwości, że z dawnych czasów pochodzi symbolika zająca jako zwierzęcia niezwykle płodnego. To z kolei miało wpływ na skojarzenie go z symboliką zwycięstwa życia nad śmiercią.

Skojarzenie zająca z Wielkanocą sięga kilka wieków wstecz, kiedy to pojawiły się obrazki przedstawiające te zwierzątko w sąsiedztwie jajek wielkanocnych. Nie wiadomo jednak do końca, gdzie jest źródło tej symboliki. Na ten temat krążą różne teorie, spośród których najbardziej popularne są dwie. Pierwsza – że jest to nawiązanie do tradycji składania podatków w naturze. Druga – że pojawienie się tego zwierzęcia niejako zwiastuje wiosnę, a przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku. Nie bez znaczenia może być też fakt, że kiedyś w Anglii tuż po świętach wielkanocnych rozpoczynał się sezon polowań na zające.

W Polsce pewien związek z tradycją zajączka wielkanocnego ma też zwyczaj zwany „zajączek”, popularny w Wielkopolsce i na Śląsku. Nie jest to nasz rodzimy zwyczaj, ale przyszedł do nas z Niemiec. Polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy udają się na poszukiwanie ukrytych prezentów.

Źródło: Ekologia.pl

UZUPEŁNIENIE WM

Poszukiwanie prezentów od zajączka to jedna z form obchodzenia ww. tradycji na Śląsku i w Wielkopolsce. Według innej wystawia się na noc koszyki wielkanocne, a zajączek w nocy wrzuca do nich dzieciom drobne prezenty (na ogół słodycze). Dzieci powinny wtedy pamiętać, by choć trochę uchylić okno, bo inaczej zajączek może mieć problem z wejściem.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Il 09.04.2012 22:01

    Uwaga !!! uwaga !!!
    Terapia odchudająca i odwykowa dla uzależnionych od słodyczy:

    Jeżeli ktoś zjadł cukierniczego zajączka, baranka lub jakiekolwiek ciasto niech przygotuje sobie torbę na wymioty.

    Dlaczego?

    Ponieważ mógł zjeść resztki ludzkiego ciała i krwi (nie mylić z psychopatycznym katolickim rytułałem eucharystii).
    ” Pracownik zakładów cukierniczych wpadł do włączonego mieszalnika ”
    Było to 2008 roku ale możliwe, że zapasy magazynowe z niedoczyszczonej maszyny trafiły do sprzedaży w tym roku.
    Więcej na temat tu:
    http://cia.media.pl/gorzka_smierc_w_fabryce_slodyczy_vobro

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.