Wymuszone małżeństwa w Burkina Faso

Opublikowano: 20.07.2015 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 727

Burkina Faso musi pilnie zająć się ogólnokrajowym kryzysem w zakresie praw kobiet, ponieważ wymuszone i wczesne małżeństwa, brak dostępu do edukacji seksualnej i niechciane ciąże spychają setki tysięcy kobiet i dziewcząt do roli obywatelek drugiej kategorii, powiedziała Amnesty International.

Amnesty International rozpoczyna kampanię Moje ciało a prawa człowieka w Burkina Faso, wzywając kandydatów na prezydenta i kandydatów w wyborach parlamentarnych do podpisania manifestu praw człowieka i zadeklarowania twardszego stanowiska dotyczącego wymuszonych i wczesnych małżeństw, ułatwienia kobietom i dziewczynom dostępu do antykoncepcji i usług zdrowotnych, a także informacji z zakresu zdrowia reprodukcyjnego.

“Młoda dziewczyna dorastając w Burkina Faso mierzy się z wieloma przeszkodami. Rodzina może ją wydać za mąż bardzo wcześnie i nawet jeśli stać ją na antykoncepcję, jej partner może odmówić jej stosowania lub zabronić z niej korzystać. Kobiety są prawie całkowicie pozbawione możliwości decydowania o swoim życiu” – powiedziała Weronika Rokicka, Koordynatorka Kampanii Amnesty International.

Równość płci jest chroniona konstytucją i prawem Burkina Faso, jednak w praktyce obrzezanie kobiet, przymusowe małżeństwa w młodym wieku i przemoc domowa są powszechne. Kobiety i dziewczęta powiedziały Amnesty International, że decyzje dotyczące ciąży i małżeństwa często podejmowane są przez członków rodziny. W efekcie tylko 17% kobiet w Burkina Faso stosuje antykoncepcję, wiele nie ma dostępu do opieki prenatalnej lub ten dostęp jest im ograniczany, a każdego roku ponad 2000 kobiet umiera podczas porodu.

Bardzo powszechne jest to, że mężczyźni nie pozwalają kobietom stosować środków antykoncepcyjnych, strasząc je przemocą. Therese, 23-letnia sprzedawczyni owoców i matka trójki dzieci powiedziała Amnesty International: “Odkąd urodziłam drugie dziecko, biorę tabletki antykoncepcyjne w tajemnicy. Są tańsze od innych metod. Mój mąż nie wie, że stosuję antykoncepcję. Twierdzi, że to przynosi choroby i grozi mi, że jeśli od tego zachorują, to mnie zamknie.”

Wśród innych barier, które napotykają kobiety w dostępie do środków antykoncepcyjnych są ich wysokie koszty i brak dostępu do kompleksowej edukacji seksualnej. Mariama, 24-letnia matka trójki dzieci, opowiedziała Amnesty International, w jaki sposób brak edukacji prowadzi do niechcianej ciąży: “Kiedy pierwszy raz zaszłam w ciążę, nie wiedziałam, że można zajść w ciążę uprawiając seks. Nic nie wiedziałam na temat antykoncepcji. Po urodzeniu pierwszego dziecka ponownie zaszłam w ciążę. Nie korzystałam z żadnych metod antykoncepcji, bo ciągle nie wiedziałam co robić.”

Kolejny rząd Burkina Faso będzie musiał podjąć działania w odpowiedzi na alarmujący wskaźnik wczesnych małżeństw i dokonać przeglądu ustawodawstwa w celu zapewnienia, że prawo zakazujące wczesnych małżeństw jest egzekwowane, w tym np. poddaje się karze rodziców, którzy wydarzą za mąż swoje córki bez ich zgody.

Burkina Faso ma szósty najwyższy wskaźnik wczesnych małżeństw w Afryce, gdzie 52% dziewcząt jest już zamężna w wieku 18 lat, a blisko połowa z nich ma w tym wieku dzieci.

Malaika uciekła z domu, by uniknąć wymuszonego małżeństwa, do którego zmuszali ją rodzice. Gdy znaleźli ją policjanci, kazali jej wracać do mamy i taty. Malaika powiedziała Amnesty International: “Miałam 15 lat, gdy rodzice chcieli mnie wydać za mąż za starego, 75-letniego mężczyznę. Jest starszy od mojego ojca i ma już 3 inne żony i dzieci w moim wieku. W dniu, w którym miałam poznać tego starego mężczyznę, powiedziałam rodzicom, że nie zgadzam się z ich wyborem i chcę się uczyć. Powiedzieli mi, że muszę poślubić mężczyznę, którego wybrali i że nie mam wyboru, jak tylko to zaakceptować.”

“Amnesty International rozpoczyna kampanię na rzecz praw dziewczynek i kobiet w Burkina Faso. Wkrótce ten kraj czekają wybory i to w rękach nowych parlamentarzystów będzie zmiana prawa i prowadzenie polityki, która umożliwi kobietom i dziewczynkom podejmowanie fundamentalnych decyzji dotyczących ich ciała i praw seksualnych i reprodukcyjnych bez groźby wykluczenia czy przemocy” – powiedziała Weronika Rokicka.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.