W Rosji zaciska się pętla na szyi krytyków władz

Opublikowano: 26.01.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 466

Projekt ustawy zakazującej działalności “niepożądanych organizacji zagranicznych” to kolejny niepokojący krok władz w kierunku ograniczenia przestrzeni publicznej dla krytyki, stwierdza Amnesty International, po tym jak Duma zatwierdziła dokument w pierwszym czytaniu.

Ustawa przejdzie przez dwa kolejne czytania zanim zostanie przekazana prezydentowi Putinowi do podpisu, co może stanowić jedynie formalność.

– Ta ustawa to kolejny znak, że rosyjskie władze szybko tłumią podstawowe wolności i pracę niezależnych grup społeczeństwa obywatelskiego w kraju – powiedział Siergiej Nikitin, dyrektor biura Amnesty International w Moskwie. – Widzieliśmy wiele razy, jak idee, które zagrażają podstawowym wolnościom trafiają, do Dumy i przeistaczają się w drakońskie prawa, które niszczą przestrzeń dla krytyki i niezależnego społeczeństwa obywatelskiego. Niestety, w Rosji te wolności nie mogą być już czymś pewnym.

Ustawa wprowadzi niejasne pojęcie “organizacji międzynarodowej, która stanowi zagrożenie dla zdolności obronnej i bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, lub zdrowia publicznego”. Projekt ustawy ma służyć do obrony “fundamentów porządku konstytucyjnego, moralności, praw i legalnego interesu innych osób”.

– Znając historię działań rosyjskich władz, możemy się spodziewać, że ta ustawa zostanie przyjęta i użyta do stłumienia międzynarodowego społeczeństwa obywatelskiego oraz podważenia niezależności i swobody działań narodowych organizacji praw człowieka pracujących w Rosji – powiedział Siergiej Nikitin.

Prawo to da Prokuraturze Generalnej władzę decydowania, które organizacje są “niepożądane” i skutecznego kryminalizowania ich działalności. Sposób, w jaki ustawa jest sformułowana, pozostawia dużo miejsca dla jej arbitralnego stosowania. Sankcje zawarte w ustawie definiują otwarcie biura przez takie organizacje jako nielegalne. Rosyjscy obywatele pracujący dla tych organizacji ryzykują ogromnymi grzywnami i pozbawieniem wolności nawet do 8 lat. Władze mogą odmówić zagranicznym pracownikom wjazdu do kraju.

– Prawo nie wyróżnia organizacji pozarządowych, międzyrządowych czy handlowych. Ale obawiam się, że będzie ono stosowane arbitralnie do dowolnej organizacji i zmusi je do zamknięcia działalności – powiedział Siergiej Nikitin.

Nowe prawo to kolejna po tzw. ustawie o “zagranicznych agentach” drakońska regulacja. Implementacja przepisów przez władze zmusiła wiele organizacji pozarządowych do ograniczenia działalności lub całkowitego zamknięcia biur w Rosji.

Źródło: Amnesty International


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.