Vassilis Paleokostas – grecki Robin Hood

Opublikowano: 29.09.2014 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 792

BBC poświęciła obszerny artykuł Vassilisowi Paleokostasowi, najbardziej poszukiwanemu greckiemu zbiegowi. Całość oprawiono szeregiem zdjęć, wywiadów oraz informacji o jego życiu.

„Paleokostas spędził dziesięciolecia omijając prawo. Dwa razy uciekł z więzienia helikopterem. Rozdał miliony ubogim. To historia o tym, jak poszukiwany zbieg stał się ludowym bohaterem” – czytamy we wstępie.

„Podczas trwającej trzy dekady przestępczej aktywności, człowiek nazywany przez wielu greckim Robin Hoodem, zrabował miliony z rąk państwowych banków i porywał znanych przemysłowców, jednocześnie dosłownie rozprowadzając pieniądze między potrzebującymi”.

„Mimo, iż różni się od innych słynnych przestępców – nikogo nie zranił w trakcie swoich wyczynów – pozostaje jedną z najpilniej poszukiwanych osób w całej Europie”.

„Tak jak swój prekursor z lasu Sherwood, Vassilis Paleokostas spotyka się ze zdecydowaną pogardą władz, które od lat umiejętnie ogrywa. Przedstawiają go jako brutalnego terrorystę, a greccy dziennikarze nie kwapią się, by opowiedzieć jego prawdziwą historię”.

Autor przystępuje więc do streszczenia historii Paleokostasa. Sięga czasów jego skromnego dzieciństwa w brutalnej górskiej okolicy, by następnie przenieść nas do czasu pierwszych rabunków z bratem Nikosem, największego napadu na bank w historii Grecji, głośnych porwań i imponujących ucieczek.

Ojciec Panayiotis, nauczyciel i kapłan, wspomina Paleokostasa z sentymentem. „W tych stronach ludzie tacy jak Vassilis, uciekający się do kradzieży, by nakarmić swoich bliskich, nie zawsze spotykają się z pogardą” – mówi.

„Jako chłopiec z gór nie miał żadnych umiejętności, by zapewnić sobie byt”.

Przez dwa lata pracował przy linii produkcyjnej w fabryce sera. Doświadczył niepokojów towarzyszących eksplozji greckiej gospodarki. Obserwował, jak bogaci stają się jeszcze bogatsi. Pewnego dnia wyszedł z fabryki i nigdy nie wrócił.

Koledzy z pracy opisują go teraz jako ikonę polityczną, która cierpiała kapitalistyczny wyzysk z rąk szefów, będąc niewolnikiem pracy najemnej.

Ogromny wpływ na jego życie miał spotkany w więzieniu Costas Samaras vel „Artysta”, który pomógł mu w transformacji od drobnego złodziejaszka do kryminalnego umysłu.

Odtąd rozpoczynają się jego głośne wyczyny, dokonywane zawsze według surowego kodeksu. Nawet ofiary są w stanie wykrzesać miłe słowa pod jego adresem. „To było znakomicie przemyślane porwanie” – mówi Aleksander Haitoglou, jeden z uprowadzonych przemysłowców. „Zachowanie moich porywaczy nie było złe. Właściwie, cieszyły mnie szeroko zakrojone dyskusje z nimi”.

„Wydarzenia z lutego 2009 roku mogły uczynić Vassilisa Paleokostasa niesławnym na całym świecie”, mówi autor o drugiej ucieczce helikopterem z więzienia Korydallos.

„Na przestrzeni ostatnich 20 lat, CIA kierowała tajnym antyterrorystyczny odziałem w Atenach. Niewidzialni, zespół 15 greckich i amerykańskich oficerów wywiadu, mieli za zadanie wykurzyć terrorystów, a także szczególnie niebezpiecznych przestępców”.

„W 2009 roku, ich numerem jeden staje się Vassilis Paleokostas. Pięć lat po swojej widowiskowej ucieczce, ten 48-latek nadal pozostaje zbiegiem, a ciąg rabunków trwa w najlepsze”.

Znaczna część pieniędzy skradzionych przez Paleokostasa trafiła do walczących o byt lokalnych rolników, osieroconych dziewcząt, a on sam jest inspiracją dla wielu osadzonych za kratkami.

Nic więc dziwnego, że rolnicy, chłopi, anarchiści, wszyscy uczestniczyli w jego procesie, takim jak ten z 2009 roku, podczas którego wołali „Śmierć świniom! Wolność dla Paleokostasa!”.

Na podstawie (pełny reportaż w j. ang.): BBC
Źródło: Grecja w Ogniu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.