USA przejęły kolejne 307 domen

Opublikowano: 04.02.2012 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 638

Samo działanie nie powinno być wielkim zaskoczeniem – za kilka dni Super Bowl. Zdziwienie budzić może jedynie skala.

Akcja przejmowania domen przez amerykańskie władze – Immigration and Customs Enforcement (ICE) oraz Departament Sprawiedliwości – zaczęła się pod koniec 2010 roku. Wtedy dotyczyło to około 70 serwisów internetowych, które w odczuciu Amerykanów sprzyjały wymianie plików chronionych prawami autorskimi. Od tego czasu co kilka miesięcy mają miejsce podobne akcje. W sierpniu zeszłego roku sąd federalny uznał ponadto, że działania te zgodne są z amerykańską Konstytucją. Pojawiły się bowiem wątpliwości co do tego, czy nie naruszają Pierwszej Poprawki, gwarantującej wolność słowa.
Czytaj więcej: Przejmowanie domen zgodne z Konstytucją

Teraz miejsce miała kolejna akcja amerykańskich władz. Serwis TorrentFreak informuje, że tym razem przejęły one rekordową liczbę 307 domen, co podwoiło dotychczasowy wynik (łącznie od końca 2010 przejęto w ten sposób 669 adresów). Co ciekawe, 291 adresów internetowych miało związek z NFL – Narodową Ligą Futbolu. Nie jest to jednak przypadkowe. Za kilka dni najważniejsze wydarzenie sportowe w Stanach Zjednoczonych, czyli Super Bowl (finał ligi futbolu amerykańskiego).

Przejęte domeny oferowały najczęściej streaming wydarzeń sportowych, na co jednak nie posiadały zgody licencjodawców. W zeszłym roku miała miejsce analogiczna akcja, jednak na znacznie mniejszą skalę. Wydaje się, że działania Amerykanów nabierają na sile, zwłaszcza że podpisana została dwa tygodnie temu ACTA, co z jednej strony jest zapewne uznawane za sukces w Waszyngtonie. Z drugiej jednak znacząco spadło zainteresowanie ustawami SOPA oraz PIPA, co jest wynikiem protestów przeciwko międzynarodowej umowie.

Nie wydaje się, by Stany Zjednoczone miały wstrzymać swoje działania. Brak jest jednak informacji na temat tego, jakie faktycznie przynosi to efekty w kwestii ograniczenia wymiany plików chronionych prawem autorskim.

Opracowanie: Michał Chudziński
Na podstawie: TorrentFreak
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

31 komentarzy

  1. Il 04.02.2012 13:39

    czy bush oddał czaszkę wodza Indian i kiedy zostanie osądzony oraz skazany za zbrodnie przeciwko ludzkości?

    podobnie z Jaruzelskim,
    kiedy Jaruzelski zostanie skazany za zbrodnie przeciwko górnikom i innym Polakom zamordowanym w czasie stanu wojennego?

  2. Il 04.02.2012 13:40

    pomyłka, nazwisko jaruzelski w tym przypadku piszemy z małej litery

  3. Raptor 04.02.2012 13:46

    Każde nazwisko piszemy z dużej litery. Natomiast łatwiej jest znaleźć kozła ofiarnego niż dociekać pełnego zestawu przyczyn.

  4. KrisK 04.02.2012 14:14

    Władza w służbie korporacji…
    Czy nie lepiej by było żeby to sami zainteresowani kierowali sprawy do sądów? Taniej dla społeczeństwa. Co automatem wpłynęło by na większą zdolność nabywczą co za tym idzie zmniejszenie piractwa. Ile osób chcących obejrzeć Super Bowl chce go “ukraść”? Większość by zapłaciła ale niestety muszą kupić prawo do oglądania masy dodatkowego badziewia którego nie chcą.
    To samo u nas ja chce mieć max 15 kanałów a chcąc je mieć musiałbym kupić dostęp do 60-100 których nigdy nie obejrzę ale zapłacę.

    Taki system wymuszania zakupu a tak naprawdę kradzieży powoduje że wiele osób w buncie i akcie obrony przed gwałtem i wykluczeniem zaczyna schodzić do podziemia i “piracić”

    Trzeba się zastanowić czy aby na pewno za pieniądze publiczne nalezy ścigać “piratów” powodując że korporacje medialne nas bezkarnie okradają i wymuszają na nas zakup bezwartościowej papki przeplatanej kilkoma ciekawymi programami.
    Zauważmy też że telewizje biorą kasę od reklamodawców. A czy nam płaca za to iż oglądamy reklamy? Przecież to jest nasz zmarnowany czas który przelicza się na pieniądze których w tym czasie nie zarobiliśmy.
    Korporacje nie potrafią się dostosować do wolnego rynku bo są nieudolnymi molochami przypominającymi związek radziecki a teraz unie europejską. Dają coś co dużo kosztuje i w większości jest nikomu niepotrzebne i niechciane.
    Jak małego przedsiębiorcę dotknie kradzież własności intelektualnej albo inne naruszenie gospodarcze to w zasadzie pozostaje mu droga sądowa za własne pieniądze. A jak molochy ktoś okrada z ich własności to płacimy za to wszyscy tak jak by oni byli lepsi.

    Należy skończyć z socjalizmem i zacząć karać korporacje które kradną publiczne pieniądze. a przede wszystkim pozwolić im zbankrutować.
    Świat się nie zawali bo jak zbankrutują ich drogocenne patenty nie będą chronione i przestaną one ograniczać pomysłowość. W tym momencie bronimy bylejakości… Molochy ukradły myśl techniczną wypracowaną przez pokolenia i zatrzymały rozwój bo wiedzą ze cokolwiek ktoś wymysli to jakiś ich patent ograniczy rozwój takiego rodzynka i spowoduje że oni kupią z łatwością jego pomysł. Przez to nie czują oddechu na plecach i z powodzeniem sprzedają nam odgrzewaną bezwartościową pakę informacyjno produkcyjną

    Płacimy w podatkach na naukę na badania …..
    Dofinansowujemy molochy żeby dały miejsca pracy….
    Płacimy za ochronę ich pomysłów które wyrosły z przez nas wyszkolonych naukowców
    Dofinansowujemy produkcję zeby firmy łaskawe były produkować…
    Kupujemy duża cześć produkcji z “publicznych” pieniędzy żeby wspomóc gospodarkę oraz żeby firmy były łaskawe produkować produkty rzekomo nieopłacalne na które jednak kupiły patenty (leki,wyposażenie administracji, zbrojenia……….)
    Po czym płacimy za produkt który pozostawia wiele do życzenia…

    Kto tu jest złodziejem? My zapłaciliśmy za ten produkt już wielokrotnie. May opodatkowanie na poziomie ok 80% tego co zarabiamy. Znaczy to ze powinniśmy dostawać za darmo 80% naszych życiowych potrzeb a pozostałe 20% sami byśmy sobie finansowali.
    A tymczasem większość społeczeństwa żeby przetrwać bierze kredyty na złodziejski procent żeby stać ich było na płacenie podatków!!!
    A część z tych podatków idzie na to zeby ratować biedne nieudolne banki….

    Może powinniśmy przestać ratować złodziei którzy nas okradają?
    No chyba że uważacie iż powinniśmy pomóc rabusiowi wynieść telewizor z naszego mieszkania…

  5. Smyku 04.02.2012 14:32

    Drogi Krisk dodałbym jeszcze:
    “Głosujemy na partie finansowane przez “lobby”, czytamy ICH gazety, oglądamy ICH telewizje, odwiedzamy ICH portale” Dlatego 90% nie zrozumie tego co napisałeś:(
    Po za tym podam Ci jeszcze jeden absurd.
    Banki udzieliły kredytów podatnikom, gdy Ci nie mogą spłacić kredytu zabierają zastaw bez dyskusji. Natomiast gdy to banki miały problem rządy z podatków udzieły im pomocy. I teraz najlepsze cała sytuacja spowodowała kryzys przez który cześć podatników wpadła w kłopoty finansowe i nie może spłacić kredytu. Bank zawsze u góry.

  6. KrisK 04.02.2012 15:00

    Smyku to nie dotyczy tylko banków. Jak poczytasz sprawozdania finansowe “molochów” to większość ma kredyty znacznie przewyższające ich aktywa. Duża część supermarketów przynosi straty. Metro Group np psuje rynek znakomicie ma kredytów co niemiara…. Wyniki finansowe? Sami oceńcie. a jak płacą swoje faktury? Po terminie….

    Prawda jest brutalna należy pozwolić tym molochom zdechnąć bo nie sa one wytworem kapitalizmu a złodziejskiego socjalizmu. I z naszych pieniędzy banki dają kredyty firmą które niszczą normalne zdrowe firmy wykluczając je z rynku.
    Tak tak w zasadzie za towary w supermarketach już w pewnym sensie zapłaciliśmy z naszych podatków.

  7. Kaarolina 04.02.2012 15:06

    KrisK-Zgadzam się z Tobą takich ludzi nam więcej trzeba 🙂
    ja też żeby oglądać 2 programy które mnie interesują musiałam zapłacić cały pakiet większą cześć kanałów nigdy nie obejrzę ale zapłacę.Kiedyś
    chciałam kupić książkę “Grzesiuka Stanislaw” ale jej nie dostałam .Ktoś wrzucił a tu po jakimś czasie znalezli się co mają prawa autorskie a przecież prawa autorskie ma tylko autor a Grzesiuk nie żyje sami kradną prawa no ale widocznie legalnie

  8. Raptor 04.02.2012 15:07

    @KrisK “…bo nie sa one wytworem kapitalizmu a złodziejskiego socjalizmu…”

    Hmm, korporacje wytworem socjalizmu? Przecież kapitał, dzięki któremu powstały, zgromadzony został za zasadach czysto kapitalistycznych. To po prostu ciągły rozrost korporacji powoduje, że staje się ona instytucją coraz bardziej totalitarną. To naturalna kolej rzeczy w cyklu kapitalistycznym.

  9. Smyku 04.02.2012 15:12

    No przykładów jest mnóstwo, ale to banki są osią wszystkiego. poczytaj dane GUSu. Przez 4 lata rządu PO deficyt roczny budżetu państwa wynosi w granicach 25 miliardów. W tym czasie rząd zaciąga pożyczek za 300 mld. To gdzie te 200 mld?? Mój wniosek: skorumpowane rządy podtrzymują ten system z naszych podatków.

  10. Velevit 04.02.2012 15:57

    “Mój wniosek: skorumpowane rządy podtrzymują ten system z naszych podatków.”

    No co Ty?! 😀

  11. Raptor 04.02.2012 16:14

    @Velevit, nie śmiej się, ja też długo do tego wniosku dochodziłem 🙂

  12. KrisK 04.02.2012 16:49

    “zgromadzony został za zasadach czysto kapitalistycznych.”

    Zobaczmy np firme która wysmażyła płatnika 🙂 Czysto kapitalistyczne zasady.
    Przetargi na komputery które wytyczne maja tak absurdalne że spełnić je może jedynie jeden produkt na rynku pomimo że nic tego nie uzasadnia.
    Dopłaty do leków wybranych producentów.
    Prywatyzacja armii USA i prywatyzacja wojen.
    Dofinansowywanie banków które już dawno zbankrutowały.
    Preferencyjne podatki i kredyty od państwa(albo przez państwo zabezpieczane) dla korporacji żeby te zbudowały fabrykę i dały pracę (najczęściej do 500miejsc)
    Budowa infrastruktury drogowej pod dyktando korporacji.
    Prywatyzacja świeżo doinwestowanych spółek skarbu państwa za pieniądze nawet nie dające zwrotu tych inwestycji (np. polskie rafinerie)
    Prywatyzacja i sprzedaż majątku państwa na rzecz spółek za ułamek ich rynkowej wartości……………………..
    Przepisy niszczące wolna konkurencję pisane przez byłych pracowników korporacji (monsanto w USA)
    Dofinansowania unijne które z pieniędzy wszystkich wspierają nielicznych…

    To nie są działania wolnorynkowe nie maja nic wspólnego z gromadzeniem kapitału. To jest zwykłe złodziejstwo a raczej “piracenie” żerowanie na społeczeństwie i drenowanie rynku.

    A rozrost tych firm jest możliwe bo sięgają po te nasze 80% z podatków. To są firmy na zasiłku socjalnym. I co gorsza firmy które bezpardonowo kradną te pieniądze bo są publiczne czyli niczyje.

  13. Raptor 04.02.2012 17:26

    @KrisK
    Korupcja jest nieodłączną częścią wyścigu kapitalistycznego. O przewadze decyduje ilość kapitału, wszystkie chwyty dozwolone 😉
    Tzw. “socjalistyczne” posunięcia władzy są w tym wypadku jedynie objawem tendencji dążenia do dominacji.

  14. Smyku 04.02.2012 18:37

    Kiedyś czytałem wywiad z właścicielem Nokii. Powiedział zdanie “pieniądze zamieniam na wpływy, zaś wpływy na pieniądze” Teraz rozumiem o co chodzi. Przyznaję sie bez bicia, pomimo oczytania i fascynacji ciągiem przyczynowo skutkowym historii dopiero teraz zrozumiałem, przejrzałem i zaczynam składac w całość wszystkie informację w jeden obraz. Pomogła mi katastrofa smoleńska, a dokładnie cała propaganda jej towarzysząca. Więc Velevit nie dziw się, a raczej przejmuj się swoją przynależnością do mniejszości osób zamieszkujących Europe.

  15. browrar 04.02.2012 18:41

    kurde zaraz ten USrael ruszy znowu na polskę jak nie ACTA to coś innego

  16. KrisK 04.02.2012 18:50

    Korupcja jest kradzieżą i powinna być wynagradzana dobra posadą w kamieniołomie przy luksusowym kilofie.
    W prawdziwym kapitalizmie nie umiejące bez socjalu obyć molochy nie maja racji bytu bankrutują i zajmują ich miejsce inni. Obecnie mam jakiś dziwny twór “socjalizm korporacyjny?”
    Nazywajmy rzeczy po imieniu nie zaklinajmy rzeczywistości.
    Korporacje zachowują się jak notoryczni bezrobotni albo inni notoryczni poborcy zasiłków.
    Cała UE to SOCJALIZM, KOMUNIZM, FASZYZM. Wybierz sobie najbardziej nieudane pomysły z tych ustrojów i będziesz miał obraz obecnego świata 😉

  17. Raptor 04.02.2012 18:52

    @KrisK: “W prawdziwym kapitalizmie nie umiejące bez socjalu obyć molochy nie maja racji bytu bankrutują i zajmują ich miejsce inni.”

    No, ale chyba zdajesz sobie sprawę z tego, że taki kapitalizm jest niemożliwy do realizacji, skoro istnieją łatwiejsze drogi do zapewnienia sobie władzy?

  18. Velevit 04.02.2012 18:54

    @Smyku

    Spoko, nie bierz do siebie mojej docinki. To był tylko taki niezłośliwy z zamierzenia żart; nie z Ciebie tylko DO Ciebie. Może powinienem był zamiast “:D” użyć “;-)”, pewnie zostałoby to lepiej odebrane.

  19. Velevit 04.02.2012 19:04

    @Kirsk

    Socjalizm jest doskonałym narzędziem do zwalczania konkurencji i trudno żeby korporacje poń nie sięgały, skoro dysponują środkami umożliwiającymi jego wykorzystanie. Tak to niestety wygląda, świat nie jest czarno-biały, choćbyśmy nie wiem jak bardzo w to wierzyli.

  20. KrisK 04.02.2012 20:58

    Taki kapitalizm jest możliwy do realizacji. Wystarczy wyrzucić na zbity pysk państwo opiekuńcze i zminimalizować kompetencje nowego do niezbędnego minimum. Oczywiście decentralizacja władzy i płacenia podatków i zero dotacji. Podstawą jest żeby polityk wiedział że jak będzie sprzedajny to sąsiedzi naplują mu w twarz albo najnormalniej na taczkach wywiozą.
    Velevit korporacje nie dysponują już dawno środkami. Są bankrutami tak jak i banki i państwa… Problem w tym że ludzie wciąż się boją. Boją się likwidacji państwa opiekuńczego. Państwa które się o nich zatroszczy jak zachorują…. Państwa które będzie za nich myślało i wmawiało im że sobie nie poradą 😀
    Świat nie jest czarno biały ale może być bliższy białego niż czarnego 🙂
    Zgoda na to że jest do dupy nie poprawi naszego położenia. Więc proszę nie piszcie że jest źle i tak jest dobrze 🙂
    Im więcej osób zda sobie sprawę z tego w jakiej rzeczywistości żyją i kim się opiekuje państwo, UE,i inni złodzieja za ich pieniądze tym większe szanse że będziemy bliźni lepszego świata.
    Świata w którym będziemy wolni…

  21. Raptor 04.02.2012 21:35

    @KrisK
    Nie mówimy, że jest źle, to już kwestia osobistej interpretacji rzeczywistości. W każdym razie, trzeba mówić jak jest. A jest tak, że państwo ma dziś niewiele do powiedzenia, bo nie wytwarza kapitału. To jest chłopiec do bicia i policjant wdrażający wolę tych, których stać na jego kupienie (jeszcze nie w 100%, ale już blisko).

    Proszę bardzo, zlikwidujmy “państwo opiekuńcze”, którego opieki na oczy nie widziałem jeszcze w potrzebie. Wtedy na jego miejscu pojawi się prawdziwy właściciel i można już wrócić do niczym nie skrępowanej pańszczyzny, jak za starych dobrych czasów 😉 Pozostaną przy życiu tylko zdatni robotnicy. Git majonez 😉

    “korporacje nie dysponują już dawno środkami. Są bankrutami tak jak i banki i państwa…”

    Nie wiem skąd taki pogląd. Otóż bankrutem jest ten, kto nie posiada fizycznie majątku w postaci ziemi, nieruchomości, infrastruktury i surowców. Korporacje to posiadają, banki w dużej mierze też, więc bankrutami nie są. Z państw się robi bankrutów, bo wtedy kończy się ich niezależność i muszą wybrać pracodawcę. A my mamy papierki reprezentujące tylko czyjeś kredyty 🙂 …mimo to jest bardzo dobrze i wszystko zmierza w kierunku lepszego świata 😉

  22. Velevit 04.02.2012 21:48

    @Krisk

    Mylisz się w kwestii bankructwa. Państwa są bankrutami, a jeżeli jeszcze nie są to niedługą będą (tu zgoda), co za tym idzie my jako społeczeństwo jesteśmy bankrutami; korporacje i banki natomiast mają się świetnie, jak możesz powiedzieć, że są bankrutami, przecież trzymają nas wszystkich za jaja, wszyscy wisimy im pieniądze z technicznego punktu widzenia (dług publiczny), mają więcej środków niż jesteś w stanie sobie wyobrazić i są w stanie kupić prawie wszystko, włącznie z rządami. Ta sytuacje pozostanie w takim kształcie dopóki będziemy mieli ten system ekonomiczno-prawny, który mamy. To system ekonomiczny i legislacyjny stanowią problem, a nie państwo opiekuńcze, które przecież “opiekuńczym” jest tylko z nazwy, nie tkwilibyśmy dzisiaj po uszy w kupie gdyby rząd nie pozaciągał gigantycznych kredytów w naszym imieniu, co jest po prostu chore. Rząd nie może mieć prawa zaciągania długów w imieniu społeczeństwa, kropka. To na to w głównej mierze idą nasze pieniądze, na dług publiczny, nie na zasiłki, nie na służbę zdrowia czy wszelkiego rodzaju świadczenia socjalne.

    Co do decentralizacji władzy, zgadzam się że tak byłoby lepiej, niestety życie pokazuje, że proces postępuje dokładnie w odwrotnym kierunku, mówiąc wprost: decentralizacja już była 😀 i nic nie wskazuje na to by mogło to wrócić kiedykolwiek… oczywiście warto mówić o tym z ludźmi (którzy są w stanie w miarę racjonalnie myśleć)… i nie daję zgody na to co jest, od dawna robię co w mojej mocy by zmienić choćby odrobinę postrzeganie ludzi, z którymi mam kontakt w jakikolwiek sposób, zawsze uważałem za punkt honorowy miganie się od podatków i mówię o tym zawsze gdy jest to dla mnie bezpieczne :D, zawsze namawiam do działania na szkodę państwa, korporacji i banków w każdy możliwy sposób, choćby przez bojkot, petycje czy cokolwiek. Mówiąc, że świat nie jest czarno-biały miałem na myśli tylko tyle, że kapitalizm nie jest tak opozycyjny względem socjalizmu jak mogłoby się to wydawać, jak sugerują to same definicje.

  23. maleczka 05.02.2012 02:16

    ja tam choc skonczylam juz 40ke dopiero niedawno przekonalam sie co to wolnosc i jakie ona implikuje rzeczy jak sie zyje wg.jej praw i powiem jedno-bez swiadomosci czy samoswiadomosci wolnosc zamienia sie w anarchie i inne dziwne rzeczy! do wolnosci trzeba dojrzec by umiec z niej korzystac!!! Jej pragnienie jest przyrodzone kazdemu ale wieki uczylismy sie zyc w uzaleznieniu( a juz czasy dzisiejsze to szczyt!!!)-od wszystkiego to jak tak nagle skok i hop siup??? a moze i tak…jak jest masa krytyczna reszta ,,zmalpuje,, 🙂

  24. KrisK 05.02.2012 19:57

    Ok wszystko fajnie ale chyba nie dostrzegasz Raptor że korporacje już dawno są bańkami mydlanymi. Zdecydowana ich większość nie ma pokrycia w majątku na swoje zobowiązania. Trwają tylko dzięki dotacją umorzeniom, preferencyjnym warunkom podatkowym, i oczywiście kredytom.
    Większość z tych firm jak by musiała dzisiaj uregulować swoje zobowiązania i spłacić kredyty to nie miała by na to pokrycia.
    Oni nie budują kapitału oni dmuchają bańki.
    Wiele korporacji przynosi straty rok po roku i nadal rosną. Nazywa się to ucieczką do przodu i kryje się za tym masa mechanizmów. Molocha się pompuje doi, drenuje za jego pomocą rynek i banki i…. Sprzedaje komuś innemu restrukturyzuje, umarza, długi…. Kombinuje jak by tu jeszcze coś ugryźć.

    Wystarczy zagłębić się w dostępne sprawozdania i kojarzyć fakty żeby zorientować się jak to działa. Pomijam już firmy które nie mają majątku poza biurkiem i komputerem a na giełdzie osiągają astronomiczne wartości nie korelujace z ich faktycznymi dochodami!!!!.
    Kolejna sprawa to banki… One nie mają pieniędzy!!!! Żaden bank nie ma pokrycia na udzielone kredyty! Wszyscy opierają się na lewarowaniu i to przekraczającym jakiekolwiek granice zdrowego rozsądku. nie wierzycie? Idźcie do banku powiedzcie pani w okienku że jutro przyjdzie przelew na 5mln i chcielibyście pojutrze wypłacić te pieniądze w gotowce…. 🙂 Po tym jak pani się przestanie dławić, poda wam jakiś odległy termin kiedy jest szansa na UCIUŁANIE takich pieniędzy przez bank. Zresztą każdy kto próbował wypłacić kilkanaście tysięcy wie że tydzień to minimum żeby uciułali.
    Gdyby nagle więcej niż kilka% klientów poprosiło o wypłatę ich depozytów bank musiał by prosić o pomoc państwa.
    To jest powód dla którego mamy obecny kryzys.
    Ludzie zaczęli domagać się od korporacji i banków NATYCHMIASTOWEJ wypłaty gotówki. Gdyby rządy powiedziały że Mają to gdzieś to do dzisiaj mieli byśmy już nowy system bankowy i masę małych firm które przejęły resztki po rozpadających się molochach.
    Owszem bolało by jak diabli ale sytuacja by się unormowała. Gospodarka nie znosi próżni i nie krepowana durnymi przepisami ma się dobrze.

    Co do socjalizmu kapitalizmu… i innych definicji.
    Socjalizm komunizm faszyzm kapitalizm to są piękne idee. Świetne pomysły…. I jak każda wizja wizjonera pozostaną utopią.

    Jedyny ustrój jaki ma szanse przetrwać to powrót do małych społeczności które funkcjonują w symbiozie z innymi małymi społecznościami wymieniając się niezbędnymi dobrami.
    Budowanie na siłę globalnego świata jest durne…
    Czy zdajecie sobie sprawę że na całym cywilizowanym świecie są ludzie którzy nigdy nie opuszczają swojej miejscowości? Swojej dzielnicy!!! I nie jest ich mało.
    Globalizacja jest bajką którą się nam wciska żeby nami manipulować.
    Żeby nam wmawiać że may być tacy jak inni… Posłuszną masą kupującą ich produkt.

    Velevit co do migania się od podatków… Rozumiem twoje podejście ma ono jedną niebezpieczną wadę. Jeśli to prawda że państwo zbiera zaledwie połowę należnych podatków to wiesz o ile one by mogły być mniejsze jak by wszyscy płacili? Ok wiem nie były by bo oni by znaleźli dla nich jakieś świetne zastosowani. Ale. Jeśli chcemy dojść do normalności to w którymś momencie musimy zacząć płacić uczciwie podatki i przestrzegać prawa. I teraz pytanie kiedy?
    Dopiero uczciwość wszystkich i bezkompromisowe karanie nieuczciwych może doprowadzić do budowy normalnego ustroju.
    I tu wracamy do tematu. Jak zbudować takie społeczeństwo skoro “państwu i ich korporacją” zależy na tym żebyśmy byli nieuczciwi i żeby był na nas bat? Twożą prawo którego nie da się przestrzegać w całości i żyć normalnie. Pytanie jak wyrwać się z tego zaklętego kręgu absurdu?

    Jak dla mnie powrót do pewnych podstawowych wartości przede wszystkim rodziny i zżytej społeczności lokalnej jest podstawą.
    Tylko czy to jest możliwe po latach wmawiania nam przez wszystkie ustroje iż rodzina jest nieważna? Wciskania nas w klatki własnych 4 ścian? A obecnie rozdzieraniu rodzin i społeczeństwa zamykaniem nas w świecie ja monitor? Coraz mniej ludzi myśli i coraz mniej jest w stanie cokolwiek poza monitorem zobaczyć i zrobić.

    Mam nadzieje że zrozumiecie… 🙂
    Trzeba oglądać świat z perspektywy i całościowo.

  25. Velevit 05.02.2012 22:05

    @Krisk

    “Jeśli chcemy dojść do normalności to w którymś momencie musimy zacząć płacić uczciwie podatki i przestrzegać prawa. I teraz pytanie kiedy?”

    Wtedy gdy nie będziemy musieli spłacać nieswoich długów, a pieniądze zaczną trafiać tam gdzie powinny (przynajmniej większość z nich, bo patologi całkowicie nie da się chyba wyeliminować). W tej chwili wszystkie podatki razem stanowią stanowią u przeciętnego Polaka ok. 60% jego dochodów, to jest cholernie dużo, a wygląda na to, że pochłania je czarna dziura, bo gospodarka, służba zdrowia, drogi i w ogóle wszystko jest w opłakanym stanie. Jaki sens oddawać swoją ciężko zarobioną kasę takiemu systemowi. Im mniej ludzi będzie płacić, tym oczywiście wyższe te podatki będą, ale tym szybciej system ten rozpadnie się. Jak to sam zauważyłeś, bez bólu się nie obejdzie.

    “Pytanie jak wyrwać się z tego zaklętego kręgu absurdu?”

    Ten krąg absurdów nieuchronnie prowadzi system ku autodestrukcji, i to dobrze, to jest właśnie szansa na wyrwanie się z tego bałaganu. Każdy z nas może dodatkowo drobnym szkodnictwem nieco przyspieszać ten proces, taki jest mój pogląd na tę sytuację. Mówiąc, krótko system rozpadnie się sam, co zresztą po części też już poruszyłeś w wątku o dmuchaniu baniek, nie da się tego robić w nieskończoność.

    Co do tego co napisałeś o korporacjach, to może dotyczy części z nich… a brałeś pod uwagę przemysł farmaceutyczny czy giganty na rynku żywności jak Monsanto czy United Fruit Company, przemysł naftowy? To ci gracze obecnie rozdają karty.

    …Co tam jeszcze. Co do rodziny, hmm, moim zdaniem rodzina wcale nie jest konieczna do zbudowania zdrowego systemu. Powiem więcej, uważam, że może nawet szkodzić, bo sprzyja rozrodczości. Powinniśmy raczej zacząć tworzyć system oparty o filozofię propagującą obniżanie liczby narodzin. Dla niektórych to brzmi szokująco, ale spójrzmy prawdzie w oczy, nie możemy mnożyć się bez końca. Obecnie mamy 7 mld ludzi i jest to jedną z przyczyn globalnego wyścigu szczurów… nie wspominając już jak cierpi na tym środowisko naturalne, które jest ograniczone pod każdym względem i przecież oddziałuje z powrotem na nas.

  26. Velevit 05.02.2012 22:19

    A co do banków jeszcze. Ja myślałem raczej o dużych bankach, głównie centralnych, w których w przeważającej mierze zadłużone są państwa, a nie jakieś małe filie obsługujące indywidualnych klientów. Ale oczywiście jak zawali się cały system ekonomiczny to raczej żadna z tych instytucji nie przetrwa… i to jest jedyna szansa na zmiany, mam nadzieję że do tego dojdzie.

  27. Velevit 06.02.2012 00:07

    Co do Fruit United, pochrzaniło mi się, to jest teraz Chiquita Brands International.

  28. KrisK 07.02.2012 10:33

    “W tej chwili wszystkie podatki razem stanowią stanowią u przeciętnego Polaka ok. 60%”

    🙂 ~83% 😀

    “To ci gracze obecnie rozdają karty.”

    Rozdają ale mimo to faktyczny materialny majątek nijak ma się do pożyczek i zobowiązań.
    Oczywiście są tez “zdrowe” korporacje ale one są zazwyczaj mniejsze i czekają w kolejce do zniszczenia patentami albo inną metodą równie “nowoczesną” (moje odczucie na podstawie obserwacji rynków).

    Rodzina nie wymusza mnożenia się jak króliki 2+1 to nie przyrost 2+2 zachowamy status quo dopiero 2+3 zaczyna stanowić przyrost…
    Jednak więzi rodzinne dają szanse na utrudniona manipulację na budowę przynależności i więzów społecznych.

    Co do niszczenia i przeludnienia… Dobre zagospodarowanie globu spowoduje równomierne rozłożenie ludzi i dobre wykorzystanie zasobów.

    Obecnie nie ma mowy o ekologii. Ja wypełniam kilkaset stron dokumentów “ekologicznych” rocznie które nic nie wnoszą. Kary są mniej dotkliwe za zaśmiecanie niż za złe wypełnienie do dokumentów 🙂

    Samochody elektryczne? A akumulatory jak będziemy utylizować?
    Świetlówki? A ołów w nich? itd. itp….
    Ekologia? Ekologia na dzień dzisiejszy jest głośnym hasłem do wyciągania podatków. I tu wracają społeczności lokalne… Gospodarka lokalna będzie bardziej ekologiczna bo nikt nie będzie “srał do własnego gniazda” a jak będzie społeczność go zlinczuje. Na dzień dzisiejszy ekologia polega na przenoszeniu fabryk tam gdzie uregulowań ekologicznych nie ma na zwolnieniach z ekologi i handlu limitami co2.
    Ilość ludzi nie musi iść w parze z wyniszczaniem planety. Kumulacja całej produkcji świata w rękach kilku korporacji musi. Jeżeli wszystko jest nastawione na maksymalizacje zysków i minimalizacje kosztów nie ma miejsca na ekologie, taniej płacić kary…

    Niestety trzeba by zmienić podejście ludzi które obecnie ma na celu gromadzenie dóbr bez końca. Więcej niż kiedykolwiek będą w stanie przejeść. Obecnie podejście takie promują korporacje i wymuszają poprzez pogarszanie jakości i uniemożliwianie napraw.
    Z jednej strony ekologia z drugiej dyrektywy które mają na celu odebraniu nam praw użytkowania produktu jeśli naprawi go nieautoryzowany serwis…. 🙂 Tak tak umowa licencyjna patenty… ACTA. Więc jak się telewizor zepsuje pochlastaj się Kowalski 😉

    Nie wierzę w ekologie.

  29. Velevit 07.02.2012 11:06

    “Rodzina nie wymusza mnożenia się jak króliki 2+1 to nie przyrost 2+2 zachowamy status quo dopiero 2+3 zaczyna stanowić przyrost…”

    No w sumie racja, jeleń ze mnie 😛

    …z resztą tego komentarza też się zgadzam. Dziwi tylko trochę, że Ty taki prokapitalistyczny jesteś pomimo świadomości destruktywności systemu nastawionego na zysk, którym przecież kapitalizm bez wątpienia jest 🙂

    Pzdr.

  30. KrisK 07.02.2012 20:28

    ja nie zakładam że kapitalizm musi być nastawiony na zysk za wszelka cenę i przede wszystkim na zysk ponad miarę. Zakładam zdrową konkurencję i współpracę. Są miejsca na ziemi gdzie potrafi na jednej ulicy prosperować kilka sklepów z jednym asortymentem i mają się świetnie i po pracy ich właściciele idą na piwo. Są miejsca w których jak jednemu sprzedawcy padnie lodówka to konkurencja bierze jego towar do swoich żeby nie poniósł straty.
    U nas jest tak ze si,ę będą śmiali a jak powstanie konkurencja po drugiej stronie to zacznie od dołowania cen… Zdychają wszyscy.

    Nawet jestem w stanie dopuścić socjalizm lokalny. Np wkurza mnie próba likwidacji (restrukturyzacji) MDK w Krakowie. Jest to jedna z niewielu inicjatyw “socjalnych” przynoszących konkretne korzyści wszystkim. te dzieciaki po prostu nie będą latały z pałami po ulicach. Nie wciągną ich bojówki półgłówków stadionowych.
    Ale to musi być lokalne i punktowe. Jakiś poziom działań społecznych można pozostawić ale pozostawić w minimalnym zakresie.
    Sam kapitalizm (czy jak to nazwiemy bo kapitalizm jest utopią tak jak komunizm) nie wymusza wyścigu szczurów. W społeczeństwie uczciwym wobec siebie nie będzie dojenia rynku i molochów wycinających małe firmy.
    Problem w tym “uczciwym” 🙂 W tym miejscu kładzie się prawie każdy wymyślony przez ludzi ustrój. Tu zaczyna się moja utopia Bo zawsze się znajdzie ktoś kto będzie miał manie posiadania więcej i zabrania tego ze sobą do grobu albo zostawienia swojemu nieproduktywnemu rozpuszczonemu potomstwu z 1, 2 i 3 małżeństwa.

    Odbudowanie rodzin (tak wielopokoleniowych )i wartości nazwiska rodowego jak i później więzi społecznych morze doprowadzić do zbliżenia się do mojej utopii 🙂

    Społeczeństwo “singli” będzie zawsze zmierzało do destrukcji będzie generowało problemy i wymuszało socjalizm. Dla tego rządy rozbijają społeczności lokalne i rodzinę. Ludzie samotni są skazani na opiekę przez państwo. Ludzie w społeczności i rodzinie nie.

  31. Velevit 08.02.2012 00:10

    Nom, ma to sens. Każdy system działa destruktywnie, jeżeli brak przyzwoitości ludziom, którzy go tworzą… każdy system miałby szansę działać dobrze, gdyby społeczeństwo było przyzwoite.

    I wracając jeszcze do ekologii, moim zdaniem warto działać ekologicznie we własnym, skromnym zakresie. Nie wymieniać sprzętu elektronicznego dopóki się nie zepsuje, zakupując urządzenia zwracać uwagę na trwałość, jest to możliwe bo mi się jakoś udaje, lepiej np. wybrać starszy, energooszczędny laptop niż nowy, wypasiony; na bank będzie różnica w żywotności… co więcej, nie kupować czegoś czego tak na prawdę nie potrzebujemy, stosować biodegradowalne środki czyszczące, bojkotować produkty producentów zanieczyszczających środowisko itd, itp. To jest prawdziwa ekologia, znam wielu ludzi którzy tak robią, ja sam też się staram… a nie tam jakieś zinstytucjonalizowane, upolitycznione, skorumpowane przedsięwzięcia na szeroką skalę i za grube pieniądze – w taką ekologię też nie wierzę, to biznes… nastawiony na zysk, a prawdziwa ekologia zupełnie się nie opłaca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.