Sieć Tor wcale nie taka bezpieczna

Opublikowano: 17.11.2014 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 776

Sieć Tor nie jest tak bezpieczna, jak miała być. Europejskie i amerykańskie organa ścigania przeprowadziły akcję „Onyomous”, w ramach której przejęły kontrolę nad 27 węzłami sieci Tor i zlikwidowały ponad 400 serwisów. Śledczy nie ujawnili, w jaki sposób ustalili lokalizację wspomnianych węzłów. Architektura sieci Tor powinna uniemożliwiać takie działania.

„W liberalnych demokracjach możemy się spodziewać, że gdy wskutek akcji prowadzącej do zatrzymania i oskarżenia 17 osób, policja powinna wyjaśnić sądowi, w jaki sposób dotarła do podejrzanych. Powinien na tym skorzystać Tor, gdyż zdobędzie w ten sposób wiedzę o ewentualnych dziurach bezpieczeństwa w serwisach korzystających z tej sieci. Tor jest najbardzej zainteresowany zrozumieniem, w jaki sposób zlokalizowano te serwisy i czy oznacza to, iż w sieci istnieją dziury pozwalające na zaatakowanie jej przez cyberprzestępców lub tajne policje represjonujące dysydentów” – oświadczyli przedstawiciele projektu tor.

Wśród zamkniętych serwisów jest Silk Road 2.0. O jego poprzedniku, Silk Road, informowaliśmy już w przeszłości. Zatrzymano też mieszkańca Kalifornii, Blake’a Benthalla, którego oskarżono o uruchomienie Silk Road 2.0.

Władze sugerują, że Benthall został złapany dzięki temu, iż popełnił błąd, gdyż zarejestrował serwer używając do tego celu prawdziwego adresu e-mai. Przedstawiciele Tor sceptycznie podchodzą do tych informacji. Twierdzą oni, że amerykańskie agendy rządowe korzystają ze stworzonej przez siebie konstrukcji prawnej, która pozwala ujawnić nie w jaki sposób zlokalizowały osobę podejrzaną, ale w jaki sposób mogły to zrobić.

Zdaniem przedstawicieli Tora w protokole mogą istnieć jakieś niedociągnięcia, które wykorzystali śledczy. „Wskazuje na to liczba przejętych węzłów i zlikwidowanych serwisów”, oświadczyli.

Jednak specjalista ds. bezpieczeństwa, Luther Martin z Voltage Security, zauważa, że organa ścigania „jedynie zadrapały powierzchnię “ciemnej sieci”, w której działają cyberprzestępcy. Wszystkie serwisy, które zlikwidowano w ramach operacji Onyomous to witryny, które istniały na pierwszym i drugim poziomie ciemnej sieci. Tamtejsze serwisy nie są co prawda indeksowane przez wyszukiwarki, ale są łatwo dostępne dla wszystkich. Wydaje się, że cyberprzestępcy działający na głębszych poziomach pozostali bezpieczni. A to właśnie tam przechowuje się i sprzedaje ukradzione dane o numerach kart płatniczych czy dane medyczne” – stwierdził.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: V3
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.