Przyznajcie się, bo my i tak wszystko wiemy…

Opublikowano: 16.12.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 485

Służba celna chwali się kolejnymi wyrokami dla e-hazardzistów i zachęca ich, by sami zgłaszali się do władz w celu uniknięcia kary. Tymczasem wciąż nie wiadomo skąd służby mają dane hazardzistów, choć pojawiły się w tej sprawie pewne tropy.

W październiku tego roku wiceminister finansów Jacek Kapica ujawnił w Sejmie, że służba celna namierzyła ponad 24 tys. Polaków, którzy mieli korzystać z internetowych usług hazardowych. Z tego ponad 17 tys. osób miało uzyskać jakieś wygrane.

Samo ściganie internetowych hazardzistów jest kontrowersyjne, ale dodatkowo pojawiło się jedno istotne pytanie. Skąd służba celna miała dane tych osób? Pytali o to m.in. parlamentarzyści zaniepokojeni tym, czy przypadkiem nie doszło do naruszenia tajemnicy bankowej lub telekomunikacyjnej.

W listopadzie w sieci pojawiła się kopia wyroku przeciwko jakiemuś e-hazardziście. Potem sama Służba Celna zamieściła na swojej stronie komunikat o tym, że Sąd Rejonowy w Gryficach orzekł 3 tysiące kary grzywny dla mieszkańca Trzebiatowa. Służba Celna dała wyraźnie do zrozumienia, że mieszkaniec Trzebiatowa był jedną z tych 17 tysięcy osób.

Również w ubiegłym tygodniu Służba Celna postanowiła straszyć wyrokami. Sąd Rejonowy w Pabianicach wymierzył karę grzywny w wysokości 12 tys. złotych 37-letniej mieszkance Pabianic. Wiadomo też, że sąd Rejonowy w Częstochowie orzekł karę grzywny dla mieszkańca Częstochowy, ale w tym przypadku grzywna nie była wysoka. Służba celna ujawniła tylko, że sąd musiał wziąć pod uwagę dochody sprawcy.

Do tego najnowszego komunikatu o wyrokach przeciwko e-hazardzistom, Służba Celna dorzuciła zachętę do samodzielnego zgłaszania swoich przestępstw. W komunikacie czytamy: “Osoba, która popełniła przestępstwo skarbowe, może skorzystać z instytucji czynnego żalu, który opiera się na art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem karze za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe nie podlega sprawca, który po popełnieniu czynów zawiadomił o nim organ właściwy do ścigania. Należy jednak podkreślić, że sam czyn zabroniony powinien zostać naprawiony – tzn. konieczne będzie wyrażenie zgody na przepadek wygranych”.

W tym miejscu warto dodać, że w internecie już pojawiły się domysły na temat źródeł informacji Służby Celnej. Wygląda na to, że namierzeni e-hazardziści korzystali z bet-at-home oraz przelewali pieniądze na rachunek Pekao. Informacje te potwierdził serwis Biztok.pl u własnych źródeł.

Biztok próbował pytać o sprawę Pekao, a ten uchylił się od odpowiedzi powołując się na tajemnice i prawo bankowe. Bank nie chciał nawet powiedzieć, czy organy ścigania zwracały się do niego z prośbą o ujawnienie danych jego klientów. Dziwne, bo inny bank – PKO BP – był w stanie kategorycznie stwierdzić, że nic takiego nie miało miejsca.

Jak dotąd wiceminister Kapica powiedział o danych graczy tylko jedno – ustalono te dane przy okazji innego śledztwa. Najprawdopodobniej przypadek sprawił, że nasze służby są w stanie ścigać te kilkanaście tysięcy osób. Kapica upiera się przy tym, że ściganie hazardzistów nie jest priorytetem. Kłóci się to nieco z zachowaniem służby celnej, która bardzo chwali się swoimi nowymi osiągnięciami.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Hassasin 16.12.2014 09:10

    Ale mamy jeszcze Konstytucję ?!?!?

  2. jeszcze 16.12.2014 12:41

    „Osoba, która popełniła przestępstwo skarbowe, może skorzystać z instytucji czynnego żalu, który opiera się na art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem karze za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe nie podlega sprawca, który po popełnieniu czynów zawiadomił o nim organ właściwy do ścigania. Należy jednak podkreślić, że sam czyn zabroniony powinien zostać naprawiony – tzn. konieczne będzie wyrażenie zgody na przepadek wygranych”.

    No nie, wzruszyłam się czytając 😉 I jeszcze ci zaniepokojeni parlamentarzyści…

  3. onelove 16.12.2014 19:11

    Rządzie zróbcie z tym porządek jak z aferą hazardową i będzie po problemie:) A z tych co chcieli to wypuścić na światło dzienne zrobi się kozłów ofiarnych i wpakuje się ich do więzienia na przykład całą służbę celna.

    Oczywiście żartuję. Ale czy nie przypomina to wam analogicznej sytuacji. Tutaj chcą konsekwencji. Tam na samej górze grube szychy za podobne przestępstwa nie zostały rozliczone a wszystko zostało zmiecione pod dywan w białych rękawiczkach.
    Od tak równi i równiejsi w świetle prawa.

  4. eLJot 16.12.2014 19:33

    Kleptokracja.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.