Przywrócono pozew przeciwko Exxon Mobil

Opublikowano: 18.07.2011 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 910

INDONEZJA, STANY ZJEDNOCZONE. 8 lipca 2011 roku Federalny Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie przywrócił pozew przeciwko Exxon Mobil, odrzucony wcześniej przez sąd niższej instancji. Jeden z największy koncernów naftowych świata został oskarżony o wspomaganie i podżeganie do morderstw, tortur i wykorzystywania seksualnego, którego dopuszczały się indonezyjskie siły bezpieczeństwa w prowincji Aceh (Sumatra) od początku lat 1990. Pozew został wniesiony przez 15 mieszkańców wsi z regionu Aceh: Federalny Sąd Apelacyjny odrzucił argumentacje sądu niższej instancji, który sugerował, że amerykańskie sądy nie mogą rozstrzygać kwestii spornych dotyczących rzekomych wydarzeń, które miały miejsce w Indonezji w okresie stanu wojennego i są związane z zaangażowaniem indonezyjskiego wojska.

Rzecznik Exxon Mobil, Patrick McGrinn, przypomniał, że jego firma „walczy z tymi bezpodstawnymi roszczeniami od wielu lat”. Podczas gdy w prowincji Aceh trwały walki obliczone na uzależnienie regionu od Indonezji, Exxon Mobil operujący w okolicy miał wspierać – zdaniem oskarżycieli – działania indonezyjskiej armii próbującej zdławić ruchy separatystyczne. Żołnierze dopuszczali się wówczas naruszeń praw człowieka, kierując odwet pod adresem ludności cywilnej. Indonezyjscy wojskowi korzystali wówczas z obiektów w Aceh, znajdujących się pod kierownictwem i kontrolą Exxon. Budynki skonstruowane lub należące do koncernu były wykorzystywane do przesłuchań, tortur i morderstw. Firma miała także użyczyć ciężkiego sprzętu, który posłużył później do kopania grobów. Tylko w 2000 roku w Aceh z rąk indonezyjskiej armii zginęło ponad 600 osób.

Gdy w 2002 roku pozew tej samej treści wpłynął do amerykańskiego sądu federalnego, Departament Stanu USA zaapelował o odrzucenie pozwu powołując się na szkody jakie ten mógłby przynieść toczonej właśnie „wojnie z terroryzmem”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: bloomberg.com, business-humanrights.org, upstreamonline.com
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.