Prawnicze ABC dla Polki w Anglii

Opublikowano: 23.04.2014 | Kategorie: Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 709

Polki na Wyspach spotykają się z prawem brytyjskim w różnych obszarach życia. Każdej z nas może przydać się garść porad i wskazówek prawnych związanych z funkcjonowaniem w Wielkiej Brytanii na polu kariery, biznesu i rodziny. Warto przekonać się, że Temida nad Tamizą jest dla naszych rodaczek przyjazna i łaskawa.

– Polki na Wyspach są odważne i kreatywne. Znają język, mają pracę oraz aspiracje. Generalnie są zadowolone ze swoich wyborów życiowych i funkcjonowania na co dzień – mówi Iwona Lech z kancelarii prawnej Adwokat.co.uk, która pomaga Polakom w Wielkiej Brytanii. – Czasem potrzebują tylko pomocy albo fachowej porady prawnej czy też zawodowej. Poniżej kilka podstawowych informacji na temat regulacji prawnych ważnych dla Polek w Anglii.

A – JAK ALIMENTY

Dla wielu Polek w Wielkiej Brytanii to niestety temat aktualny. Mogą się one ubiegać o alimenty, wyliczane przez tutejszą rządową agencję – Child Support Agency. Kwestia alimentów uregulowana jest w Ustawie Alimentacyjnej z 1991 r. Agencja wylicza alimenty na dziecko również wtedy, gdy rodzic niezamieszkujący z dzieckiem nie mieszka na stałe w UK, ale jest zatrudniony przez pracodawcę z siedzibą na terenie Wielkiej Brytanii. Alimenty za pośrednictwem agencji zobowiązany płacić jest niesprawujący stałej opieki rodzic dziecka, które nie ukończyło 16 lub 20 lat, jeśli dziecko nadal się uczy. W określonych sytuacjach można również starać się o wyrok sądu angielskiego w sprawie alimentów, a następnie egzekwować go w kraju, w którym mieszka rodzic zobowiązany do ich płacenia.

B – JAK BIZNES

Wiele Polek w UK opowiada o zaletach prowadzenia własnego biznesu i niezależności, jaką daje fakt bycia własnym szefem. Biznes rozpocząć tutaj można stosunkowo łatwo – trzeba tylko wybrać spośród dostępnych, najpopularniejszych dla początkujących modeli:

– samozatrudnienie, czyli self-employment,

– spółka zwykła partnerska – Partnership,

– spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością – Limited Liability Partnership (LLP),

– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Limited Company (LTD),

i zarejestrować działalność online lub osobiście. Dzierżawę biura czy inne koszty, które musimy ponieść już na wstępie, można finansować np. dzięki grantom oraz firmom i organizacjom non profit działającym jako Business Angels.

O dokumentach potrzebnych do rejestracji, podatkach oraz dofinansowaniu, a także o szczegółach dotyczących prowadzenia biznesu najlepiej porozmawiać ze specjalistą. – Na brytyjskim rynku dużo jest firm, które swą ofertę adresują do Polek, warto jednak wybrać najbardziej doświadczoną i taką, która nas nie zrujnuje oraz będzie komunikować się z nami po polsku – doradza Marcin Durak z kancelarii Adwokat.co.uk, podejmującej się spraw m.in. z zakresu prawa pracy.

C – JAK CIĄŻA

Ciężarnym kobietom, które są aktywne zawodowo, przysługują w Wielkiej Brytanii 4 podstawowe prawa: do 52 tygodni urlopu macierzyńskiego, zasiłek macierzyński Statutory Maternity Pay (SMP) lub Maternity Allowance (MA) oraz, w zależności od dochodów, prawo do „becikowego” (Sure Start Maternity Grant), a także ochrona przed niesprawiedliwym traktowaniem lub zwolnieniem i płatny czas wolny przeznaczony na przeprowadzenie badań związanych z ciążą. Sure Start Maternity Grant zostanie wypłacony tylko na pierwsze dziecko – od 11 tygodni przed porodem do 3 miesięcy po porodzie, w przypadku spełnienia przez rodziców odpowiednich warunków. Macierzyństwo uprawnia także do innych zasiłków i zapomóg, np. Child Benefit czy Child Trust Fund.

Pracującej młodej mamie przysługują natomiast w Anglii m.in. Flexible Working Pattern – elastyczne godziny pracy, Parental Leave – urlop wychowawczy, trwający maksymalnie 18 tygodni, który można wykorzystać do 5. roku życia dziecka (lub 18. roku życia, jeśli dziecko jest niepełnosprawne), oraz Time off for Dependants – urlop okolicznościowy w nagłych przypadkach. Może nawet pracować z domu! By przyznano jej elastyczne godziny pracy, mama musi pracować u jednego pracodawcy przez 26 tygodni. Na taki system pracy musi jednak wyrazić zgodę pracodawca.

D – JAK DYSKRYMINACJA

Zdarza się, że Polki bywają dyskryminowane w Anglii w pracy ze względu na płeć, wiek czy podczas ciąży. Jak się przed dyskryminacją bronić? – Akty dyskryminacji, np. zwolnienie z pracy po zajściu w ciążę, nieprzestrzeganie praw kobiety ciężarnej, są bardzo surowo traktowane przez brytyjskie prawo, więc w przypadku podejrzenia o dyskryminację dobrze jest jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem – zaznacza Iwona Lech z kancelarii prawnej Adwokat.co.uk. W myśl brytyjskiego prawa przed dyskryminacja są chronieni zarówno pracownicy kontraktowi, jak i osoby wykonujące pracę na podstawie umów innych niż umowa o pracę.

Źródło: eLondyn


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mackadmin 23.04.2014 19:19

    ‘Polki na Wyspach są odważne i kreatywne’… – a wcześniej nie były odważne i kreatywne? (nie pytam czy wcześniej przed ‘wyspami’ ale czy w ogole).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.