Ludzie tak nie wyglądają!

Opublikowano: 15.09.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1059

Australijska modelka Meaghan Kausman pozwie firmę Fella Swim, która zdecydowała o wyretuszowaniu jej zdjęć. Chce w ten sposób sprzeciwić się lansowaniu nierealistycznych i niezdrowych wzorców piękna.

„Gazeta Wyborcza” informuje, że Kausman wrzuciła na swoje konto na Instagramie zdjęcia przed i po przeróbce, pisząc: „Nie zgadzam się na to, żeby jakakolwiek firma manipulowała zdjęciami, twierdząc, że chudsze jest lepsze. Noszę rozmiar osiem a nie cztery. A każda kobieta, niezależnie od rozmiaru, jest piękna. Przemysł jest szalony! To nie fair, żeby zmieniać komputerowo zdjęcia”.

Internetowy apel dziewczyny zwrócił uwagę mediów z całego świata. Modelka wystąpiła w licznych programach telewizyjnych, zwracając w nich uwagę na problem wykrzywiania rzeczywistości w reklamach. „Praktycznie obcięli połowę mnie. Szczęka mi opadła” – mówiła. Tłumaczyła, że musiała publicznie wyrazić swoje niezadowolenie, bo młode dziewczynki i chłopcy muszą wiedzieć, że to, co oglądają na okładkach magazynów, nie odzwierciedla rzeczywistości.

Dziewczynę poparł ojciec, dr Rick Kausman, prowadzący fundację zajmującą się osobami z zaburzeniami odżywiania oraz niepotrafiącymi zaakceptować własnego ciała, a także autorka zdjęć, Pip Summerville, która w młodości cierpiała na anoreksję. Akcja spotkała się również z dużym pozytywnym odzewem internautów.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. wiara milosc nadzieja 15.09.2014 10:50

    http://narodzonynanowo.pl/medialny-standard-milosci/ – cytuję fragment : “A wymagania te, kreowane przez współczesne seriale, filmy, reklamy, czasopisma i książki, są bardzo wyśrubowane. Są to wymagania, których nie jest w stanie spełnić nikt – ani modelka z wybiegu, ani atrakcyjna pani poznana w pracy, ani wesoła dziewczyna poderwana na dyskotece, ani tym bardziej pobożna dziewczyna. Dlaczego? Dlatego, że wymagania te są czystą abstrakcją i zupełnie nie przystają do rzeczywistości. Szklany ekran stworzył ułudę, dzięki której wierzymy, że kobieta po każdej nocy ma idealną fryzurę oraz perfekcyjny makijaż (jeśli w ogóle dostrzeżemy, że jest w makijażu – niektórzy dali sobie wmówić, że tak właśnie naturalna kobieta powinna wyglądać), a mężczyzna to maczo w ciemnych okularach, koniecznie z dobrym autem.

    Gdzie jest w tym wszystkim miłość? Oczywiście tam jej nie ma. Zamiast niej wzięto pożądliwość i opakowano ją w bardzo kolorowy papierek, nazywając miłością, tworząc jednocześnie wzorzec, z którego ogromna większość nieświadomie korzysta”

    , http://mieczducha888.blogspot.com/2014/09/charakterystyka-ludzi-w-czasach-konca.html

    ,

  2. Komzar 15.09.2014 19:35

    Cóż, ogólnie jest to jakiś problem ale chyba bardziej ludzi niż tych co te zdjęcia publikują.
    No sami powiedzcie, po co jest sztuka? Moim zdaniem po to by tworzyć piękne rzeczy – nie rzeczywiste. Kino to miejsce rozrywki gdzie oczekuje się, że będą nas zachwycać pięknym obrazem. Problem się zaczyna jak ktoś myśli, że to film dokumentalny. To jest jednak problem z psychiką oglądającego a nie twórcy dzieła.

    Co do samej modeliki i tego konkretnego przypadku to kwestia kontraktu jaki podpisała. Czy sprzedaje swój wizerunek czy jedynie podstawę do tego co opublikują czyli co z jej zdjęciami gazeta ma prawo zrobić – ale tym zajmą się prawnicy. Cokolwiek nie ustalą na podstawie analizy kontraktu nie zmieni to faktu, że zdrowy rozsądek przydał by się oglądającym te zdjęcia i inne dzieła sztuki – fotografia to też sztuka i retusz jest jej częścią.

  3. Rozbi 15.09.2014 19:42

    Komzar – co innego sztuka a co innego marketing – mam nadzieje że dostrzegasz tą delikatną różnicę.

    Moim zdaniem wystarczyłoby gdyby przy każdych zdjęciach wykorzystywanych do reklamy (bo przecież to też informacja o produkcie) znajdowała się informacja “zdjęcie wyretuszowane, produkt może wyglądać inaczej w rzeczywistości niż na modelce” itp itd.

  4. Komzar 15.09.2014 20:58

    No oczywiście. Przecież oni nie sprzedawali tej modelki a jedynie wykorzystali grafikę na której była jej podobizna.
    Nie należy przesadzać z tym informowaniem o wszystkim bo to takie traktowanie jak niedorozwiniętego. Jak spojrzysz na reklamy samochodów to też część z nich potrafi jeździć po księżycu albo podfruwać itd… ale mało który kierowca wierzy, że te samochody takie są na prawdę. Sprawdza je w salonie.
    Naprawdę nie wiem jak to nazwać, ale jak dziewczyna widzi modelkę na zdjęciu lub aktorkę w filmie i chce być taka sama to coś tu jest nie tak z jej psychiką.
    Stanowczo bym jednak zaprotestował jak folder z prostytutkami był by tak wyretuszowany bo wtedy to już oszustwo.
    Tak samo jak oszustwem jest pokazywanie, że proszek odpiera te czy inne plamy kiedy w praktyce jest inaczej.
    Najczęściej jednak ta ładna pani czy świecący samochód to jedynie podkład graficzny, zachęta do zainteresowania się produktem.
    Inna sprawa, że z tego co wiem w reklamie produktów można kłamać ale to inny temat.

  5. Jedr02 16.09.2014 01:24

    Od tysięcy lat znanej nam historii istnieją różne trendy w społeczeństwie co do wyglądu. Od tysięcy lat znajdują się ludzie żeby za nimi podążać. Nadmierna szczupłość jest jednym z trendów estetycznych w naszej kulturze. Więc tak jak od tysięcy lat jest, są osoby które próbują za tym podążac. Jest to dla nich dosyć szkodliwe czasami całkiem niebezpieczne. To raczej nie jest sprawa oszustwa w reklamie, tylko tworzenia i utrzymawania trendów estetycznych. Porównać sprawę można nie do proszków do prania, a do małych stóp chinek czy wydłużania szyi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.