Kto zabił Jolantę Brzeską?

Opublikowano: 01.03.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 915

1 marca 2011 roku zamordowana została Jolanta Brzeska, emerytka, działaczka lokatorka, ofiara mafii deweloperskiej. Jej mordercy nigdy nie zostali ukarani.

Brzeska mieszkała w kamienicy na ulicy Nabielaka 9 w Warszawie. Budynek został niemal całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej – ostała się zaledwie 1/7 ścian i fundamentów. W 1945 r. stwierdzono, że kamienica nadaje się do rozbiórki. Z jej wykonaniem jednak zwlekano, w międzyczasie mieszkańcy Warszawy odbudowali spalone ruiny. Wśród robotników był ojciec Jolanty Brzeskiej. W zamian za wkład w odbudowę, jego rodzina dostała przydział na mieszkanie, które zajęła w 1951 roku.

W 2006 roku prawo do budynku „odzyskali” przedwojenni właściciele kamienicy przy Nabielaka 9. Rodzina Krulikowskich szybko odsprzedała prawa Markowi Mossakowskiemu, handlarzowi roszczeniami, oskarżanemu o „czyszczenie kamienic”. Mossakowski zaczął od szykan, zastraszania lokatorów i znaczących podwyżek czynszu, przekraczających emeryturę Brzeskiej. Jolanta Brzeska była jedną z założycielek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, istniejącej do dzisiaj organizacji działającej na rzecz prześladowanych mieszkańców reprywatyzowanych kamienic. Chciała walczyć o swoje prawa, nie godziła się na eksmisję.

1 marca 2011 roku wyszła z domu i już nie wróciła. Rodzina zgłosiła zaginięcie. Wkrótce w Lesie Kabackim nieopodal Warszawy znaleziono jej spalone zwłoki. Sekcja wykazała, że Brzeska spłonęła żywcem. Prokuratura długo odmawiała wszczęcia śledztwa w sprawie, twierdząc, że lokatorka popełniła samobójstwo. Ostatecznie, po wielu miesiącach protestów i nagłośnieniu sprawy w mediach, uznano śmierć Brzeskiej za zabójstwo, jednak śledztwo wkrótce zamknięto z braku dowodów.

W grudniu zeszłego roku mieszkanie w kamienicy na Nabielaka 9 zostało wystawione na sprzedaż. „Unikalna okazja, mieszkanie w przedwojennej kamienicy w stylu Art Deco z 1932”, reklamowała lokal agencja sprzedaży nieruchomości. Cena to prawie 1 mln zł.

1 marca o godz 12:00, jak co roku, rodzina, przyjaciele i osoby zaangażowane w walkę lokatorów z kamienicznikami i dziką reprywatyzacją spotykają się, żeby uczcić pamięć Jolanty Brzeskiej i przypomnieć, że jej mordercy wciąż są na wolności. W imieniu redakcji Strajk.eu zapraszamy wszystkich czytelników i czytelniczki.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 02.03.2015 21:44

    “Ostatecznie, po wielu miesiącach protestów i nagłośnieniu sprawy w mediach, uznano śmierć Brzeskiej za zabójstwo, jednak śledztwo wkrótce zamknięto z braku dowodów.”

    Prokuratura i policja powinny spalić się ze wstydu, chyba, że ich pracownicy są spaleni.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.