Izba niższa przyjęła ustawę ułatwiającą inwigilację

Opublikowano: 06.05.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 516

Izba niższa francuskiego parlamentu uchwaliła we wtorek 5 maja kontrowersyjną ustawę, ułatwiającą służbom wywiadowczym zakładanie podsłuchów i stosowanie innych form inwigilacji w celu zapobiegania groźbie ataków terrorystycznych. Na jej mocy służby będą mogły zarządzać inwigilację na podstawie zaleceń nowego organu nadzorczego, specjalnie powołanego do takich zagadnień.

Ustawa, przeciwko której protestowali obrońcy praw obywatelskich, niektóre ugrupowania lewicowe i niektórzy członkowie rządzącej Partii Socjalistycznej prezydenta François Hollande’a, m.in. znosi wymóg uzyskania zgody sądu na podsłuchiwanie rozmów telefonicznych, korzystanie z ukrytych mikrofonów i kamer, instalowanie szpiegowskich programów w komputerach itp. Przewiduje też monitorowanie metadanych telekomunikacyjnych do wykrywania zagrożeń terrorystycznych.

Pomimo głośnych protestów tych, którzy obawiają się, że nowe regulacje doprowadzą do inwigilacji na wielką skalę, ustawa została przyjęta w izbie niższej parlamentu 438 głosami “za”, przy 86 “przeciw”. 42 deputowanych wstrzymało się od głosu. Senat ma się zająć tą ustawą pod koniec maja. Premier Manuel Valls podkreśla, że ma ona kluczowe znaczenie dla walki z terroryzmem, a także z przestępczością zorganizowaną i szpiegostwem gospodarczym.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 06.05.2015 15:43

    Czekałem i się doczekałem… tych właściwych następstw Charlie Hebdo.
    Ciekawe co wymyślą w Niemczech, żeby zaostrzyć inwigilację.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.