Fiskus chce rozpoznawać po głosie

Opublikowano: 19.07.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 695

Czy chciałbyś, żeby fiskus potrafił rozpoznać Twój głos? Ministerstwo Finansów z pewnością chciało wprowadzić weryfikację głosową na swojej infolinii. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich żąda wyjaśnień.

Pod koniec maja “Dziennik Internautów” pisał o tym, że biometryczna weryfikacja głosowa ma być wprowadzona w Ministerstwie Finansów najpierw jako ułatwienie dla urzędników, potem także dla podatników. Poinformowała nas o tym Krakowska firma VoicePIN, według której wdrożenie systemu ma się odbywać dwuetapowo.

W pierwszym etapie dzięki rozwiązaniu VoicePIN pracownicy urzędów skarbowych mieli uzyskać dostęp do konsultantów Krajowej Informacji Podatkowej. Potem – w drugim etapie – miała się pojawić możliwość weryfikacji głosowej podatników korzystających z publicznej infolinii oraz Portalu Podatnika. Dziennik Internautów pytał o sprawę Ministerstwo Finansów. Dowiedzieliśmy się, że system biometrii głosowej faktycznie jest wdrażany w ramach umowy na zaprojektowanie, dostawę i wdrożenie Systemu Informacji Telefonicznej w biurach Krajowej Informacji Podatkowej.

Sprawa zainteresowała Rzecznika Praw Obywatelskich, która zwróciła się do Ministra Finansów. Pani Rzecznik postanowiła przy okazji przypomnieć ministerstwu, że gromadzenie danych takich jak biometryczne powinno się odbywać wówczas, gdy jest niezbędne.

– Gromadzone dane w postaci próbek głosu będą stanowiły dane osobowe (…) każda ingerencja w autonomię informacyjną jednostek musi spełniać wymogi zakreślone w art. 51 ust. 2 Konstytucji, a także wymogi określone w ogólnej klauzuli dopuszczalności ograniczania praw i wolności jednostek – art. 31 ust. 3 Konstytucji. Warunkiem przetwarzania danych przez władze publiczne jest ich niezbędność w demokratycznym państwie prawa, adekwatność zakresu gromadzonych danych dla określonych celów oraz ustawowa forma regulacji upoważniającej dany organ do przetwarzania danych – czytamy w wystąpieniu RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosiła o przedstawienie wyjaśnień oraz o udzielenie szczegółowych informacji dotyczących planowanego stworzenia bazy danych biometrycznych.

Pisaliśmy już, że wybrana przez ministerstwo technologia nie wymaga gromadzenia próbek głosu, ale macierzy matematycznych wzorca głosu (tzw. voiceprintu). Niezależnie od tego należy zadawać pytanie, czy Ministerstwo Finansów naprawdę ma podstawę prawną do zbierania takich danych.

Ministerstwo Finansów miało wydać 4,5 mln zł na zaprojektowanie, dostawę i wdrożenie Systemu Informacji Telefonicznej w biurach Krajowej Informacji Podatkowej. Nie wiadomo, jaką część tych kosztów ma wchłonąć system biometrii głosowej.

Kopię wystąpienia RPO znajdziecie TUTAJ.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. luzak1977 19.07.2015 10:32

    Najlepsze jest to, że wszystko co robią jest niezgodne z Konstytucją, nawet podatki, same w sobie, są niezgodne i bezprawne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.