10 lat więzienia za piractwo w internecie

Opublikowano: 20.07.2015 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 586

Taką zmianę zakłada nowelizacja prawa autorskiego w Zjednoczonym Królestwie. Maksymalny wymiar kary zostanie w ten sposób zrównany z przestępstwami dokonywanymi w świecie realnym.

Rząd Wielkiej Brytanii chce mocniej uderzyć w piractwo online i zaproponował zmiany w Copyright, Designs and Patents Act 1988, zgodnie z którymi maksymalna kara więzienia za naruszenie praw autorskich ma wzrosnąć z dwóch do dziesięciu lat pozbawienia wolności. UK Intellectual Property Office zasugerowało w swoim opracowaniu, by ujednolicić kary za naruszenia popełniane w sieci oraz świecie rzeczywistym. Stąd postulowana zmiana – podaje “Torrent Freak”.

W Londynie są zdania, że obecny maksymalny wymiar kary nie działa odstraszająco na potencjalnych przestępców, stąd pomysł jego zaostrzenia. Rząd podkreśla, że celem jest także uświadomienie społeczeństwu, że piractwo online nie jest słabszą wersją naruszeń praw autorskich dokonywanych w świecie niewirtualnym.

Baronessa Neville-Rolfe, minister ds. własności intelektualnej w rządzie Davida Camerona, powiedziała, że “poprzez zaostrzenie kar za piractwo online o komercyjnej skali, oferujemy większą ochronę biznesowi oraz wysyłamy czytelny sygnał odstraszający przestępców”. Z propozycji zadowoleni są przedstawiciele brytyjskiego przemysłu rozrywkowego.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że powodów do obaw nie powinni mieć zwykli internauci. Nowelizacja wymierzona jest bowiem w działania zorganizowane i na komercyjną skalę. Powinni obawiać się przede wszystkim operatorzy serwisów oferujących muzykę czy filmy z naruszeniem praw autorskich, którzy dodatkowo uzyskują z tego procederu korzyści majątkowe.

Wydaje się, że zrównanie kar za naruszanie praw autorskich w świecie wirtualnym i realnym jest słuszne. Charakter tych czynów jest taki sam. Wątpliwości może budzić aż tak wysoki wymiar maksymalnej kary. Nie brak specjalistów prawa karnego, którzy podnoszą, że nie wymiar kary jest najważniejszy, a jej nieuchronność, szybkość zastosowania czy dotkliwość.

Dziesięć lat pozbawienia wolności jest karą niewątpliwie dotkliwą. Pytanie tylko, czy na pewno zadziała odstraszająco. Zwłaszcza w przypadku działalności zorganizowanej. Wiele osób jest zdania, że najbardziej dotkliwa kara ma charakter finansowy – wysokie grzywny czy mandaty zdają się lepiej przemawiać do wyobraźni.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. shfaya 20.07.2015 20:13

    Brawo. Dorzuciłbym jeszcze spamerów (ponoć Polacy są w czołówce światowej) a za pisanie wirusów to dodatkowo zakaz korzystania z komputera do końca życia. Piraci internetowi przynoszą ogromne straty i to nie tylko wielkim koncernom. Pewnie każdy zna historie o tym jak młody przedsiębiorca stracił pół roku lub więcej ze swojej pracy z powodu jakiegoś wirusa.

  2. atoreli123 22.07.2015 00:00

    @shfaya

    a ja lubię piratów, a jak kocerny to boli to niech zaprzestaną produkcji, na pewno znajdzie się ktos chętny by lukę wypełnić, choćby za adwords

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.