Potencjalny lek na alzheimera odbuduje zęby?

Opublikowano: 10.01.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 740

Naukowcy z Królewskiego College’u Londyńskiego wykazali, że potencjalny lek na alzheimera można wykorzystać do stymulacji komórek macierzystych miazgi zęba i uzupełnienia dużych ubytków próchnicowych. W ten sposób można by zmniejszyć częstość stosowania różnego rodzaju sztucznych wypełnień (trzeba je co pewien czas wymieniać, w dodatku zawsze istnieje ryzyko infekcji).

Brytyjczycy dostarczali niskie dawki drobnocząsteczkowego leku (tideglusibu) za pomocą biodegradowalnych gąbeczek kolagenowych. Tideglusib jest antagonistą kinazy syntazy glikogenowej 3 (GSK3).

Okazało się, że z czasem gąbka się rozkładała i zastępowała ją nowa zębina. Gąbki kolagenowe są dostępne w handlu i mają wszelkie atesty, co może przyspieszyć zastosowanie nowej terapii w klinikach stomatologicznych (co istotne, także tideglusib przechodzi już testy kliniczne jako lek na chorobę Alzheimera i postępujące porażenie nadjądrowe).

“Prostota naszego rozwiązania sprawia, że idealnie nadaje się ono do naturalnego leczenia dużych ubytków. Zapewnia zarówno ochronę miazgi, jak i regenerację zębiny” – podkreśla prof. Paul Sharpe.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: MedicalXpress.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 10.01.2017 11:28

    Każdy (chemiczny) lek to chemiczne włamanie do organizmu – tworu homeostatycznego. Jedną rzecz poprawi, kilka popsuje. Sposób na Alzheimera to detoksykacja z metali cięzkich gdyż Alzheimer skorelowany jest mocno z obciążeniem metalami ciężkimi. Kilka dni temu był tu artykuł jak to alzheimer występuje częściej wzdłuż uczęszczanych dróg.

  2. major 10.01.2017 21:43

    @gajowy
    Myślę, że w przypadku Alzheimera chyba bardziej chodzi o szkodliwość aluminium niż o metale ciężkie. Dodatkowo przypuszcza się, że powstaniu choroby bardzo sprzyja spożywanie nieswoistych, “nierozpoznawalnych” biologicznie tłuszczów utwardzanych (trans) typu margaryna spożywanych w Polsce m a s o w o w wyrobach cukierniczych a zabroniona już np. w USA.

    Natomiast jeśli chodzi o zastosowanie tideglusibu i maleńkich gąbek kolagenowych w stymulowaniu przyrostu miazgi i zębiny jest strzałem w dziesiątkę!
    To bardzo skuteczny, choć “uboczny” sposób wykorzystania wciąż badanego leku(?) przeciw chorobie Alzheimera.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.