Potencjalny lek na alzheimera odbuduje zęby?

Opublikowano: 10.01.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Naukowcy z Królewskiego College’u Londyńskiego wykazali, że potencjalny lek na alzheimera można wykorzystać do stymulacji komórek macierzystych miazgi zęba i uzupełnienia dużych ubytków próchnicowych. W ten sposób można by zmniejszyć częstość stosowania różnego rodzaju sztucznych wypełnień (trzeba je co pewien czas wymieniać, w dodatku zawsze istnieje ryzyko infekcji).

Brytyjczycy dostarczali niskie dawki drobnocząsteczkowego leku (tideglusibu) za pomocą biodegradowalnych gąbeczek kolagenowych. Tideglusib jest antagonistą kinazy syntazy glikogenowej 3 (GSK3).

Okazało się, że z czasem gąbka się rozkładała i zastępowała ją nowa zębina. Gąbki kolagenowe są dostępne w handlu i mają wszelkie atesty, co może przyspieszyć zastosowanie nowej terapii w klinikach stomatologicznych (co istotne, także tideglusib przechodzi już testy kliniczne jako lek na chorobę Alzheimera i postępujące porażenie nadjądrowe).

„Prostota naszego rozwiązania sprawia, że idealnie nadaje się ono do naturalnego leczenia dużych ubytków. Zapewnia zarówno ochronę miazgi, jak i regenerację zębiny” – podkreśla prof. Paul Sharpe.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: MedicalXpress.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

TAGI: ,

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym za pomocą formularza kontaktowego.

Komentarze można dodawać przez 7 dni od daty publikacji
3 komentarze

 1. gajowy 10.01.2017 11:28

  Każdy (chemiczny) lek to chemiczne włamanie do organizmu – tworu homeostatycznego. Jedną rzecz poprawi, kilka popsuje. Sposób na Alzheimera to detoksykacja z metali cięzkich gdyż Alzheimer skorelowany jest mocno z obciążeniem metalami ciężkimi. Kilka dni temu był tu artykuł jak to alzheimer występuje częściej wzdłuż uczęszczanych dróg.

 2. major 10.01.2017 21:43

  @gajowy
  Myślę, że w przypadku Alzheimera chyba bardziej chodzi o szkodliwość aluminium niż o metale ciężkie. Dodatkowo przypuszcza się, że powstaniu choroby bardzo sprzyja spożywanie nieswoistych, „nierozpoznawalnych” biologicznie tłuszczów utwardzanych (trans) typu margaryna spożywanych w Polsce m a s o w o w wyrobach cukierniczych a zabroniona już np. w USA.

  Natomiast jeśli chodzi o zastosowanie tideglusibu i maleńkich gąbek kolagenowych w stymulowaniu przyrostu miazgi i zębiny jest strzałem w dziesiątkę!
  To bardzo skuteczny, choć „uboczny” sposób wykorzystania wciąż badanego leku(?) przeciw chorobie Alzheimera.

 3. pudson 13.01.2017 01:29

  @gajowy
  „Każdy (chemiczny) lek to chemiczne włamanie do organizmu – tworu homeostatycznego. Jedną rzecz poprawi, kilka popsuje.”
  szczególnie gdy masz do wyboru śmierć od zadrapania lub antybiotyk. Pokolenie internetu zapomniało jak prozaiczne rzeczy potrafiły zabić i ile błachych dziś chorób było śmiertelnych przed wojną.