Wielka manifestacja ws. niepodległości Katalonii

Opublikowano: 15.09.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 569

Puszka Pandory z separatyzmami w Europie już dawno została otwarta. Za kilka dni rozstrzygnie się los Szkocji, a następna w kolejce jest będąca w składzie Hiszpanii Katalonia. Mieszkańcy jej stolicy, Barcelony wyszli na ulicę, popierając referendum w sprawie niepodległości ich krainy geograficznej.

Tysiące ludzi wyszło na ulice Barcelony w Dzień Narodowy Katalonii, który obchodzony jest 11 wrzenia. Mieszkańcy miasta postanowili wesprzeć referendum w sprawie niepodległości, na przeprowadzenie którego nie zgodził się wcześniej hiszpański parlament.

Według szacunków policji na ulice Barcelony wyszło około 1,8 mln ludzi, podaje El Mundo. Źródła rządowe informują, że w manifestacji wzięło udział od 47 do 52 tysięcy mieszkańców. Demonstranci wypełnili dwie ulice, tworząc w ten sposób łacińską literę V, kojarzoną ze słowem „zwycięstwo” i „głos”. Wielu wyszło na ulice Barcelony w koszulkach z napisem „Nadszedł czas”.

Wielka manifestacja odbywa się już trzeci rok z rzędu. W kwietniu hiszpański parlament odrzucił wniosek Zgromadzenia Ustawodawczego Katalonii o możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości w dniu 09 listopada 2014. Madryt podkreśla, że jeśli dojdzie do głosowania w zaplanowanym terminie, będzie ono uważane za niezgodne z prawem.

Ruch na rzecz niepodległości Katalonii narodził się na początku dwudziestego wieku. Władzom w Madrycie przez ostatnie sto lat udawało się utrzymać ten region w ramach jednego państwa.

Protesty w Katalonii przybrały na sile z początkiem kryzysu finansowego w 2008 roku. Pogarszająca się sytuacja gospodarza skłoniła Katalończyków do podjęcia działań na rzecz ogłoszenia niepodległości. We wrześniu 2012 roku w Barcelonie manifestowało 1,5 miliona ludzi. Żądali oni jednogłośnie odłączenia się od Hiszpanii.

Autor: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Maximov 15.09.2014 11:10

    Nastroje separatystyczne narastają.
    Szkocja, Katalonia, Wenecja, prawdopodobnie też Belgia i Bawaria.
    Kto wie, może i Śląsk?
    Reperkusje związane z rozpadem państw, podziałem finansów i długów rozsadzą Unię, a właściwie jej gospodarkę.
    Domino rozpadu Unii ruszyło.
    Z jednej strony to źle, gdyż tylko zjednoczona Europa mogłaby konkurować z globalnymi potęgami jak Chiny.
    Z drugiej strony w końcu powróci normalność i zawali się ten chory, urzędniczy twór jakim jest obecna UE.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.