Tak umiera europejska solidarność

Opublikowano: 04.03.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

Rosja, państwo islamskie, kryzys finansowy, dostawy broni, imigranci – to jedne z wielu punktów zapalnych z jakimi muszą sobie radzić dzisiejsi przywódcy państw Unii Europejskiej. Czy jednak Unia ma jeszcze jakieś znaczenie? Czy można jeszcze w ogóle mówić o wspólnych celach i interesach krajów UE? Poniżej przegląd kilku państw, które wyłamują się ze wspólnych działań. Czy Europa kiedykolwiek działała solidarnie?

Węgry – są w tej chwili państwem, o którym najgłośniej mówi się, że złamało europejską solidarność. Victor Orban jako pierwszy głośno wyraził swoje poparcie dla Władimira Putina, wynegocjował także wyjątkowo korzystne ceny na dostawy gazu do swojego państwa.

Niemcy – władze Niemiec odmówiły niedawno Litwinom, którzy poprosili Berlin o wsparcie wojskowe. “W naszym planach nie ma dostawy ciężkich pojazdów transportowych z armii niemieckiej bądź też ich odsprzedaży” – powiedział rzecznik prasowy ministerstwa obrony RFN. Wiadomość ta wstrząsnęła opinią publiczną w krajach bałtyckich, spotkała się również z krytyką członków Bundestagu. Równocześnie Niemcy znacznie ochłodziły w ostatnim czasie swoje stosunki z innymi czołowymi państwami NATO, USA i Wielką Brytanią po tym gdy w kraju wybuchła afera szpiegowska po ujawnieniu działalności wywiadów krajów anglosaskich na terenie Niemiec.

Włochy – od dłuższego czasu walczą o większą solidarność między państwami europejskimi, które nie chcą przyjmować do siebie kolejnych fal imigrantów. Leżąc blisko wybrzeży Afryki Italia zmaga się w ostatnim czasie z poważnymi kłopotami, gdyż kolejne grupy uciekinierów z Libii, Syrii i innych arabskich krajów najczęściej przybijają właśnie do włoskich wybrzeży. Sytuację pogarsza fakt, że Rzym obawia się ataków ze strony ISIL, które próbuje przejąć kontrolę nad Libią angażując się w tamtejszą wojnę domową. Interesujące są też doniesienia z ostatnich dni mówiące o tym, że Włosi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w pobliże libijskich wód terytorialnych wpłynęły włoskie okręty wojenne.

Cypr – to kolejne obok Włoch państwo śródziemnomorskie, które odczuwa co raz większą niepewność wobec swojej sytuacji międzynarodowej. Pod koniec lutego prezydent republiki odwiedził Moskwę, gdzie zawarł porozumienie na mocy którego rosyjskie okręty będą mogły wpływać do cypryjskich portów.

Grecja – nowy premier kraju zaprotestował przeciwko sankcjom gospodarczym wobec Rosji wskazując, że traci rocznie blisko milion rosyjskich turystów, którzy do tej pory przybywali licznie do tego kraju.

Wielka Brytania – od dłuższego czasu stanowi jeden z głównych rozsadników europejskiej solidarności. Narastające w ostatnim czasie głosy aby Londyn podjął decyzję o opuszczeniu Unii mogą w pewnym momencie wziąć górę.

Czechy – łamią embargo dostarczając Rosji amerykańskie uzbrojenie – podaje Superstacja.

Powyższe przykłady to rzecz jasna tylko kilka najbardziej widocznych, może Szanowni Czytelnicy znajdą inne przejawy łamania europejskiej solidarności?

Autorstwo: Victor Orwellsky
Źródło: Kod Władzy


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. kozik 04.03.2015 18:11

    Najwyraźniej Niemcy i Rosja mają podzieloną strefę wpływów na linii Curzona i tyle.

  2. manriusz 04.03.2015 21:02

    Inne państwa coś robią i próbują coś zmienić.Polski pseudo-rząd całuje w d.. i Zachód i Wschód.Król Bul mówi że robi wszystko aby polska armia była mocna a po cichu likwiduje co może i ucina dotacje na wojsko.Czy my jako kraj jeszcze istniejemy?Czy jesteśmy tylko miejscem na mapie?Będzie powtórka z historii?Czy wciąż aktualne jest przysłowie “Mądry Polak po szkodzie”?UE jako sztuczny twór utrzymywany na siłę w imię banksterki rozpadnie się prędzej czy później.Oby prędzej, mam nadzieję.

  3. argos1 04.03.2015 22:05

    @manriusz
    Właśnie zadałeś zasadnicze i najważniejsze pytania, albowiem w artykule nie ma wzmianki na Nasz temat.
    Ja natomiast ze swojej strony przypomnę bardzo ważną opinię pewnego człowieka, sprzed ponad 10 lat, którego jak sądzę wszyscy pamiętacie.
    Obejrzyjcie i posłuchajcie proszę, oraz odpowiedzcie sobie na pytanie, czy w którymkolwiek zdaniu ten człowiek się pomylił:
    https://www.youtube.com/watch?v=hgm3_BLDMuY

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.