Rząd RPA blokuje Afrykanerom udział w pracach ONZ

Opublikowano: 06.03.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 444

Afrykanerska organizacja społeczna AfriForum złożyła skargę na rząd Republiki Południowej Afryki na ręce specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. sytuacji obrońców praw człowieka. Chodzi o celowe i bezprawne utrudnianie przez rząd RPA udziału AfriForum w pracach ONZ.

Sprawa dotyczy przekazania przez władze RPA instrukcji dla ich przedstawiciela przy ONZ w Nowym Jorku. Instrukcja ta, przekazana mu 2 lutego 2015 roku, mówi aby zrobił on co w jego mocy aby aplikacja organizacji AfriForum dotycząca jej prac w sekcji organizacji pozarządowych ONZ nie uzyskała pozytywnego rozpatrzenia co skutkowałoby wykluczeniem jej z prac na forum ONZ.

Aplikacja AfriForum znajduje się w procesie rejestracji od 2011 roku. Państwom, z których pochodzą organizacja pozarządowe starające się o przynależność do panelu ONZ, zabrania się wykorzystywania wpływów politycznych przeciwko tym organizacjom oraz jakichkolwiek sposobów ich dyskryminacji.

Ernst Roets, zastępca dyrektora generalnego AfriForum, który wziął udział w sesji w Nowym Jorku, został osobiście poinformowany przez przedstawiciela rządu RPA, że władze nie znalazły w aplikacji AfriForum żadnych przeciwwskazań aby organizacja została zarejestrowana w panelu ONZ. Dowodzi to, że próby uniemożliwienia afrykanerskiej organizacji udziału w pracach ONZ mają charakter czysto polityczny. Przedstawiciel rządu poinformował Roetsa, że władze RPA uważają, że AfriForum jest „zbyt hałaśliwe” i „zbyt aroganckie”, dlatego podjęto wysiłki aby uniemożliwić im udział w pracach przy ONZ.

Jako przykład „arogancji” AfriForum, przedstawiciel rządu podał sprawę nagłaśniania przez tę organizację sprawy morderstw białych rolników w RPA, których skala jest przerażająca. Rząd obawia się, że wykorzystując forum ONZ, Afrykanerzy zwrócą uwagę na dużą skalę tego zjawiska co postawi władze w niekorzystnym świetle. Inna sprawą, którą AfriForum naraziło się rządowi było nagłośnienie zaproszenia prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe na uroczystość zaprzysiężenia prezydenta RPA Jacoba Zumy. W tym czasie AfriForum zwróciło uwagę na dyskryminację białych w Zibmabwe, w tym obywateli RPA.

Roets powiedział, że działania takie przypominają działania totalitarnego reżimu a nie państwa demokratycznego, za które chce uchodzić RPA. „Jeśli rząd myśli, że takie działania uciszą AfriForum, niech wie, że osiągnęli skutek zupełnie odwrotny” – powiedział Roets komentując tę sprawę.

Kopie skargi przesłane zostały także do specjalnego wysłannika ds. wolności zgromadzeń i zrzeszania się, oraz do Pitso Montwedi, głównego dyrektora Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Współpracy ds. Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej.

Na podstawie: afriforum.co.za
Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.