Palestyńskie grupy zbrojne zabijały cywilów

Opublikowano: 02.04.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 702

Palestyńskie grupy zbrojne wykazały rażące lekceważenie życia cywilów poprzez wielokrotne masowe wystrzeliwanie rakiet i moździerzy w kierunku obszarów cywilnych w Izraelu podczas konfliktu w lipcu i sierpniu 2014 roku, powiedziała Amnesty International w opublikowanym nowym raporcie.

Raport “Nielegalne i śmiertelne: Rakietowe i moździerzowe ataki palestyńskich grup zbrojnych w trakcie konfliktu Gaza/Izrael w 2014” dostarcza dowodów, że kilka ataków przeprowadzonych z wewnątrz Strefy Gazy stanowi zbrodnie wojenne. Sześciu cywilów w Izraelu, w tym czteroletni chłopiec, zginęło w takich atakach w trakcie trwającego 50 dni konfliktu. Najgorszy z nich, prawdopodobnie spowodowany przez stronę palestyńską, pochłonął życie 13 cywilów palestyńskich, w tym 11 dzieci, gdy pocisk wystrzelony w Strefie Gazy wylądował w obozie uchodźców Al-Shati.

– Palestyńskie grupy zbrojne, w tym zbrojne skrzydło Hamasu, wielokrotnie przeprowadzały bezprawne ataki w czasie konfliktu, zabijając sześć osób i raniąc cywilów. Atakując, wykazały rażące lekceważenie dla międzynarodowego prawa humanitarnego oraz dla konsekwencji swoich działań dla cywilów w Izraelu i Strefie Gazy – powiedział Philip Luther, Dyrektor Programowy Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Wszystkie rakiety używane przez palestyńskie grupy zbrojne to niekierowane pociski, które nie mogą być dokładnie ukierunkowane na konkretne cele i mają charakter masowy; użycie takiej broni jest zakazane na mocy prawa międzynarodowego, a jej stosowanie stanowi zbrodnię wojenną. Również moździerze są nieprecyzyjną amunicją i nigdy nie powinny być wykorzystywane do ataków na cele wojskowe, które znajdują się w pobliżu obszarów cywilnych.

– Palestyńskie grupy zbrojne muszą zakończyć wszystkie bezpośrednie ataki na ludność cywilną i masowe ataki. Muszą również podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności w celu ochrony ludności cywilnej w Strefie Gazy od skutków takich ataków. Obejmuje to podejmowanie wszelkich możliwych środków w celu uniknięcia umieszczenia bojowników i broni w obrębie lub w pobliżu gęsto zaludnionych obszarów – powiedział Philip Luther.

Co najmniej 1 585 palestyńskich cywilów, w tym ponad 530 dzieci, zginęło w Gazie, a co najmniej 16 245 domów zostało zniszczonych lub nie nadają się do zamieszkania z powodu izraelskich ataków, z których niektóre stanowiły zbrodnie wojenne.

– Niszczycielski wpływ ataków izraelskich na palestyńską ludność cywilną podczas konfliktu jest niezaprzeczalny, ale naruszenia jednej ze stron w konflikcie nigdy nie mogą usprawiedliwiać naruszeń drugiej strony – powiedział Philip Luther. – Fakt, że palestyńskie grupy zbrojne mogły dopuścić się zbrodni wojennych przez masowe wystrzały rakiet i moździerzy, nie zwalnia sił izraelskich z zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego. Wojna przyniosła bezprecedensową skalę śmierci, zniszczeń i szkód wyrządzonych 1,8 mln ludzi w Strefie Gazy, a niektóre z izraelskich ataków muszą zostać zbadane jako zbrodnie wojenne. Władze Izraela i Palestyny muszą współpracować z Komisją Śledczą ONZ i Międzynarodowym Trybunałem Karnym, aby zakończyć dekady bezkarności, które utrwaliły cykl naruszeń, w których cywile po obu stronach zapłacili wysoką cenę.

Według danych ONZ, ponad 4 800 rakiet i 1 700 moździerzy zostały wystrzelonych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela w czasie konfliktu. Szacuje się, że spośród nich około 224 uderzyło w izraelskie obszary mieszkalne, a izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił wiele innych.

Śmierć 4-letniego Daniela Tregermana 22 sierpnia 2014 roku wyraźnie pokazuje tragiczne skutki wykorzystania nieprecyzyjnej broni, takiej jak moździerze, na obszarach cywilnych. Jego rodzina uciekła ze swojego domu w Kibucu Nahal Oz z powodu walk, ale wróciła tam dzień przed śmiercią Daniela. Chwilę po dźwięku syren alarmowych moździerz wystrzelony z Gazy uderzył w samochód rodziny zaparkowany przed domem. Młodsza siostra Daniela widziała jak umiera jej brat.

– Mój mąż i syn byli w salonie, wołałam ich, żeby przyszli do schronu. Pocisk z odłamkami [z moździerza] trafił w głowę Daniela, zabijając go natychmiast – powiedziała Amnesty International jego matka, Gila Tregerman. Wojskowe skrzydło Hamasu, Brygady al-Qassam, przyznały się do ataku.

Raport podkreśla również niewydolność władz izraelskich, by odpowiednio chronić cywilów w społecznościach narażonych w czasie konfliktu, których wiele nie jest oficjalnie uznawanych przez rząd Izraela, zwłaszcza w wioskach beduińskich w regionie Negev/Naqab. Ouda Jumi’an al-Waj został zabity przez rakietę, która uderzyła 19 lipca w wioskę Beduinów Qasr al-Sir w pobliżu izraelskiego miasta Dimona.

Większość wiosek Beduinów jest klasyfikowana przez władze Izraela jako niezamieszkałe “otwarte przestrzenie”, więc system Żelazna Kopuła tam nie działa i nie ma schronów bombowych. Ponad 100 000 osób w południowym Izraelu mieszka w beduińskich wioskach.

– Cywile w wioskach beduińskich w czasie konfliktu zostali pozostawieni w obliczu zagrożenia, wciąż narażeni – to jeden z przejawów dyskryminacji, które napotykają na co dzień. Izraelskie władze muszą zapewnić każdemu taką samą ochronę – powiedział Philip Luther.

Wśród innych cywilów zabitych w wyniku ataków z Gazy znalazł się pracownik rolny z Tajlandii, Narakorn Kittiyangkul, który zginął, gdy moździerz uderzył w farmę pomidorów w południowym Izraelu, gdzie pracował. Ze’ev Ecjon i Shahar Melamed zginęli w ataku moździerzowym na Kibucu Nirim 26 sierpnia.

W śmiertelnym wypadku spowodowanym prawdopodobnie przez palestyńską grupę zginęło 13 palestyńskich cywilów, w tym 11 dzieci, gdy pocisk eksplodował obok supermarketu w zatłoczonym obozie uchodźców Al-Shati w Gazie 28 lipca 2014 roku, w pierwszy dzień Eid al-Fitr. W momencie ataku dzieci bawiły się na ulicy, kupowały chipsy i napoje w supermarkecie.

Chociaż Palestyńczycy twierdzą, że izraelskie wojsko było odpowiedzialne za atak, niezależny ekspert ds. amunicji, który zbadał dostępne dowody w imieniu Amnesty International stwierdził, że pocisk użyty w ataku był palestyńską rakietą. – Dowody sugerujące, że rakieta wystrzelona przez palestyńską grupę zbrojną spowodowała śmierć 13 cywilów wewnątrz Gazy tylko podkreśla, jak masowa może być ta broń i jak straszne są konsekwencje jej użycia – powiedział Philip Luther.

Mahmud Abu Shaqfa i jego 5-letni syn Khaled zostali ciężko ranni w ataku. Jego 8-letni syn Muhammad został zabity. – Rakieta spadła w pobliżu samochodu (…) Cały samochód został przebity pociskiem z odłamkami. Odłamek wbił się we mnie (…) Mój syn [Khaled] przyszedł do mnie. Krzyczał “Tato wstań, wstań” (…) Cała moja noga była rozdarta a moje ramię wykręcone do tyłu.

W Gazie nie ma schronów ani systemów ostrzegawczych w celu ochrony cywilów.

Raport Amnesty International szczegółowo opisuje także inne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego, których dopuściły się palestyńskie grupy zbrojne w czasie konfliktu, takie jak przechowywanie rakiet i innej broni w budynkach cywilnych, w tym szkołach ONZ, przypadki, w których palestyńskie grupy zbrojne atakowały lub przechowywały amunicje bardzo blisko miejsc, w których schroniły się setki wysiedlonych cywilów.

– Społeczność międzynarodowa musi zapobiec dalszym naruszeniom poprzez zajęcie się zakorzenioną bezkarnością oraz kończąc transfery broni i sprzętu wojskowego do palestyńskich grup zbrojnych i Izraela, które mogłyby zostać użyte do popełnienia poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego – powiedział Philip Luther.

Amnesty International wzywa wszystkie państwa do wsparcia Komisji Śledczej ONZ i jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego nad przestępstwami popełnionymi przez wszystkie strony konfliktu.

Źródło: Amnesty International


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bXXs 02.04.2015 15:21

    Obawiam się, że ten raport jest parodią oceny i sprawiedliwości. To tak jak wykazać, że ludzie idący do komór gazowych w jakimś procencie stawiali “desperacki” opór i szkodzili mordercom i współofiarą. Amnesty International, Unesco, Unicef, Nobel prize, Green Peace itp to są parodie i cover ops dla korporacji i banksterów.

    Szczyt beszczelności “złamali prawo przechowując rakiety w cywilnych obiektach” Czy Palestyna ma WOJSKOWE OBIEKTY!? CZY POSIADA ARMIE!? Amnesty International jest odpowiedzialne za ofiary zbrodni Izrahella, za ukrywanie, przemilczanie, kolaboracje…!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.