Komorowski znowelizował kodeks wyborczy

Opublikowano: 23.07.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 663

Ustępujący prezydent Polski Bronisław Komorowski złożył podpis pod aktem nowelizującym Kodeks Wyborczy. To kolejny krok mający na celu odbudowę zaufania społecznego do systemu wyborczego.

Jak piszą polskie media, prezydent skierował projekt nowelizacji do Sejmu po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.

Nowelizacja zakłada m.in. rejestrowanie pracy obwodowych komisji przez mężów zaufania przed rozpoczęciem głosowania, w tym podczas przygotowania lokalu wyborczego i po jego zakończeniu. Nagrania będą mogły być wykorzystywane jedynie jako dowód w postępowaniach prokuratorskich i sądowych. Za ich ujawnienie grozi kara od 1 do 10 tys. złotych.

Ponadto wprowadzono dziewięcioletnią kadencję sędziów Państwowej Komisji Wyborczej, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Przewidziano też wprowadzenie przezroczystych urn do głosowania. Jednak ten przepis wejdzie w życie od 1 lipca 2016 r. ze względu na wysokie koszty i konieczność ogłoszenia przetargu. Karty do głosowania będzie można wrzucać w kopertach, które wyborcom ma zapewnić wójt.

Zmiany przywracają również do kodeksu wyborczego zasadę klasyfikowania głosów nieważnych. Głos uznawany jest za nieważny, jeśli np. wyborca nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku kandydata lub postawi ich więcej niż jeden na jednej karcie do głosowania.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. goldencja 23.07.2015 09:13

    Najbardziej nie ufam wynikom pochodzącym ze zliczenia przez system komputerowy. Komisje mogą zrobić wszystko ok i dobrze wprowadzić dane do systemu. Jednak jak przebiegają procesy zliczania i jak sprawdzić czy się zgadzają ze wszystkimi protokołami wszystkich komisji, to nie wiem. Skąd mam wiedzieć czy system nie ma wpisanego programu, który do ostatecznego wyniku nie doda po zamknięciu prac komisji, jakiejś liczby głosów wybranym kandydatom, a nie odejmie innym lub nie zapisze głosów jako nieważnych. Tam gdzie kończą się ludzie, a zaczyna system komputerowy istnieją niezliczone sposoby manipulacji i machlojek.

  2. jaro 23.07.2015 17:02

    “Prawo nadrzędne , podrzędnym każdy .”
    Konstytucja RP
    “Podstawa to zwrócić władzę obywatelom , to wyborem prawa które nami rządzi . Dzielimy władzę obywatele.”
    Art.4 tejże…
    Wszystko jest, tylko rządzący mają to z tyłu, od dołu głęboko ukryte.
    “Minister” łac. sługa, pomocnik…..

  3. kozik 24.07.2015 09:39

    Przetarg na tym polega,
    by wygrał go kolega.

  4. MichalR 24.07.2015 13:37

    Polacy wymyślili bardzo sprytny system zliczania głosów elektronicznych:
    1. Wrzucasz głos do urny
    2. Urna skanuje Twój głos
    3. Otrzymujesz indywidualny numer swojej karty do głosowania wygenerowany w trakcie wrzucenia głosu
    4. Możesz sprawdzić swój głos w internetowej bazie danych jak i przypadkowe – anonimowe – głosy innych osób
    5. Wstępne wyniki wyborów ogłaszane są w oparciu o elektroniczny system (głosy złożone, w kopertach, ect. uwzględniane są jako niemożliwe do przeliczenia ale ich ilość jest znana)
    6. Po zamknięciu lokali wyborczych następuje liczenie ręczne
    7. Oficjalne wyniki podawane są po przeliczeniu głosów.

  5. Komzar 25.07.2015 13:00

    Każde głosowanie powinno być jawne a wyniki dostępne dla wszystkich i wszędzie by każdy mógł to zweryfikować ręcznie jak ma ochotę.
    Jeżeli coś jest niejawne to oznacza tylko jedno – jest wrogie i skierowane przeciwko tym którzy tej informacji uzyskać nie mogą.
    Nie ma ani jednego powodu dla którego głosowanie powinno być niejawne i wiele za tym by było jawne jak weryfikacja na przykład.

  6. Czejna 25.07.2015 17:48

    Tylko jawnosc moze nas ocalic.
    W ten sposob mozemy skutecznie wyeliminowac
    caly olbrzymi ocean szkodliwego dzialania uzurpatorow.
    „Prawo nadrzędne , podrzędnym każdy .”
    „Podstawa to zwrócić władzę obywatelom , to wyborem prawa które nami rządzi . Dzielimy władzę obywatele.”
    I to jest dobry kierunek. Pozostaja tylko sludzy, a “Robale” blakaja sie po lasach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.