Inauguracja Free West Papua Campaign Poland

Opublikowano: 17.08.2015 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 827

8 sierpnia 2015 roku nastąpiło oficjalne otwarcie placówki organizacji Free West Papua Campaign w Polsce. Po pięciu latach działalności strony „Krew Papuasów” i w trakcie drugiej edycji festiwalu Papua Merdeka w Niecieplinie, powstało nowe silne rzecznictwo sprawy Papui Zachodniej w kraju nad Wisłą.

Free West Papua Campaign (FWPC) rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii. Założył ją Benny Wenda, którego wieś została zbombardowana przez indonezyjskie wojsko, gdy był dzieckiem, a wielu członków jego rodziny zginęło. Później zaangażował się w kampanię niepodległościową Papui Zachodniej, za co aresztowano go, torturowano i grożono śmiercią. Udało mu się uciec do Wielkiej Brytanii, w której uzyskał azyl i obecnie mieszka. Stoi na czele FWPC oraz  jest rzecznikiem Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP). Free West Papua Campaign obok Oxfordu posiada również stałe biura w Hadze (Holandia), Port Moresby (Papua Nowa Gwinea) i Perth (Australia).

Do inauguracji Free West Papua Campaign Poland doszło przy okazji wizyty zespołu Mambesak, który przybył do Polski między innymi by wziąć czynny udział w koncercie Papua Merdeka II w Niecieplinie. Członkowie Mambesak stanowią grupę muzyków i aktywistów, którzy czynnie wspierają ideę niepodległości Papui Zachodniej. Lider zespołu, Oridek Ap, pełni zarazem funkcję przewodniczącego FWPC w Holandii. W marszu poprzedzającym koncert i inaugurację FWPC w Polsce, członkowie zespołu Mambesak, w składzie Oridek Ap, Erisham Ap, Raimond Koerni, Mesu Thommey i Mansonai Ap przeszli 3 km trasy z Garwolina do Niecieplina. Idąc przez łąki, lasy, i pola śpiewali, akompaniując sobie rytmicznymi uderzeniami w bębny tifa. Pochód poprowadził Rafał Szymborski, który trzymał w ręku wysoki drzewiec z trzema flagami, w tym dwiema Papui Zachodniej oraz jedną Polski.

Rafał Szymborski był też osobą, która powitała zebranych w Niecieplinie: „Witam Was, tak jak to robią rodacy Benny’ego Wendy, witam Was tak, jak to się czyni w kraju ludów Dani i Lani. Wa, Wa, Wa, Wa, Wa, Wa, Wa, Wa, Wa. Dwadzieścia lat temu zainspirowały mnie słowa Jeana Paula Sartre’a – Albowiem nie mogę być wolny jeśli wszyscy nie są wolni. Te słowa inspirują mnie cały czas i efektem tej inspiracji jest to, co dzieje się dzisiaj. Proszę Państwa. Nasi goście powierzyli nam ważne zadanie. Chcą abyśmy reprezentowali na ziemiach polskich ich naród Papui Zachodniej, abyśmy reprezentowali wraz z Damianem organizację Free West Papua Campaign. Dzisiejszy dzień jest dniem otwarcia tej organizacji reprezentującej prawa rdzennej ludności Papui Zachodniej. Oto nadeszła wzruszająca, historyczna chwila kiedy przedstawiciele narodu, którego dążenie do niepodległości i wolności wspieram, stoją tu, obok mnie, na ziemi gdzie się urodziłem i spędziłem całe życie”.

Jako drugi głos zabrał Oridek Ap: „Dziękuję wszystkim polskim przyjaciołom z Garwolina. Nazywam się Oridek. Jesteśmy z Mambesaku. Pochodzimy z Papui Zachodniej. Mamy kilku nowych przyjaciół w Polsce. Nasz przyjaciel Rafał widział, nawet w Papui, nasze płaczące matki, widział nasz naród opowiadający o morderstwach i gwałtach na naszych matkach i siostrach. Wiemy, że polski naród też był okupowany, przez Rosję i Niemcy. Polski naród rozumie czym jest okupacja, czym jest życie pod kolonialnymi rządami. Jestem tutaj dzisiaj jako członek dumnego narodu. Jestem Papuasem, jestem Papuasem, nie jestem Indonezyjczykiem. Jestem Melanezyjczykiem, jestem z Pacyfiku. Jestem dumny, jesteśmy dumni, że bracia tacy jak Rafał i Damian chcą być głosem mojego narodu ponieważ mój naród żyje dzisiaj ukryty w dżungli Papui. Nasze matki płaczą każdego dnia, a dzisiaj jesteśmy szczęśliwi, że nowi przyjaciele będą naszym głosem w Polsce”.

Oridek Ap zauważył, że Polska jest pięknym krajem, tak jak Papua, dodając na okoliczność koncertu, że muzyka może znieść każdą tyranię. Jako trzeci głos zabrał Damian Żuchowski, który przypomniał, że od czasu wkroczenia indonezyjskich sił bezpieczeństwa do Papui Zachodniej zginęło co najmniej 100 tysięcy rdzennych mieszkańców tych ziem. Opowiedział również o indywidualnej tragedii Arnolda Apa, muzyka i antropologa zamordowanego przez indonezyjskie służby oraz jego synów obecnych tego dnia w Niecieplinie. Swoją wypowiedź zakończył XVII-wiecznym cytatem z Johna Donne’a i metaforyczną uwagą, że “świat tak długo nie będzie wolny, jak Papua Zachodnia nie będzie wolna”.

Nowa placówka Free West Papua Campaign w Polsce literalnie będzie zlokalizowana w Garwolinie koło Warszawy. Free West Papua Campaign Poland jest dzisiaj organizacją nieformalną i otwartą, a do współpracy i indywidualnych działań pod jej egidą zapraszani są wszyscy, którym los Papui Zachodniej nie jest obojętny. Wkrótce spodziewane jest powstanie stron internetowych FWPC Poland.

Autorstwo: Damian Żuchowski
Źródła: WolneMedia.net i FWPC Poland


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.