Amerykańska deklaracja praw ludów tubylczych pod znakiem zapytania

Opublikowano: 29.05.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 760

Przedstawicielstwo Rdzennych Mieszkańców Ameryki przy Organizacji Państw Amerykańskich (OAS), zwanej dalej Przedstawicielstwem, wycofało się z trwających już 17 lat negocjacji w sprawie projektu Amerykańskiej Deklaracji Praw Ludów Tubylczych. Ostatnie rozmowy odbyły się w dniach 13-15 maja 2015 roku w Waszyngtonie w ramach XVIII posiedzenia kierunkowej grupy roboczej.

Amerykańska Deklaracja Praw Ludów Tubylczych stanowi w zamierzeniu inicjatywę mającą na celu unormowanie regionalnych mechanizmów przestrzegania praw człowieka w zakresie ochrony i respektowania praw ludów tubylczych w Ameryce Północnej i Środkowej, w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Amerykańska Deklaracja będzie istotnym narzędziem służącym sankcjonowaniu przestrzegania praw ludności tubylczej na poziomach państwowych.

W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Państw Amerykańskich wezwało Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka do opracowania instrumentu prawnego dotyczącego praw rdzennej ludności. Grupa Robocza OAS ds. projektu Amerykańskiej Deklaracji rozpoczęła opracowywanie treści dokumentu w 1997 roku, by w ciągu kolejnych piętnastu lat przeprowadzić kilka rund negocjacji. W 2012 roku rozmowy zostały zawieszone ze względu na problemy z finansowaniem projektu. Pod koniec ubiegłego roku przewodniczący grupy roboczej poinformował, że negocjacje zostaną wznowione w 2015 r. oraz że istnieją znaczne szanse na uzgodnienie treści dokumentu do czerwca 2015 r. do czasu zaplanowanego na ten czas Zgromadzenia Ogólnego OAS.

Rozmowy zostały jednak zawieszone i do finalizacji nie doszło. Na ostatnim posiedzeniu strona indiańska wycofała się  z rozmów. Jako powód swojej decyzji wskazała na „kłamstwa i brak dobrej woli” negocjatorów reprezentujących interesy rządów Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Belize, Chile, Argentyny i Wenezueli. „Wszyscy oni chcieli narazić prawa rdzennych mieszkańców na ograniczenia narodowych konstytucji” – napisał Damon Corrie, członek tubylczej grupy negocjacyjnej, odnosząc się do niejasnych propozycji zawartych w Amerykańskiej Deklaracji, w jego ocenie regresywnych w stosunku do standardów przyjętych w Deklaracji ONZ ds. Ludów Tubylczych.

Te same zarzuty znalazły się w oficjalnym stanowisku Przedstawicielstwa, które najnowsze ograniczenia zaproponowane dla Amerykańskiej Deklaracji nazwało działaniem w „złej wierze, pozbawionym szacunku i podłym”. Wysłany został jasny komunikat: Indianie nie zgodzą się na żadne rozwiązania które ograniczają prawa człowieka i prawa ludów tubylczych przez dowolnie definiowane konstytucje, prawa krajowe i interes publiczny.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: culturalsurvival.org, intercontinentalcry.org, www.oas.org
Dla: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.