Polaków nie stać na podjęcie leczenia

Opublikowano: 25.08.2016 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 659

Ograniczenia finansowe budżetu domowego główną przyczyną rezygnacji z podjęcia leczenia. Centrum Badań Opinii Społecznej w czerwcu bieżącego roku przeprowadziło metodą wywiadu bezpośredniego obserwację dotyczącą nawyków dorosłych Polaków w zakresie leczenia i korzystania ze służby zdrowia. Jego wnioski (mimo ogólnej poprawy względem roku 2000) nadal świadczą o zaniechaniach instytucjonalnych rządzących względem państwowej opieki zdrowotnej.

Ankietowani odpowiedzieli, że nadal główną motywacją rezygnacji z wykupienia leków bądź świadczeń zdrowotnych jest ciężka sytuacja materialna gospodarstwa domowego. Najczęściej zaniechano wykupienia leków czy też leczenia zębów (ok. 7% respondentów), jak również rezygnowano z porad lekarzy specjalistów (6% procent poddanych badaniu). Fundacja wskazała szczegółowo, że Polacy zmuszeni byli rezygnować także między innymi z zabiegów rehabilitacyjnych, wizyty u internisty, protetyka (3% ankietowanych), wykonania badań diagnostycznych, zakupu przyrządów wspomagających rehabilitacje czy leczenia sanatoryjnego (2% badanych). W skrajnych przypadkach respondenci rezygnowali całkiem z zabiegów chirurgicznych bądź leczenia szpitalnego (1% ankietowanych).

CBOS podkreślił również, że w związku ze starymi problemami związanymi z niewydolnością kontraktowego systemu NFZ, połowa ankietowanych zmuszona była w pierwszym półroczu skorzystać z prywatnej służby zdrowia, finansując usługi medyczne i naruszając tym samym zgromadzone oszczędności.

Na podstawie: cbos.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. gajowy 25.08.2016 10:05

    Na Kubie po wprowadzeniu embarga na produkowane na zachodzie leki, długość życia wzrosła i dzisiaj, po wieloletnich ogranczeniach w ich dostępności, jest taka sama jak w USA. Przy czym całościowe (prywatne i państwowe) wydatki na zdrowie na Kubie wynoszą odpowiednio 1/20 tych w USA.
    Japończycy żyją blisko 10 lat dłużej niż amerykanie choć ich całościowe wydatki na służbę zdrowia to 1/3 tych w USA.
    USA za to jest największym producentem leków na świecie (31% udział w rynku światowym).

  2. BrutulloF1 25.08.2016 16:57

    @gajowy
    Masz chyba na myśli, że na głowę Kubańczyka przypada jedna dwudziesta kwoty na opiekę zdrowotną tej co w USA.

    “Wnioski … świadczą o zaniedbaniach”. Co za tekst. Przecież tam panuje TOTALNA KATASTROFA. Lekarzy prawie już nie ma w szpitalach. Ci co są, często są już na emeryturze i tłuką po 9 dyżurów na tydzień. Dodatkowo wydzwaniają do nich inne szpitale z propozycją pracy. W służbie zdrowia zawsze była nędza ale któryś rząd zadbał o to szczególnie, redukując miejsca na uczelniach medycznych.

  3. emigrant001 25.08.2016 20:04

    Dane j/w nie są wiarygodne. 2-7% to tolerancja błędu a nie wynik. Prawdziwy dylemat to proporcje zarobków lekarzy/ ceny ich usług/ zarobki pacjentów. Wtedy powstanie obraz “służby zdrowia”. Wydaje się, że ta publiczna spoczywa na barkach pielęgniarek.

  4. luzak1977 26.08.2016 08:14

    Całe szczęście. Może w końcu zaczniemy wyzbywać się tej wstrętnej, farmaceutycznej chemii, zacznie wracaj leczenie ziołami i zmieni się tok myślenia. Przez to będziemy dłużej żyli i zacznie być normalnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.